Sieťový disk je trochu iná liga na ukladanie dát. Je to nielen pevný disk, kam umiestnite všetky vaše fotografie a zálohy. Teraz je to už aj mini počítač.

Stačí pripojiť monitor cez HDMI a cez USB porty klávesnicu a myš a nepotrebujete nič viac. Získate systém, ktorý sa dá obsluhovať priamo bez ďalšieho zariadenia.

Stále tu je ale klasický prístup cez počítač alebo smartfón a to aj z opačného konca sveta. Jediné, čo potrebujete, je nechať sieťový disk Je to viac disková verzia, pretože do skrinky sa zmestí okre štyroch 2,5 alebo 3,5“ diskov aj NVMe disk M.2 až do veľkosti 2280.

Na pripojenie do vašej siete je tu 2,5 Gb eternetový port. Vďaka tomuto dosiahnete vysoké rýchlosti na to, aby ste mohli prenášať gigabajty dát denne a mali ich dostupné podobne, ako keby ste mali k počítaču káblom pripojený externý disk. Hlavnou výhodou je ale celková možnosť konfigurácie zariadenia.

Bude na vás, či si zariadenie kúpite na zálohy vašich počítačov, na sledovanie filmov alebo na to, aby ste si tu sprevádzkovali vlastný virtuálny počítač na Windows či Linuxe, prípadne QNAP používali ako dohľadové centrum z vašich domácich kamier. Môžete si z neho spraviť všetko naraz alebo len časť. Aplikácie sa inštalujú podobne ako na Androide.

Podstatné v skratke

  • Procesor – Intel Celeron N4505, 2-jadrový, 64-bitový + šifrovacia jednotka AES-NI
  • RAM – 2 GB SODIMM DDR4, maximum 16 GB (2 × 8 GB)
  • Diskové sloty – 4 × 3,5 SATA 6 Gb/s + 2 × M.2 2280 PCIe Gen 3 x1
  • LAN – 2,5G/1G/100M/10M
  • HDMI – 2.0
  • USB – 2 × USB 2.0, 2 × USB 3.0 Gen 2 (10 Gb/s)

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.