Asi väčšina z nás bude tráviť leto na rodnej hrude a preto sme pre vás pripravili zopár tipov na miesta a lokality, kam sa my radi vraciame.

Zádielska dolina (Ondrej)

Zádielska dolina

Zádielska dolina

Alebo tiež Zádielska tiesňava či slovenský Grand Canyon je úchvatná prechádzka na pár hodín, ale aj na pár dní. Nachádza sa vo východnej časti Slovenského krasu. Ak idete z Bratislavy do Košíc južnou trasou, idete okolo. Je dlhá viac ako 3 kilometre a vo vápencových skalách ju rokmi vyhĺbil miestny potok. Sú miesta, kde má tiesňava šírku len 10 metrov a okolo vás sú skaly vysoké cez 300 metrov. Je to úžasná prechádzka, pritom nie veľmi náročná. Prejdete ju aj bez špeciálneho vybavenia a pokojne aj s deťmi. Výhodou je, že sa môžete kedykoľvek vrátiť z cesty, nemusíte dôjsť až na koniec, aby ste niečo pekné videli. V skalách okolo vás sa nachádzajú jaskyne, je ich viac ako 100. V závere Zádielskej doliny nájdete horské chaty, ktoré ponúkajú občerstvenie či skromné ubytovanie.

Banská Štiavnica (Ondrej)

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Ak by sa toto mestečko a jeho okolie nachádzalo v USA, bolo by známe po celom svete. Našťastie je u nás na Slovensku a aj keď je tu turistov celkom dosť, stále je to pokojná oblasť. V Štiavnici je všetko hore alebo dole kopcom. Pôvodne mestečko s ťažkou striebra a iných kovov už dnes žije skôr z turizmu. Zaparkovať auto je tu celkom problém a ak hľadáte hotel s piatimi hviezdičkami či obrovskou konferenčnou miestnosťou, tak toto nie je váš cieľ. V meste zaujme najmä Námestie Svätej Trojice, odporúčame mierne náročnú prechádzku na Kalváriu na kopci Scharfenberg, Starý a Nový zámok, ale aj Botanickú záhradu. Výborné sú aj reštaurácie, ktoré sa nachádzajú v pôvodných štôlňach, vypiť si tu víno je zážitok. V okolí Banskej Štiavnice je množstvo tajchov a tiež Banské múzeum v prírode. Cesty v okolí Štiavnice sú zrekonštruované, choďte sa pozrieť aj na Počúvadlo.

Zobor a okolie (Miro)

Táto lokalita je relatívne známa, no ponúka toho omnoho viac ako si väčšina návštevníkov myslí. Kroky turistov vedú prevažne na pyramídu, odkiaľ sú krásne výhľady na celú Nitru a okolie, no to ešte samotný vrch Zobor nie je, ten sa nachádza o približne 600 metrov ďalej a o 50 metrov vyššie (571 m.n.m) – po červenej trase. Z Nitry hore na pyramídu odporúčam modrú trasu (strmú) – od podhájskej cesty alebo peknú a nenáročnú turistiku od drážovského kostolíka a späť. Ak máte chuť, tak aj bicyklom. Bažíte po väčšom dobrodružstve? Ak áno, tak sa môžete vydať, pešo alebo bicyklom, po červenej trase smerom na Žibricu, cez Jelenec a krásny hrad Gýmeš, až po veľký Tríbeč a ďalej. Táto trasa končí až v meste Handlová. V okolí pyramídy odporúčam navštíviť aj zoborskú lesostep, malú skalku a Svoradovu jaskyňu. Tip na záver: Pod pyramídou sa dá aj prespať – nachádza sa tam mini chatka pre dve osoby, ktorú si môžete za dobrovoľný príspevok prenajať.

Dunajské luhy (Miro)

Neďaleko od hlavného mesta, smerom na juh, nie je iba zaujímavé vodné dielo Gabčíkovo, ale aj krásne dunajské luhy (lesy), plné zaujímavej flóry a fauny. Čistý vzduch, málo ľudí a pokoj na každom kroku – tak by som definoval trasu lesom napr. z dediny Sap do Medveďova, pričom idete popri Dunaji, kde sa nachádzajú pekné kamenisté pláže – môžete sa osviežiť a tí odvážnejší si aj zaplávajú. Okrem toho je tu veľa krásnych zátiší na rybolov, ale aj kempovanie vo voľnej prírode. Dunajské luhy sú chráneným územím, takže treba dbať (a nie len tu) na to, čo trháte a pod. Veríme, že odpadky každý berie so sebou a nezahadzuje v lese. Do tejto lokality sa dostanete pohodlne autom, ale aj bicyklom po tzv. hrádzi od Bratislavy a pod. Ak tak urobíte, čaká vás krásna a nenáročná celodenná cyklistika, prevažne po rovine. Kto bude mať chuť, môže zájsť aj na maďarskú stranu, ktorá je z Medveďova cez most. Po tejto cyklotrase odporúčame aj kompu Vojka-Kyselica (zdarma – aj autá), ktorá je zaujímavým spestrením alebo nutnou prepravou z jednej strany Dunaja na druhú. Keď vás chytí hlad alebo smäd, tak sa po vylodení vo Vojke môžete spustiť rovno do reštaurácie Csente Čárda, ktorá je oproti kompe – cez cestu.

