Dnes sa konalo dlho očakávané predstavenie nových smartfónov Samsung Galaxy, ktoré priniesli výraznú zmenu dizajnu, ako aj množstvo vylepšení.

Okrem toho boli predstavené aj nové okuliare pre virtuálnu realitu s Bluetooth ovládačom (od spoločnosti Oculus), nová 360° kamera – Gear 360 (2017) a dokovacia stanica DeX.

Samsung Galaxy S8 a S8+

Zariadenia s obrovskými displejmi, v pomerne kompaktom tele. Komu bolo 5,5-palca v Galaxy S7 Edge málo, teraz si príde na svoje. Nový displej nás zaujal ihneď, vytvára úplne iný dojem, ako sme boli doteraz zvyknutí. Má sýte farby, kontrast na vysokej úrovni a HDR certifikáciu.

Celý telefón, ako aj displej, je zaoblený a vytvára skutočne dobrý dojem. Označenie „edge“ už nie je aktuálne, zaoblenie displeja bude u vlajkových lodí Samsungu samozrejmosťou. Predná strana zariadenia patrí výhradne jemnému infinity displeju, čím sa vytratilo fyzické tlačidlo so snímačom odtlačkov pod displejom, ktoré bolo prívlastkom pre tieto smartfóny.

Fyzické tlačidlo nahradilo softvérové, celkom tri. Displej má softvérovú úpravu (v spodnej časti), pričom by mal efektívne zachytiť prítlak prstu na tieto tlačidlá. To znamená, že softvérové tlačidlá rozpoznajú, kedy na nich „zatlačíte“, a to aj pri zhasnutom displeji.

Nebude tak nutné neustále stláčať fyzické tlačidlo na zadnej strane. Celý displej chráni odolné sklo – CORNING Gorilla Glass 5 generácie. Toto sklo sa nachádza aj na zadnej strane, čo je výborná správa. Telefón by mal byť dostatočne odolný, aj v prípade nechceného pádu.

Galaxy S8 : 5,8-palcový QHD+ infinity displej s rozlíšením 2960 × 1440 px (570 ppi). Rozmery Galaxy S8 – 148,9 × 68,1 × 8 mm s hmotnosťou 152 gramov.

Galaxy S8+ : 6,2-palcový QHD+ infinity displej s rozlíšením 2960 × 1440 px (529 ppi). Rozmery Galaxy S8+ – 159,5 × 73,4 × 8,1 mm s hmotnosťou 173 gramov.

O dostatočnú nádielku výkonu sa stará 64-bitový procesor Exynos 8895, vyrobený 10nm technológiou. Procesor ponúka osem jadier s taktom – 2,3 GHz (štyri jadrá) + 1,7 GHz (štyri jadrá). Je tu však aj druhá verzia procesoru, ktorá má odlišnosť iba v takte – 2,35 GHz (štyri jadrá) + 1,9 GHz (štyri jadrá). Zostatok je nezmenený.

Ako je zvykom, každá verzia bude určená iný trh. Nový procesor by mal byť podstatnejšie energeticky úspornejší – oproti predchodcovi, ktorý bol vyrobený 14 nm technológiu. Operačná pamäť RAM má kapacitu 4 GB (LPDDR4) a interná pamäť je v základe 64 GB (UFS-2).

Možnosť rozšírenia internej pamäte ostáva – microSD karta do max. kapacity 256 GB. Operačný systém je v oboch zariadeniach Android vo verzii 7.0. Samsung zachoval aj odolnosť voči vode a prachu, so stupňom krytia IP68, a tiež 3,5 audio konektor.

Konektivita, biometrické senzory a platby

Bluetooth 5.0 (LE až 2 Mbps), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), LTE (Cat 16) VHT80 Mu-MIMO, ANT+, USB-C konektor, NFC, GPS (Glonass, Galileo a BeiDou). Galileo a BeiDou budú dostupné v závislosti od konkrétnych krajín. Z biometrických senzorov tu je – snímač odtlačkov prstov, skener očnej dúhovky a rozpoznávanie tváre používateľa. Pre doplnenie, k dispozícii bude aj Samsung Pay a Samsung Pass (Použiteľné v závislosti od konkrétneho trhu).

Fotoaparát s menšími vylepšeniami

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu zostalo zachované – 12 MPx, ako aj jeho technológia DualPixel. Svetelnosť objektívu (clona) je f/1.7. Nechýba mu automatické/laserové zaostrovanie a optická stabilizácia. Novinkou je, že objektív fotoaparátu nevytŕča z tela zariadenia. Predný fotoaparát má rozlíšenie 8 MPx, je širokouhlejší a ponúka automatické zaostrovanie. Svetelnosť objektívu je f/1.7.

Batéria

S8 disponuje batériou s kapacitou 3000 mAh a S8+ má kapacitu batérie 3500 mAh. V oboch zariadeniach je viditeľný pokles kapacity batérie – oproti Galaxy S7 edge, ktorý mal 3600 mAh batériu.

Z hľadiska nového, energeticky úsporného procesora Exynos 8895 to nemusí byť zásadný problém. Obe zariadenia nabijete rýchlo – káblom i bezdrôtovo. Bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA. Okrem iného príslušenstva má Samsung aj novú, rýchlu bezdrôtovú nabíjačku.

Farebné prevedenia

Midnight black (čierna), Orchid Gray (šedá), Artic silver (strieborná) a Coral Blue (modrá). Prevedenie Coral Blue bude na Slovensku dostupné od 1.mája, exkluzívne (iba) pre operátora Orange.

