Máme radi mobilné bankovníctvo? Na Slovensku sú veľmi populárne.

Každý aktívny používateľ bankovej apky mesačne pošle viac ako štyrikrát platbu za služby či nakupované tovary alebo peniaze na účet svojim známym. Len tak, aby zostal v obraze, si priemerný Slovák pozrie stav svojho účtu až 21-krát mesačne. Nový účet v banke si cez mobilnú apku otvára už viac ako tretina ľudí.

Čo poviete? Otvorí si bežný Slovák radšej internetbanking na počítači alebo skôr bankovú apku v mobile? Kým ešte v roku 2019 by bola jednoznačná odpoveď – web, dnes je trend jednoznačne opačný. Banku na webe si otvoria traja z desiatich Slovákov využívajúcich elektronické bankovníctvo. Apku v mobile až ôsmi z desiatich. Trend sa začal otáčať začiatkom pandémie koronavírusu. Každý z aktívnych používateľov sa do svojej apky v smartfóne prihlási v priemere až 21-krát za mesiac. Do webovej verzie iba sedemkrát. Dôvody sú jednoduché. Do apky v mobile sa človek prihlási na jeden klik, zvyčajne si nepotrebuje pamätať heslo, využíva na overenie odtlačok prsta alebo tvárovú biometriu.

Len si tak skontrolovať peniaze

Rozdiel najviac vidieť u mladých do 20 rokov. Počet používateľov apky je až 12-krát vyšší ako počet tých, ktorí si otvoria webovú verziu. Napríklad u tridsiatnikov je rozdiel oveľa menší, len 3-násobný v prospech apky. U 60-ročných sa pomer vyrovnáva, je to 50 na 50 a s rastúcim vekom sa preklápa v prospech tradičnejšieho riešenia. Vyplýva to aj z klientskych dát Slovenskej sporiteľne.

Ako nám povedala Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne: „Ak hovoríme o platbách, v priemere každý aktívny používateľ mobilnej banky pošle 4,5-krát peniaze na účet za služby či nakupované tovary alebo platby priateľom a známym.“

Aj digitálny onboarding a založenie účtu cez apku sa stávajú čoraz populárnejšími. Už takmer polovicu všetkých novozaložených bežných účtov si ľudia robia cez apku, teda bez jedinej návštevy pobočky.

Keď už majú bankovú apku nainštalovanú, najčastejšie ju otvárajú kvôli informáciám o stave ich peňazí v banke, kartách a nových produktoch. V prípade Slovenskej sporiteľne sú veľmi obľúbenými žiadosti o spotrebné úvery cez apku George. Ľudia ich vybavia kompletne a jednoducho odkiaľkoľvek bez potreby fyzicky navštíviť pobočku.

Skôr ikonka v mobile ako budova banky

Vnímanie banky sa výrazne mení a klienti ju už nevidia ako kamennú pobočku, ale mnohí práve ako ikonku v mobile. SLSP tak prináša od júla možnosť odporučiť otvorenie účtu v tejto banke cez Georgea aj svojim priateľom, ktorí ešte účet v tejto banke nemajú. V rámci kampane “Odporučte Georgea” môžete získať až 200 eur mesačne. Stačí poslať známemu pozývací odkaz, ktorý nájdete priamo v aplikácii. Ak si váš známy cez Georgea otvorí akýkoľvek SPACE účet a do 30 dní zaplatí z nového účtu 100 eur mobilom alebo hodinkami, dostanete odmenu. Za každého priateľa až 40 eur. Za jeden mesiac môžete pozvať až 5 priateľov. Priateľ, ktorý si otvorí účet, môže získať až 60 eur.

Zdroje: vlastné, SLSP

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.