Nadácia automobilky ocenila študentov stredných a vysokých škôl.
Projekt Inovatívne technické vzdelávanie robotiky praktickou formou presvedčil komisiu, zloženú z odborníkov z viacerých útvarov, svojou komplexnosťou. Do tvorby autonómneho mobilného robotického systému zapojil študentov z Ústavu automatizácie, merania a aplikovanej informatiky Strojníckej fakulty STU v Bratislave.
Víťazný robot zaujme kolesami, ktoré umožňujú pohyb vpred, vzad a do strán. Vo výbave má množstvo senzorov a upravenú kameru Kinect. Vďaka tejto výbave sa dokáže samovoľne pohybovať a riešiť jednoduché úlohy, ako je vyhľadanie loptičky a jej položenie na zadané miesto. K tomu využije aj špeciálnu robotickú ruku. Práca s takýmto pokročilým robotom má zlepšiť proces vzdelávania, ktorý často prebieha iba v teoretickej rovine.Okrem víťazného robota sa do grantového programu Rozvíjať technik(o)u zapojili aj študenti z univerzít zo Žiliny, Košíc, Bratislavy aj Trnavy. Portfólio projektov bolo rôznorodé, cieľ mali spoločný. Snahu začleniť inovatívnym spôsobom do výučby najmodernejšie technológie s dôrazom na aktívnu účasť študentov.
V prípade stredoškolských projektov bola zadaná téma „Solárne poháňaná autodráha“. Svoje projekty prezentovalo 10 tímov stredných odborných škôl z celého Slovenska. Titul najlepšieho získal projekt „Inteligentne riadené naklápanie solárnej elektrárne pre autodráhu“ Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Žiline. Tamojší žiaci hľadali a posudzovali alternatívne riešenia náročného zadania. Nové poznatky prepájali s predchádzajúcimi a učili sa vzájomne spolupracovať i rozhodovať.
Grantový program Stredné školy a technika, určený výlučne pre stredné odborné školy, spustila Nadácia po prvý raz v roku 2012. Odvtedy podporila už 33 projektov sumou v celkovej výške viac ako 56 000 eur. Grantový program Rozvíjať technik(o)u je zas určený na podporu ambicióznych a motivovaných vysokoškolských pedagógov a študentov v rámci technického vzdelávania. 30 projektov bolo doteraz podporených celkovou sumou viac ako 219 000 eur.