Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nové plne elektrické modely rodiny MINI získavajú zvukové prostredia charakteristické pre túto značku, aby poskytli ešte intenzívnejší zážitok z jazdy. Repertoár zahŕňa úplne nové zvuky jazdy v interiéri, nezameniteľný zvuk značky, ktorý ho odlišuje MINI v exteriéri, znelky pre nové režimy MINI Experience Modes, ako aj nové zvukové grafiky pre informačné a varovné funkcie.

„Nové zvuky tvoria neoddeliteľnú súčasť digitálneho zážitku a individuálne sme ich prispôsobili charakteru každého z nových modelov. Na cestujúcich v interiéri pôsobia emotívne a zároveň prispôsobujú akustické vnímanie vonkajšiemu svetu. Okrem toho to znejú a vyzerajú ako nezameniteľné vozidlá značky MINI,“ hovorí Oliver Heilmer, riaditeľ dizajnu automobilky MINI. Prvý raz sa predstavia v novom modeli MINI Cooper Electric.

Nová DNA MINI Sound vychádza zo základných hodnôt značky a vyžaruje pozitívnu, charizmatickú auru. Režimy MINI Experience Modes sa stávajú javiskom pre úplne novo vytvorené zvukové prostredia. Analógové nástroje, digitálna technológia a umelá inteligencia vytvorili zvuky, ktoré jasne naznačujú, že ide o MINI, sprostredkúvajú informácie a vzbudzujú emócie.

Štyri zvuky jazdy pre individuálny zážitok používateľa

Zvukové režimy MINI Core, Go Kart, Timeless a Balance Experience dostali individuálne upravené zvuky jazdy, ktoré sa akusticky prehrávajú vodičovi počas zrýchľovania. Tieto zvuky počuť v interiéri budúcich modelov MINI, umocňujú emocionálny zážitok z jazdy a zároveň sprostredkúvajú autentický, no zároveň informatívny dojem z jazdnej situácie.

Predvoleným zvukovým svetom pre nový modelový rad MINI bude zvuk jazdy Core. Ide o jediný zvukový režim, ktorý počuť nielen vo vnútri vozidla, ale aj mimo neho a slúži ako akustická ochrana chodcov. Ako zvuk značky MINI znie lákavo, energicky a inšpiratívne. „Nová zvuková grafika pre automobilku MINI čerpala inšpiráciu od Mikuláša Kopernika, ktorý vytvoril heliocentrický pohľad na vesmír, v ktorom sa planéty točia okolo slnka,“ hovorí Renzo Vitale, kreatívny riaditeľ pre zvuky v spoločnosti BMW Group. „V prípade zvuku jazdy Core sme čerpali inšpiráciu z okrúhleho tvaru centrálneho displeja OLED. Pripomína nám to slnko vyžarujúce teplo. Analogicky k planétam, z ktorých každá odráža slnečné svetlo vlastným spôsobom, sme navrhli rôzne zvukové komponenty, ktoré sa líšia v závislosti od jazdnej situácie.“

Zvuk jazdy MINI Go Kart vznikol pre mimoriadne športový zážitok z jazdy. Vyznačuje sa výraznými krivkami sklonu a zaťaženia, ktoré vytvárajú vhodné zvukové pozadie pre agilnú a dynamickú jazdu.

Vo zvuku jazdy MINI Timeless sa spájajú tradícia a pokrok. Akustická cesta časom vznikla zo zvukov motorov konvenčne poháňaných modelov od klasického Mini po MINI John Cooper Works GP v spojení s futuristickou interpretáciou jazdného zvuku MINI Core. Čím intenzívnejšie vozidlo zrýchľuje, tým viac zvuk prechádza z minulosti spaľovacieho motora do čisto elektrickej súčasnosti.

Štvrtá zvuková kulisa sa otvára so zvukom jazdy MINI Balance. Pôvodne vznikol pre model MINI Vision Urbanaut a vychádza zo zvukov, ktoré vydáva les v rôznych denných a nočných hodinách: od žblnkotu potoka až po štebot svrčkov a šumenie vetra v korunách stromov. Výsledné zvukové prostredia vyvolajú na palube budúcich modelov značky MINI pocity oddychu, uvoľnenia a pohody.

Charakteristické znelky a nápadné zvukové signály

Zvuky jazdy pre budúcu rodinu modelov značky MINI dostali aj nové režimy Experience Modes. Ich aktivácia sa oznamuje charakteristickým zvonením. Táto krátka zvuková sekvencia naladí cestujúcich na zmenu na nové nastavenie vozidla.

Ďalšiu súčasť úplne nových zvukových prostredí pre novú rodinu modelov MINI predstavujú zvukové signály. Podobne ako optické ikony slúžia ako charakteristické zvukové symboly upozorňujúce na určité udalosti alebo informácie. Úplne nanovo vzniklo 30 zvukových signálov: od akustického sprievodu smeroviek, až po systém varovania pred nezapnutými pásmi či tóny parkovacieho asistenta Park Distance Control (PDC). V budúcnosti budú plniť svoju funkciu jasne identifikovateľných signálov s výrazným a pre značku typickým zvukom, ktoré svojou rôznou zvukovou charakteristikou a intenzitou upútajú pozornosť cestujúcich, alebo upozornia na prípadné nebezpečenstvo.

Značky: