Spoločnosť Viessmann je známy výrobca vykurovacej techniky. Je to popredný svetový poskytovateľ efektívnych riešení v oblasti klímy (vykurovanie, kvalita vody a vzduchu) a obnoviteľnej energie.
Viessmann ponúka mimoriadne efektívne zariadenia a práve preto sme sa o jej ponuku zaujímali bližšie. Hovorili sme s pánom Dušanom Garaiom, ktorý je vedúcim predaja firmy Viessmann na západnom Slovensku a Petrom Kuliačekom, ktorý pracuje ako produktový manažér pre alternatívne zdroje. Na rozhovor si môžete pozrieť aj vo video podobe.
Začali sme veľmi populárnou témou a to tepelným čerpadlom. Zaujímali sme sa o to, čo to je, kedy sa vyplatí a ako je to s jeho prevádzkou.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlá sa v súčasnosti využívajú hlavne v novostavbách rodinných domov a väčších obytných priestorov. Viessmann však ponúka tepelné čerpadlá aj pri rekonštrukcii budov. Tepelné čerpadlo je najvýhodnejšie vtedy, keď je požiadavka nielen vykurovať budovu ale ju aj chladiť.
V súčasnosti sa rieši otázka možnej nedostupnosti zemného plynu a keďže tepelné čerpadlo vo väčšine prípadov využíva ako zdroj energie len elektrickú energiu, toto zariadenie začalo byť veľmi populárne. Mnoho ľudí sa tak zaujíma o inštaláciu tepelného čerpadla.
Samotné čerpadlo má v sebe napustené chladivo. Energia, ktorou sa odparuje chladivo sa obyčajne čerpá z exteriéru a najviac sa predávajú systémy vzduch-voda. Tepelné čerpadlo funguje aj pri záporných teplotách v exteriéri, ale pri týchto podmienkach klesá jeho výkon. Aby ste aj pri týchto podmienkach zaistili vo vykurovanom priestore požadovanú tepelnú pohodu, používa sa pomocný elektrický „dohrev„. Najčastejšie prietokový elektrický ohrievač. Môže to ale byť aj elektrický alebo plynový kondenzačný kotol.
Pri tepelnom čerpadle sa definuje, do akej teploty má fungovať toto zariadenie úplne samostatne a od akej si začne pomáhať pomocným zdrojom. Ide o tzv. bod bivalencie. Obyčajne tepelné čerpadlo funguje samostatne do teploty -7 až -10°C.
Kompletná ponuka
Spoločnosť Viessmann oslávi budúci rok už 30 rokov existencie na slovenskom trhu. Ponúka všetky tepelných čerpadiel – systémy vzduch-voda, zem-voda a voda-voda. Až 97 % trhu predstavujú systémy vzduch-voda.
Trh s tepelnými čerpadlami na Slovensku predstavoval minulý rok okolo 10 000 tepelných čerpadiel všetkých typov, z toho 9600 bolo typu vzduch-voda a len 400 kusov tvorili systémy zem-voda a voda-voda. Systémy voda-voda sa však používajú pri väčších objektoch a prinášajú nižší hluk pri vysokom požadovanom výkone čerpadla. Navyše, tieto systémy sú menej závislé od teploty vonkajšieho vzduchu a majú teda svoje uplatnenie pri potrebe väčších výkonov.
Servisné služby a hot-line
Viessmann dlhodobo ponúka komplexné služby pre používateľov a v tom je aj konkurenčná výhoda tohto výrobcu. Na Slovensku zamestnáva Viessmann zhruba 100 ľudí a z toho zhruba polovicu tvorí práve servisná zložka.
Komplexné služby znamenajú kúpu zariadenia aj s poradenstvom, ďalej odborná inštalácia zariadenia ale zároveň výrobca ponúka aj servisnú službu s možnosťou predĺženej záruky. O vaše zariadenie tak je dlhodobo postarané. Toto oceňujú aj zákazníci na našom trhu. Možno viete, čo to znamená dohodnúť sa so servisným technikom a tiež riešiť možné poruchy, ktoré sa spravidla vyskytnú v tých najnevhodnejších okamihoch.
Viessmann je primárne o systémovej technike a ponúka systémové portfólio vrátane solárnych systémov, fotovoltaiky (on-grid alebo batériové riešenie). V ponuke sú aj systémy na odovzdávanie tepla a aj zariadenia na úpravu vykurovacej a pitnej vody. Toto celé tvorí spoločnú regulačnú platformu.
Pre zákazníka v segmente rodinných domov alebo v segmente B2C (väčších objektových zákaziek) to má výhodu v tom, že všetko je od jedného dodávateľa, na jeden záručný list a to celé zastrešené kvalitnými servisnými službami.
V období vykurovacej sezóny ponúka Viessmann aj hotline. Pre všetky typy inštalácie od rodinných domov až po skutočne veľké objekty je to služby, pri ktorej sa zákazníci od 8 do 20 hodiny dovolajú na horúcu linku a firma im pomôže pri riešení problémov.