Čiernohronská železnica (Peťo)

Čiernohronská železnica

Čiernohronská železnica, Zdroj: CHZ

Táto lesná železnica premáva na trasách Chvatimech – Hronec – Čierny Balog, Čierny Balog – Vydrovo a Čierny Balog – Dobroč v Slovenskom rudohorí. Železnica bola v minulosti značne rozvetvená, pričom historicky najväčšiu celkovú dĺžku siete dosahovala po druhej svetovej vojne. Pred zrušením dopravy v roku 1982 bolo v prevádzke ešte 36 km trate. V roku 1982 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Počas dňa sú vyhradené hodiny, v ktorých premáva aj historická parná lokomotíva, ktorá umocňuje zážitok z pomalej jazdy prírodou. Počas hlavnej sezóny medzi 1. júlom a 1. septembrom sa premáva denne. Aj keď jazda v otvorených vyhliadkových vozňoch trvá rádovo iba pár minút, určite sa pri návšteve Horehronia oplatí ísť pozrieť na dobové vláčiky a previezť sa v nich.

Lesnícky skanzen (Peťo)

Lesnícky skanzen

Lesnícky skanzen, Zdroj: TOUCHIT

S Čiernohronskou železnicou veľmi úzko súvisí aj Lesnícky skanzen, ktorý sa nachádza na jednej z jej vetví, trase Čierny Balog – Vydrovo. Lesnícke múzeum je situované vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu. Skanzen bol založený v roku 2002 a od svojho vzniku sa každoročne stáva čoraz atraktívnejším. Popri približne 4 km dlhom náučnom chodníku sa nachádza 75 zastávok, prezentujúcich históriu, pestovanie, ochranu a význam lesa, jeho funkcie a krásy, ale i prácu lesníkov, ktorí ho chránia a využívajú.

Vystavené exponáty sa viažu na prácu lesných robotníkov a tak nechýbajú horáreň, kaplnka, dočasné príbytky a prístrešky, maringotky, mechanizmy a zariadenia používané pri ťažbe dreva, parná lokomotíva so súpravou vagónov, no i vodná píla, lesná škôlka a edukačné centrum. Všetko je samozrejme prístupné aj pre rodiny s malými deťmi, ktoré sa môžu tešiť aj na zvieratká.

Celý areál skanzenu s možnosťou parkovania a občerstvenia je veľmi dobre prístupný priamo z Čierneho Balogu.

Medokýš (Mišo)

Medokýš

Medokýš

Medzi celkom nenápadné veci, pri ktorých sa môžete zastaviť, oddýchnuť si a trochu načerpať sily, je práve Medokýš. Po našom liptáckom povedané „kyselka“. Je to pramenitá voda, na ktorú sa dostanete po cyklotrase z Liptovského Hrádku do Liptovského Jána po ľavom brehu Váhu.

Ešte ako dieťa si pamätám, že po mnoho rokov to bol iba malý drevený domček (nie stavba na fotke, to už je relatívne nové), aby zakryl tyčku, z ktorej práve tento prameň tiekol. Vlastne málokedy ste tu nestretli nikoho. Voda má špecifickú chuť ale nie je to taká „vajcovka“ ako môžete poznať z iných prameňov. Dá sa piť a je celkom chutná, to ak napríklad niekomu nechutí voda z vodovodu. Pripravte sa na nevšedný zážitok, kde stretnete peších aj cyklistov s jednou, dvomi fľašami. No ak uvidíte niekoho s bicyklom s káričkou v záprahu, nebude to nič nezvyčajné. Kým naplní viac ako 30 plastových fliaš, to si chvíľu počkáte. Vlastne, kým som pre vás nepozeral, či sa táto lokalita dá nájsť cez Google, ani som nevedel, že je označená ako Medokýš.

Termálny Prameň Kaďa (Mišo)

Termálny Prameň Kaďa

Termálny Prameň Kaďa

Toto je pojem a možno ste už o kadi počuli. Je to termálny prameň, v ktorom si môžete ísť len tak posedieť. Zahriať sa, prehriať kĺby a len tak oddychovať. Domáci toto miesto poznajú, no až na výnimky nebýva prepchaté. Nemusíte sa báť príliš tesného kontaktu s potiacimi sa návštevníkmi. Nie je to ani na konci sveta, takže v lete si máte kde dať langoš alebo iné chuťovky, keď je vonku 30 °C.

Dokonca, ak si spravíte výlet do týchto končín, môžete sa pozrieť na kyselku aj kaďu zároveň. Je to po ceste a navyše cez les. V rámci cyklotúry alebo prechádzky máte na výber viacero ciest a zakaždým sa rozhodnete, ako ďaleko ešte chcete zájsť a prejsť sa napríklad do Demänovskej doliny.

Kulháň (Roman)

Kulháň

Kulháň

Kulháň je prírodná rezervácia v pohorí Považský Inovec. Ide o pekné prostredie, v rámci ktorého nájdete rybník, môžete si sami uloviť pstruha alebo si objednať rybičku na grile. Neďaleko rybníka je les, takže si môžete spraviť pekný výlet spojený s obedom – najete sa a potom si užijete prechádzku v lese.

Na Kulháň rád chodím a toto miesto sa najmä v sezóne teší veľkej popularite ľudí nielen z Trenčianskeho kraja. Často sa potom stáva, že na ryby čakáme aj hodinu – takže si dáme najskôr prechádzku v lese a až potom obed a nie naopak.

Trenčianska rozhľadňa (Roman)

Trenčianska rozhľadňa

Trenčianska rozhľadňa, Zdroj: Slovakia.travel

Keďže som pôvodom z Trenčína, rád chodím na prechádzky k novej rozhľadni, ktorá pred pár rokmi vyrástla v obci Soblahov. Nazýva sa Dúbravka a dostanete sa k nej po lesnej cestičke a tiež aj po cyklotrase. Rozhľadňa má výšku 9,5 metra a ponúka pekný výhľad na okolité obce. Užijete si z nej aj pekný západ slnka.