S požiadavkou väčšieho komfortu na ďalekých letoch prichádza na palubu lietadiel aj Wi-Fi. Zatiaľ je len pomerne málo leteckých spoločností, ktorí niečo takéto podporujú, ale patrí medzi ne napr. aj Lufthansa alebo British Airways, ktorými sa často lieta napr. do USA. Wi-Fi na palube je v ponuke väčšiny ázijských leteckých spoločností. Pripomeňme len, že obyčajne ide o relatívne pomalé a drahé pripojenie, ktoré zabezpečuje napr. spoločnosť GoGo. Ako technológia sa používa riešenie od spoločnosti Panasonic.

inflight-wifi

FBI sa začína zaoberať tým, či takéto pripojenie nemôže spôsobiť ovplyvnenie riadenia letovej prevádzky. Teoreticky je totiž možné, že útočník by sa po pripojení na Wi-Fi dostal do riadiaceho systému lietadla a napr. zmenil údaj o výške alebo smere letu. Zatiaľ sa nič také nevyskytlo, ale letecké posádky už dostali pokyn, aby si viac všímali cestujúcich. Ide hlavne o netradičné správanie sa informačno-zábavného systému, ktorý by mohol byť ovplyvnený hackermi ako prvý. Letušky by mali dávať pozor na aj to, či sa niektorí cestujúci nepokúšajú pripojiť na konektory umiestnené pod sedadlom, nerozoberajú diaľkový ovládač alebo displej.

Niečo podobné sa vyskytuje aj v IC vlakoch, kde je Wi-Fi k dispozícii už dávnejšie a to aj na Slovensku. V prípade riadenia vlakového systému existuje pomerne bezpečný Európsky systém riadenia železničnej dopravy (ERTMS), pričom tento funguje aj na trati Bratislava -Žilina. Bezpečnostní experti teraz zvažujú, či nemôže dojsť k jeho ovplyvneniu cestujúcimi práve cez Wi-Fi.


free-wifi-hungary-train

Na túto tému sme hovorili aj v relácii Teleráno na televíznej stanici Markíza.

Zdroje: Wired, BBC

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.