Dobrá správa pre náročných poslucháčov

V balení S8/S8+ nájdete aj špičkové slúchadlá AKG, od spoločnosti Harman. Slúchadlá majú hybridné uchytenie (v ušiach), ktoré by malo zabezpečiť lepšie potlačenie okolitého hluku. Poťah je vyrobený z kovo-látkového materiálu, odolného proti zamotaniu.

Cena dostupnosť nových smartfónov:  

Samsung Galaxy S8 sa začne na Slovensku predávať 28. Apríla 2017, za odporúčanú maloobchodnú cenu 799 Eur. Samsung Galaxy S8+ bude dostupný v ten istý termín, za cenu 899 Eur. Telefóny si môžete predobjednať u vybraných predajcov od dnešného dňa –  29. marca 2017 do 19. apríla 2017. V prípade predobjednávok platí, že zariadenie dostanete o 8 dní skôr pred oficiálnym predajom.

Nové hardvérové tlačidlo a asistent Bixby

Z fotografií je možné poznať, že ľavá strana, na oboch zaradeniach, má niečo nové. Je to tlačidlo, ktoré aktivuje Bixby. To je nové inteligentné rozhranie, pomocou ktorého budete môcť ovládať rôzne funkcie a aplikácie v telefóne. Komplexné rozhranie aktivujete stlačením tlačidla a následne ho budete ovládať hlasom, dotykom alebo vizuálnymi a textovými príkazmi.

Bixby zahŕňa niekoľko prednastavených aplikácií a funkcií – fotoaparát, nastavenia, kontakty, galéria, správy, počasie a pod. V blízkej budúcnosti je v pláne rozšírenie o ďalšie aplikácie od Samsungu, ale aj od vývojárov tretích strán. Schopnosť kontextovej orientácie umožňuje Bixby svoju ponuku personalizovať. To na základe poznatkov o používateľovi, jeho záujmoch, situáciách a lokalitách, v ktorých sa vyskytuje.

Softvérová novinka číslo 2  – Samsung Connect

Samsung Connect je nová aplikácia, vďaka ktorej bude možné ľahko aktivovať/ovládať IoT zariadenia, prostredníctvom rýchlej konfigurácie, tá len má 3 kroky. Následne bude možné ovládať všetky pripojené IoT zariadenia jednou integrovanou aplikáciou. V dobe rýchleho napredovania IoT je to sľubná funkcia.

Gear 360 (2017)

Druhá generácia, s odlišným dizajnom, ponúkne 360° videá v 4K rozlíšení a fotografie v max. rozlíšení 15 MPx. Sférická kamera Gear 360 je vybavená dvomi 8,4 MPx snímačmi a objektívmi Bright Lens – so svetelnosťou f/2.2. Na výber je aj viacero režimov prehliadania súborov, nástrojov pre úpravu a filtrov. 360° video sa bude dať skonvertovať do štandardného formátu, čo umožní jednoduchšie zdieľanie súborov.

Nechýba funkcia Live Stream. Gear 360 (2017) umožní v reálnom čase streamovať videá vo vysokom rozlíšení na sociálne siete, YouTube alebo do Samsung VR. Kamera je kompatibilná s množstvom príslušenstva, aj od výrobcov tretích strán.
Potešilo nás, že je kompatibilná s iOS zariadeniami, s macOS a Windows. Prvá generácia Gear 360 túto možnosť nemala. Samsung nejde „hlavou proti múru“ a umožní svoje špičkové produkty používať aj používateľom iných platforiem. To je rozumné.

Gear 360 (2017) bude na Slovensku v predaji od 28. apríla 2017, za odporúčanú maloobchodnú cenu 259 Eur.

Nové Samsung VR okuliare s Bluetooth ovládačom

Ten je vyrobený v spolupráci so spoločnosťou Oculus. Nový ovládač umožní jednoduchšie a praktické ovládanie, navigáciu jednou rukou a lepšiu pohybovú interakciu k interaktívnemu obsahu. VR okuliare majú USB-C konektor, zachovaný komfort pri dlhšom sledovaní VR obsahu a moderný dizajn.

Samsung DeX – dokovacia stanica

Galaxy S8/S8+ zasuniete do DeX-u a zrkadlíte obraz na plochu monitoru, takto jednoduché by to malo byť. DeX umožní zobrazovať a upravovať dáta, ktoré sú v telefóne. Na pripojenie telefónu slúži USB-C konektor a prenos obrazu do externého monitoru prebieha cez HDMI konektor. Na pripojenie príslušenstva (klávesnica/myš) využijete Bluetooth, 2 × USB port a RF. Dokovacia stanica DeX, okrem toho že dobre vyzerá, má pre telefón aktívne chladenú opierku. Ak bude zariadenie spracovávať (dlho) náročné aplikácie, nebude sa prehrievať.

Samozrejmosťou je zobrazenie viacero okien s meniteľnou veľkosťou (plnohodnotný multitasking), kontextové ponuky a klasická verzia internetového prehliadača. Spolupráca

Samsungu s Microsoftom a Adobe umožní plnohodnotnejšie používať Office 365 a programy od Adobe, vrátane Acrobat Reader a Lightroom mobile. Ak budete potrebovať prístup k aplikáciám s OS Windows, DeX to umožní prostredníctvom partnerských riešení, vrátane Citrix, VMware a Amazon Web Services. Nebude chýbať ani zabezpečený, vzdialený prístup k virtuálnym plochám.

Samsung DeX bude na slovenskom trhu v predaji od 28. apríla 2017, za odporúčanú maloobchodnú cenu 149,90 Eur.

Na článku spolupracoval Ondrej Macko – Londýn

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE