Hoci k tomu nie je dôvod, Windows sa pripája k serverom Microsoftu.

Od včerajška koluje slovenskými a českými sociálnymi sieťami tento článok, ktorý prezentuje systém Windows 10 ako terminál na zber súkromných údajov o používateľovi. Odporúčame preštudovať aj ďalšie články daného portálu, resp. vyhľadať informácie o ňom na internete, aby ste si spravili ucelenejší názor.

Bez ohľadu na to, nakoľko článok straší používateľov a nakoľko sú spomenuté informácie naozaj pravdivé, na jednom fakte sa zhodneme. Operačný systém Windows 10 komunikuje cez internet a to aj v prípade, že by na základe vašich nastavení súkromia nemal. Potvrdil to portál ArsTechnica, ktorý sa však na celú problematiku pozrel triezvym pohľadom a bez snahy vyvolať hystériu a konšpirácie.

ArsTechnica otestovala viacero nastavení systému Windows 10 a pritom sledovala sieťovú komunikáciu. Portál zistil, že bez ohľadu na to, či máte zapnutú alebo vypnutú funkciu Cortana a vyhľadávanie webu cez položku Štart, Windows 10 vždy odosiela požiadavku na web bing.com a žiada súbor threshold.appcache, ktorý obsahuje informácie pre Cortanu. Je jedno, či je virtuálna asistentka zapnutá alebo vypnutá. Daný súbor takisto obsahuje identifikátor počítača, ktorý sa nemení ani po reštarte zariadenia.

Požiadavky ponuky Štart, ktoré sa komunikujú do internetu, aj keď by sa nemali. Autor: ArsTechnica

Windows 10 takisto po pripojení do novej siete vyžiada komunikáciu s webovými adresami www.msftncsi.com/ncsi.txt a ipv6.msftncsi.com/ncsi.txt. Táto komunikácia je podľa portálu ArsTechnica neškodná, pretože požiadavky sú základné a systém neodosiela žiadne dáta ani identifikátor počítača. Túto komunikáciu je možné vypnúť.

Windows 10 vymieňa cez internet viacero informácií, ktoré sú na pohľad neškodné. Používateľom však môže z princípu vadiť, že k tomu dochádza. Konkrétne ide o sťahovanie nových údajov zo serverov MSN. Komunikácia je nešifrovaná a obsahuje informácie o živých dlaždiciach. Prekvapením môže byť, že k nej dochádza aj v prípade, keď vaša ponuka Štart živé dlaždice neobsahuje. Avšak, požiadavka ani v tomto prípade neodosiela z vášho počítača informácie, ktoré by identifikovali počítač.

ArsTechnica ďalej upozorňuje na komunikáciu so serverom ssw.live.com. Ten využívajú služby Microsoftu, napr. OneDrive. Operačný systém však s týmto serverom komunikuje aj v prípade, že OneDrive nevyužívate, služba je vypnutá a do systému ste prihlásený lokálnym kontom, bez prepojenia na služby Microsoftu. Redaktor portálu nedokázal presne dešifrovať, čo komunikácia obsahuje. Zdalo sa mu, že sa odosielajú telemetrické nastavenia, avšak telemetria bola v systéme vypnutá.

Neznáme dáta, ktoré sa odosielajú. Autor: ArsTechnica

Neznáme dáta, ktoré sa odosielajú. Autor: ArsTechnica

ArsTechnica taktiež zistila, že Windows 10 v rámci komunikácie obchádza nastavenia proxy. Portál kontaktoval Microsoft s otázkou, ako je možné vyššie uvedenú komunikáciu vypnúť, resp. prečo k nej dochádza.

Microsoft reagoval tvrdením, že Windows 10 je služba, ktorej súčasťou môžu byť aktualizácie vyhľadávača Bing, ako sú nové vizuálne motívy, vyhľadávacie algoritmy atď. Spoločnosť uviedla, že žiadne vyhľadávacie dáta používateľov sa neposielajú do Microsoftu, v závislosti od nastavenia súkromia. To sa vzťahuje aj na ďalšie súbory.

Tak či onak, identifikátor počítača, ktorý sa v niektorých prípadoch posiela do Microsoftu, môže vyvolať pochybnosti.

Zdroj: ArsTechnica

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit