Microsoftu sa nepáči, ako sa CCleaner počas procesu inštalácie pokúsi nainštalovať ďalšie aplikácie vrátane Avast Free Antivirus a prehliadača Google Chrome.

Výstrahy Windows Defenderu sa objavia pri bezplatnej a 14-dňovej skúšobnej  verzii progaramu CCleaner. Práve tieto verzie môžu pri inštalovaní zoskupiť softvér tretích strán od materskej spoločnosti CCleaner, poskytovateľa antivírusových programov Avast.

CCleaner

Zdroj: PCMag

Podľa spoločnosti Microsoft však tieto ďalšie aplikácie nie sú potrebné na inštaláciu a spustenie programu na odstránenie nechcených súborov. „Aj keď samotné zoskupené aplikácie sú legitímne, zoskupovanie softvéru, najmä produktov od iných poskytovateľov, môže mať za následok neočakávanú softvérovú aktivitu, ktorá môže mať negatívny vplyv na používateľské skúsenosti,“ hovorí Redmond vo svojom oznámení.

Medzi ďalšie aplikácie, ktoré sa CCleaner môže pokúsiť nainštalovať, patrí Avast Free Antivirus, AVG AntiVirus – ktorý Avast tiež vlastní – spolu s Google Chrome a Google Toolbar. (Avast dostane od spoločnosti Google poplatok za distribúciu prehliadača Chrome.)

ccleaner

Zdroj: PCMag

CCleaner síce poskytuje možnosť zrušenia inštalácie, ale niektorí používatelia môžu tieto aplikácie tretích strán, ktoré sú súčasťou balíka, ľahko nainštalovať.

Spoločnosť tiež poskytla snímky obrazovky, ktoré ilustrujú, ako údajné združovanie funguje. Pri inštalácii CCleaner používa doplnok na kontaktovanie servera Avast.com a stiahnutie ďalšieho súboru s názvom Microstub.exe. „Po spustení poskytuje predvolenú možnosť inštalácie antivírusového programu Avast Free,“ tvrdí spoločnosť Microsoft.

Vyjadrenie spoločnosti Piriform (vývojár CCleaner):

Zistili sme, že Windows Defender označil ako potenciálne nežiaduce aplikácii (PUA) našu bezplatnú verziu programu CCleaner spolu s niektorými ďalšími našimi nástrojmi a nástrojmi našich partnerov. Naše produkty rovnako ako programy našich partnerov sú však v poriadku, a preto rokujeme s Microsoftom o čo najrýchlejšom riešení tejto situácie. “

Zdroj: PCMag, Piriform (CCleaner)

Prečítajte si aj:

Outdoor od hlavy po päty: Smart hodinky a pohyb vo voľnej prírode (2. časť)

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.