Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Vyhlásenie prinášame v plnom znení:

Situácia, ktorá vznikla okolo podujatia TechMatch Slovakia 2015 je obrovským nedorozumením a spôsobuje reputačné škody celému slovenskému startup ekosytému. Doma a najmä v zahraničí. Je nesmierne zahanbujúce čítať na sociálnych sieťach útoky na spíkrov, mentorov a investorov, ktorí prisľúbili účasť na podujatí, a na ktorých sa skutočná startupová komunita na Slovensku tešila a teší.

Účastníci, ktorí postupne prilietajú na Slovensko, predstavujú špičku vo svete startupov a inovácií. Sú pripravení pomôcť svojimi skúsenosťami a znalosťami slovenským podnikateľom.

Príležitosť, ktorú TechMatch Slovakia predstavuje pre celé Slovensko, je obrovská.

Naším jediným cieľom je pripraviť v Bratislave špičkové podujatie na najvyššej svetovej úrovni.

Doteraz sa na Slovensku a v regióne strednej Európy takéto podujatie reálne neuskutočnilo. Jeho význam a prínos je absolútne nespochybniteľný.  Zároveň sa v žiadnom prípade nechceme nijako dotknúť ľudí a firiem, ktoré organizujú iné zaujímavé konferencie pre startupovú a IT komunitu či inovatívny priemysel.

Zdôrazňujeme, že sme urobili maximum pre transparentnosť procesu verejného obstarávania, v ktorom nebola zaznamenaná jediná výhrada, námietka, návrh alebo výzva. Nemáme najmenší dôvod čokoľvek skrývať. Sme pripravení na absolútnu verejnú kontrolu každého vynaloženého centu.

Verejne navrhujeme:

  1. Kontrolu každej položky vynaloženej na toto podujatie
  2. Nezávislý audit všetkých skutočných nákladov

Dohľad nad týmto procesom kontroly môže mať nezávislá komisia, ktorú vytvorí startup komunita, experti pre eventy, médiá  a v ktorej nemusí sedieť žiadny predstaviteľ SBA. Sme pripravení vytvoriť pre prácu takejto komisie všetky potrebné predpoklady.

Pre takúto spoluprácu touto cestou verejne oslovujeme:

  1. SAPIE
  2. Organizácie a firmy, ktoré organizujú podujatia pre startupy
  3. Médiá
  4. Alianciu Fair play
  5. Organizáciu Transparency International

Na záver zdôrazňujeme, že rozpočet určený na podporu startupov,  ktorý má SBA k dispozícii, nie je určený len na konferenciu TechMatch Slovakia 2015. Tá je vyvrcholením našej systematickej podpory slovenského startupového ekosystému ako celku.

SBA pravidelne podporuje mnohé domáce podujatia, ktoré organizujú aj iní aktéri slovenského startupového ekosystému, ako aj vysielanie slovenských startupov na podujatia v zahraničí. Iba tento rok sa slovenské startupy zúčastnili medzinárodných startupových podujatí, ako napríklad TechCrunch v San Franciscu a TechCrunch v New Yorku, Collision Conference v Las Vegas, Pioneers Festival vo Viedni či startupových podujatí v Nemecku, Slovinsku, Singapure a San Diegu. Ďalšie slovenské starupy budú vyslané na WebSummit v Dubline, Slush Helsinky a mnohé ďalšie, na ktoré sa startupisti prihlásia.

Výzva na prihlasovanie na medzinárodné startup podujatia je stále otvorená.

Všetky detaily o aktivitách SBA v podpore startupov sú zverejnené.

TechMatch Slovakia 2015  je vyvrcholením našej systematickej podpory pre ekosystém slovenského startupu. Pre jeho úspech sme vynaložili obrovské úsilie a sme presvedčení, že prináša Slovensku to, čo Slovensko najviac potrebuje – podporu inovácií a moderných foriem podnikania, ktoré sú budúcnosťou tejto krajiny. TechMatch Slovakia 2015 je podujatím pre všetkých tých, ktorí takto premýšľajú o budúcnosti Slovenska.

Koniec vyhlásenia

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.