Prísna politika Microsoftu neskončí tým, že obídete vynucované požiadavky na inštaláciu Windows 11.

Najväčší škrt cez rozpočet priniesol Windows 11 prísnymi požiadavkami na TPM čip, ktorý musí byť vo verzii 2.0 a tiež obmedzenú škálu procesorov, ktoré podporuje. Je to dané nejakou deliacou líniou podľa veku CPU. Pravdepodobne to nebude dané výkonom, nakoľko nekompatibilné sú aj silné procesory. Ak ste ale inštalovali Windows 11 napríklad cez nástroj Ventoy, obišli ste požiadavku na minimálne parametre. Používateľ Albacore, upozornil na nové hlásenie zo strany Windows 11 priamo na svojom twitterovskom účte.

To sa vám ale nakoniec môže vypomstiť. Teraz ešte nie je jasné, ako bude Microsoft zasahovať proti takýmto inštaláciám. Avšak od samého začiatku výrobca tvrdí, že na takéto systémy nebudú doručované aktualizácie. Teda systém pobeží, dokonca by ste s ním nemali mať o nič väčšie problémy, ako majú ostatní, no aktualizácie nebudete dostávať.

Nové na celej tejto situácii je to, že v nastaveniach systému bude táto informácia zobrazovaná. Správcovia počítačov takto získajú okamžitú informáciu o stave kompatibility. Uvoľnenie požiadaviek z dizajnu systému a politiky firmy zrejme neprichádza do úvahy. Operačný systém Windows 10 bude oficiálne podporovaný do 14. 10. 2025. Zo skúseností sa prikláňame k tomu, že toto nie je finálny dátum. Skutočná podpora sa môže ešte predĺžiť. Čaká Windows 11 podobný osud ako v prípade Windows Vista?

Zdroj: @Albacore Twitter

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.