Windows 10 komunikuje cez internet, aj keď by nemal

7

Hoci k tomu nie je dôvod, Windows sa pripája k serverom Microsoftu.

Od včerajška koluje slovenskými a českými sociálnymi sieťami tento článok, ktorý prezentuje systém Windows 10 ako terminál na zber súkromných údajov o používateľovi. Odporúčame preštudovať aj ďalšie články daného portálu, resp. vyhľadať informácie o ňom na internete, aby ste si spravili ucelenejší názor.

Bez ohľadu na to, nakoľko článok straší používateľov a nakoľko sú spomenuté informácie naozaj pravdivé, na jednom fakte sa zhodneme. Operačný systém Windows 10 komunikuje cez internet a to aj v prípade, že by na základe vašich nastavení súkromia nemal. Potvrdil to portál ArsTechnica, ktorý sa však na celú problematiku pozrel triezvym pohľadom a bez snahy vyvolať hystériu a konšpirácie.

ArsTechnica otestovala viacero nastavení systému Windows 10 a pritom sledovala sieťovú komunikáciu. Portál zistil, že bez ohľadu na to, či máte zapnutú alebo vypnutú funkciu Cortana a vyhľadávanie webu cez položku Štart, Windows 10 vždy odosiela požiadavku na web bing.com a žiada súbor threshold.appcache, ktorý obsahuje informácie pre Cortanu. Je jedno, či je virtuálna asistentka zapnutá alebo vypnutá. Daný súbor takisto obsahuje identifikátor počítača, ktorý sa nemení ani po reštarte zariadenia.

Požiadavky ponuky Štart, ktoré sa komunikujú do internetu, aj keď by sa nemali. Autor: ArsTechnica

Windows 10 takisto po pripojení do novej siete vyžiada komunikáciu s webovými adresami www.msftncsi.com/ncsi.txt a ipv6.msftncsi.com/ncsi.txt. Táto komunikácia je podľa portálu ArsTechnica neškodná, pretože požiadavky sú základné a systém neodosiela žiadne dáta ani identifikátor počítača. Túto komunikáciu je možné vypnúť.

Windows 10 vymieňa cez internet viacero informácií, ktoré sú na pohľad neškodné. Používateľom však môže z princípu vadiť, že k tomu dochádza. Konkrétne ide o sťahovanie nových údajov zo serverov MSN. Komunikácia je nešifrovaná a obsahuje informácie o živých dlaždiciach. Prekvapením môže byť, že k nej dochádza aj v prípade, keď vaša ponuka Štart živé dlaždice neobsahuje. Avšak, požiadavka ani v tomto prípade neodosiela z vášho počítača informácie, ktoré by identifikovali počítač.

ArsTechnica ďalej upozorňuje na komunikáciu so serverom ssw.live.com. Ten využívajú služby Microsoftu, napr. OneDrive. Operačný systém však s týmto serverom komunikuje aj v prípade, že OneDrive nevyužívate, služba je vypnutá a do systému ste prihlásený lokálnym kontom, bez prepojenia na služby Microsoftu. Redaktor portálu nedokázal presne dešifrovať, čo komunikácia obsahuje. Zdalo sa mu, že sa odosielajú telemetrické nastavenia, avšak telemetria bola v systéme vypnutá.

Neznáme dáta, ktoré sa odosielajú. Autor: ArsTechnica

Neznáme dáta, ktoré sa odosielajú. Autor: ArsTechnica

ArsTechnica taktiež zistila, že Windows 10 v rámci komunikácie obchádza nastavenia proxy. Portál kontaktoval Microsoft s otázkou, ako je možné vyššie uvedenú komunikáciu vypnúť, resp. prečo k nej dochádza.

Microsoft reagoval tvrdením, že Windows 10 je služba, ktorej súčasťou môžu byť aktualizácie vyhľadávača Bing, ako sú nové vizuálne motívy, vyhľadávacie algoritmy atď. Spoločnosť uviedla, že žiadne vyhľadávacie dáta používateľov sa neposielajú do Microsoftu, v závislosti od nastavenia súkromia. To sa vzťahuje aj na ďalšie súbory.

Tak či onak, identifikátor počítača, ktorý sa v niektorých prípadoch posiela do Microsoftu, môže vyvolať pochybnosti.

Zdroj: ArsTechnica

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

7 komentárov

 1. Martin Jurco-Glina on

  Ako vo filme Ex Machina…umela inteligencia postavena na internetovom vyhladavaci a zbere uzivatelskych dat 😀

 2. Každý kto vie nainštalovať Windows sa tu robí múdry…. Ale od jedného špičkového administrátora vyškoleného priamo Microsoftom mám toto, TÁTO INFO MÁ CENU ZLATA !!!
  :
  AK CHCETE Zakázať odosielať AKÉKOLVEK informácie na servery Microsoftu urobte nasledobné dve veci:

  1. V REGEDIT – Local machine – vyhľadajte kľúč: EnableActiveProbing , jeho východisková hodnota je 1 , zmeňte ho na 0 ! (zakázanie NSCI sondy)

  2. Spustite Microsoft Managment Console (…kto nevie ako nech si trhne nohou….. a nech zisťuje, hehe).
  A v riadku Politika Pre Lokálny Počítač rozbalte postupne:
  Expand : Computer Configuration / Konfigurácia počítača
  expand: Administrative Templates,
  expand: System,
  expand: Internet Communication Management,
  kliknite na: Internet Communication settings.

  V detaili v pravom okne dajte dvoj-klik na : Turn off Windows Network Connectivity Status Indicator active tests,
  a kliknite na voľbu Enabled a potvrdte OK!

  Žiadne info sa do MS už odosielať nebudú !!!!

 3. Pingback: Bezpečnostný expert: Windows 10 nešpehuje. Telemetriu už odosiela aj Windows 7 a 8. Vieme, ako tomu zabrániť | touchIT

 4. Pingback: Microsoft: Používateľské dáta zbierame kvôli zlepšeniu systému | touchIT

Pridaj komentár