Na slovenský trh prichádza najnovšia verzia obľúbeného prijímača od kórejského výrobcu VU+. Ide o linuxový prístroj, ktorý sa dá softvérovo prispôsobiť používateľským potrebám a obsahuje dvojicu tunerov.

VU+ SOLO SE V2 voči pôvodnej verzii dostala dvojnásobnú flash pamäť, jej kapacita je teraz 512 MB. Hlavným lákadlom je však duálny tuner, ktorý prináša možnosť sledovania dvoch TV programov naraz, resp. jeden je možné sledovať a druhý súčasne nahrávať. Tento tuner môže byť typu DVB-S2, ale tiež je možné zakúpiť verziu s DVB-T/C tunerom. Používateľ si tak vyberá, čo mu vyhovuje – môže to byť satelitný alebo terestriálny prijímač.

Diaľkové ovládanie je pohodlné a prehľadné

Diaľkové ovládanie je pohodlné a prehľadné

Hardvérovým základom tohto prijímača je dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,3 GHz a 1 GB DRAM. Prijímač sa dodáva v čiernej alebo bielej farbe. Na prednom paneli nájdete signalizačnú diódu, IR prijímač pre diaľkové ovládanie a tlačidlo pre zapnutie/vypnutie prístroja. Na pravej bočnej strane je čítačka kariet a CI slot pre dekódovací modul. To najdôležitejšie je v zadnej časti – vymeniteľný tuner pre satelitné alebo terestriálne/káblové vysielanie. Ďalej tu nájdeme HDMI port 1.4, audio/video výstupy na pripojenie starších typov TV, digitálny optický SPDIF výstup, ale aj šikovný e-SATA konektor na pripojenie externého disku. Ďalej sú tu dva USB 2.0 konektory, ethernet port, napájací port pre externý zdroj a RJ11 konektor na pripojenie externého snímača diaľkového ovládania.

Duálny tuner pre satelitné a terestriálne vysielanie

Duálny tuner pre satelitné a terestriálne vysielanie

Duálny tuner pre satelitné a káblové vysielanie

Duálny tuner pre satelitné a káblové vysielanie

Procesor je dostatočne výkonný na to, aby zvládol zobraziť v dvoch oknách HD programy. Pomocou diaľkového ovládača, jedným stlačením tlačidla, veľmi rýchlo vymeníte programy medzi oknami. V nastavení prijímača existuje viacero režimov, ako majú tieto dva tunery vzájomne spolupracovať. My sme dosiahli stav, že sme mohli naraz sledovať dva programy v dvoch oknách, pričom nemuseli byť na jednom transponderi, ale sledované programy museli mať rovnakú polarizáciu (horizontálnu alebo vertikálnu). Sledovanie dvoch kódovaných programov naraz pritom musí umožňovať aj vaša kódovacia karta.

Takto vidíte satelitný prijímač vo vašej sieti a môžete ho cez počítač aj ovládať

Takto vidíte satelitný prijímač vo vašej sieti a môžete ho cez počítač aj ovládať

Funkčná výbava tohto prijímača je veľmi bohatá, VU+ SOLO V2 beží na modulárnom operačnom systéme Enigma 2. Používateľ sa sám rozhodne, čo bude používať. My sme použili multimediálny prehrávač s podporou rôznych kodekov a aplikáciu YouTube. Nainštalovať si môžete aj internetovú televíziu a internetové rádiá, vyskúšali sme aj pripravovanú podporu HbbTV pre vysielanie RTVS a webový prehliadač. K dispozícii je viacero funkcií na nahrávky, napr. ich časovanie, timeshift, ovládanie prijímača cez počítač alebo tablet. Jednoducho, medzi aplikáciami sa toho nájde veľa a tento prijímač je presne o tom, že sa dá plne prispôsobiť.

 

Cena: 209 EUR (verzia s duálnym satelitným alebo DVB-T/C tunerom)
Zapožičal: AB-COM, s.r.o., www.abcom.sk

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.