Na slovenský trh prichádzajú úplne nové satelitné prijímače Cryptobox 750 a 752 Combo, pričom tieto nahradzujú pôvodné veľmi úspešné prijímače Cryptobox 650 a 652. Pozrieme sa, čo prinášajú tieto novinky a aké sú ich výhody.  

Na nové satelitné prijímače sme sa boli pozrieť priamo vo firme AB-COM v Topoľčanoch a pripravili sme aj ich video predstavenie

Hlavné prednosti nových prijímačov

Vlastnosť číslo jedna je podpora nového kodeku H.265 HEVC, čo pre vás znamená, že budete môcť pomocou týchto prijímačov sledovať aj moderné vysielanie. Už teraz existuje vysielanie s týmto kodekom, ktoré poskytuje napr. Antik a pribúdať budú ďalšie od slovenských a českých providerov.

Oba prijímače sú teraz hardvérovo posilnené, nájdete tu procesor s frekvenciou 1 GHz, pamäť DDR III s kapacitou 256 MB a flash pamäť s kapacitou 16 GB. To pre vás znamená rýchlu prácu prijímača a vidíte to napr. pri prepínaní staníc. To je v podstate okamžité.

AB Cryptobox 750 obsahuje tuner pre satelitné vysielanie, je tu výstup cez HDMI ale aj starší port Scart. Na zadnom paneli nájdete aj pripojenie na USB port a Ethernet. Pokiaľ si prajete pripojenie cez Wi-Fi, je to možné a na výber máte dva typy externých prijímačov s rôznou citlivosťou. Oba sa pripájajú pomocou portu USB. Okrem toho je tu sieťový vypínač a optický výstup zvuku.

AB Cryptobox 752 Combo sa od 750-tky odlišuje tým, že má integrovaný aj tuner pre digitálne terestriálne vysielanie. Dá sa tak použiť univerzálnejšie, ak tento spôsob príjmu využívate.

Na prednom paneli prijímača nájdete displej, ovládacie tlačidlá a pod krytkou je šachta pre dokódovaciu kartu ako aj USB port na prehrávanie videí či fotiek z USB kľúča. Podporované sú pritom všetky známe formáty multimédií.

Adaptér na Wi-Fi pripojenie

Diaľkové ovládanie ostalo zachované z predchádzajúcich modelov, nie je dôvod na jeho výmenu. Umožňuje pohodlné ovládanie prijímača a je dostatočne prehľadné.

Navyše máte možnosť aj pozerania živého vysielania na Android/iOS zariadeniach cez mobilnú aplikáciu. S týmto prijímačom si môžete nahrávať programy vysielané na jednotlivých staniciach na pripojený disk alebo USB kľúč. Využiť môžete aj jednoduché časové nahrávanie cez elektronického sprievodcu či TIMESHIFT s časovým posunom v nahrávke.

V menu nájdete aj niekoľko aplikácií ako sú hry, predpoveď počasia, FTP Downloader, RSS prehliadač správ a množstvo iných aplikácií.

Celkovo je jasné, že toto sú satelitné prijímače, ktoré sa budú dobre predávať. Majú množstvo funkcií, sú rýchle a sú pripravené na budúcnosť. A dôležitá je aj vhodne volená cena. AB Cryptobox 750 stojí 69,90 Eur a AB Cryptobox 752 Combo je v cene 72,90 Eur.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.