Systémovo plánovaný servis
Servis týchto prémiových zariadení sa plánuje systémovo. Po podpísaní zmluvy tak majú zákazníci servis dopredu naplánovaný. Ako vyplýva z praxe, zariadenia, ktoré sú pravidelne servisované a udržiavané, majú minimum porúch. Len pripomeňme, že servis vykurovacích zariadení sa plánuje mimo vykurovacej sezóny.
Hybridné systémy
Ďalej sme sa pri našom rozhovore zaujímali o hybridné systémy – kombinácie plynového kotla a tepelného čerpadla. Práve takéto vykurovacie zariadenie totiž prináša riešenie prípadu čo keď – čo keď nebude zemný plyn alebo nebude elektrina. V dome ale teplo byť musí.
Tento hybridný zdroj funguje podobne, ako je to v prípade hybridného automobilu – aj tu sú dva celkom odlišné motory, každý z nich je vhodný pre iný typ prevádzky. V prípade hybridného vykurovacieho telesa potom pri teplote nad bodom bivalencie pracuje samostatne tepelné čerpadlo. Pri teplota od -4 až -10°C pracujú spoločné tepelné čerpadlo aj plynový kotol. Pri teplote pod -11°C pracuje samostatne už len plynový kondenzačný kotol.
Hybridná jednotka je vo všeobecnosti zariadenie, kde sa kombinuje dostupná efektívna technika a tepelné čerpadlo a to za predpokladu inteligentného riadenia s ohľadom na najvyššiu dostupnú efektivitu, využitie obnoviteľných zdrojov a zabezpečenie komfortu s plynovou kondenzačnou technikou.
Hybridný manažér je potom súčasťou systémovej techniky Viessmann a zaisťuje čo najefektívnejší spôsob prevádzky. Do tohto hybridného systéímu je možné zadať, koľko nás stojí prevádzka z elektriny a koľko z plynu. Na základe týchto údajov potom systém vyhodnotí, ktorý zo zdrojov bude preferovať.
Na Slovensku dnes počet rekonštrukcií budov prevyšuje počet novostavieb. Pri už realizovaných stavbách existuje veľký predpoklad, že tu je inštalovaný nejaký plynový kotol a môže byť stále vo veľmi dobrej kondícii. Viessmann dokáže aj v tejto situácii ponúknuť vhodné tepelné čerpadlo ako paralelu k pôvodnému plynovému kotlu.
Ekológia pri chladivách
Ešte spomeňme, že aktuálny trend pri tepelných čerpadlách je použitie chladív, ktoré menej zaťažujú životné prostredie. Chladív je na súčasnom trhu veľmi veľa a z hľadiska ekológie sa zoraďujú cez tzv. GWP faktor – potenciál globálneho oteplenia.
Dnes najpoužívanejšie chladivo R410A však má GWP faktor až 2088, preto začal Viessmann používať ako ekologické chladivo aj propán R280. Plyn propán sa pritom radí medzi prírodné chladivá, kde je GWP faktor na hodnote len 3. Používa sa v prevedení monoblok osadený v exteriéri. Pre budúcnosť sa ako perspektívne chladivo javí R290.
Viessmann tak postupne zavádza zariadenia s chladivom s čo najmenším faktorom GWP. Všetky zariadenia Viessmann sú navyše certifikované, detailne sú pracované montážne návody a projekčné návrhy pre projektantov.
Riadenie na diaľku cez Wi-Fi
Všetky moderné zariadenia značky Viessmann sa pritom dodávajú aj s Wi-Fi rozhraním. Zariadenie sa tak dá prepojiť s príslušnou aplikáciou a možná je aj diaľková správa zariadenia. Zároveň je takto možnosť do zariadenia na diaľku „pustiť“ aj servisnú službu. To znamená, že aj prípadné poruchy je možné diagnostikovať na diaľku a na príslušnú opravu u vás doma sa dopredu pripraviť.
Rozhranie aplikácie je používateľsky veľmi jednoduché. Nastavovanie parametrov hybridného systému sa vykonáva priamo na zariadení, realizuje sa to len raz ročne, keď dôjde k ich zmene.
Vzájomná spolupráca
Jednotlivé systémy Viessmann dokážu v rámci ekosystému vzájomne spolupracovať. Napr. veľmi preferované je prepojenie tepelného čerpadla s fotovoltaikou. Prebytky elektrickej energie z fotovoltaiky sa potom použijú pri práci tepelného čerpadla.
Existuje dokonca aj spolupráca s nadradenými systémami inteligentnej domácnosti. Viessmann na tento účel ponúka komunikačné brány. Takéto riešenie sa častejšie používa pri väčších budovách. Viessmann podporuje aj bežne používané protokoly ako je napr. Modbus Pri rodinných domov obyčajne postačuje systém riadenia cez mobilnú aplikáciu Viessmann ViCare (Android aj iOS).
Zdroje: vlastné, Viessmann
Prečítajte si tiež