VIDEO TOUCHIT: Peter Pellegrini: Slovensko je krajinou, kde sa rozbehne projekt Connected Cars

0

Na tlačovej konferencii kongresu Digital Assembly v Bratislave podpredseda vlády SR a digitálny líder, Peter Pellegrini prekvapivo vyhlásil, že na slovenských diaľniciach ako aj na diaľničných spojoch s Maďarskom, Rakúskom a možno aj Českom bude prebiehať pilotný projekt Connected Cars (prepojené vozidlá). Išlo o spoločnú tlačovú konferenciu s Andrusom Ansipom z Európskej komisie.

digitalassembly-6

Podľa podpredsedu vlády sa pritom bude viesť rokovanie so všetkými telekomunikačnými operátormi a zástupcami všetkých automobiliek, ktoré svoje vozidlá vyrábajú na Slovensku.

digitalassembly-3V rámci projektu Connected Cars by sa tak automobily mali napr. informovať o aktuálnej situácii na ceste, prinášať okamžité informácie o nehodách, dopravných zápchach a čakacích dobách na hraničných prechodoch. Cez internet by sa potom upravovala navrhovaná trasa pre vozidlá, čo by viedlo k optimalizácii dopravy. Systém Connected Cars tiež prinesie možnosť získania doplňujúcich informácií o bodoch záujmu v okolí.

Peter Pellegrini si uvedomuje, že bez vybudovania silnej infraštruktúry v oblasti IT ako aj poskytnutí základného prístupu k internetu pre všetkých obyvateľov zadarmo nebude Európa schopná konkurovať USA a Ázii. Podporuje tak projekt poskytovania internetu pre všetkých obyvateľov Európy ako aj európsky dátový roaming a dátovú neutralitu.

digitalassembly-10

Diskutovalo sa aj o implementácii opatrení navrhnutých v akčnom pláne 5G – ako dosiahnuť včasné a dôsledné zavedenie infraštruktúry 5G na jednotnom digitálnom trhu do roku 2020. Európska únia má podľa Andrusa Ansipa potenciál byť svetovým lídrom v tejto oblasti. 5G vo veľkej miere zvýši potenciál digitalizácie priemyslu, a to hlavne v odvetviach ako doprava, logistika, energetika a zdravotníctvo.

digitalassembly-7

Andrus Ansip je obyvateľ Estónska a hovoril aj o zavádzaní elektronických služieb štátu, ani tu to nebolo jednoduché. Hovoril aj o internete vecí (IoT). V nasledujúcich 3 rokoch budú k internetu pripojené až dve tretiny domácností. V roku 2020 sa ráta, že v prípade automobilov bude pripojenie zvládnuté na 90 percent. Potenciál na efektívne využitie digitálnych technológií je obrovský v každom sektore. Zásadný prínos má IoT pre zdravotníctvo (riadenie zásob v nemocniciach, riadenie pracovných tokov a ich integrácia so zariadeniami, sledovanie histórie pacienta),  či oblasť ochrany životného prostredia a riadenie procesov energetickej účinnosti v mestách (pre projekty typu Smart City). Na druhej strane je veľmi dôležité zjednotiť a posilniť ochranu dát v rámci EÚ, budovať potrebnú infraštruktúru a pracovať na dosiahnutí cezhraničnej a medzisektorovej kompatibility.

digitalassembly_nowat

Gigabitová spoločnosť a úloha digitalizácie v našich školách boli témou jedného z workshopu. Spíkri sa zhodli v tom, že vidiecke oblasti stále nemajú rovnaký prístup k službám ako obyvatelia veľkých miest. Investícia do vysokorýchlostného internetu novej generácie je základom pre rozvoj nových obchodných modelov a je aj prínosom vo forme nových pracovných miest. Riešením tohto problému na vidieku by mohli byť PPP iniciatívy. Ruka v ruke so zabezpečovaním digitálnej infraštruktúry v školách ide aj posilňovanie digitálnej gramotnosti. Kvalitná príprava budúcej generácie učiteľov je aj prípravou koncových užívateľov. Rozvoj digitálnych zručnosti sa rovnako týka aj už spomínaného obyvateľstva na vidieku.

 

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

Pridaj komentár