Microsoft v júni predstavil vylepšenú verziu konzoly Xbox One.

Verzia S je menšia, ľahšia a vďaka prehrávaniu videa v rozlíšení až 4K ide o ideálne multimediálne zariadenie do obývačky. Xbox One S sa predáva už aj na Slovensku, konzolu sme otestovali.

K dispozícii sme mali tzv. Minecraft edíciu, ktorú na Slovensku môžete získať u operátora Slovak Telekom. Hoci sa samotná konzola a ovládač nijako neodlišujú od klasickej verzie Xboxu One S, táto edícia určite poteší fanúšikov hry Minecraft. Tematicky vyvedené balenie nekončí iba obrázkom na krabici, odkaz na Minecraft nájdete aj vo vnútri škatule. Súčasťou balenia je plná verzia hry Minecraft pre Xbox One aj s množstvom DLC dodatkov a takisto aj verzia tejto hry pre Windows 10. Škoda, že výrobca neprispôsobil motívu aj vonkajší dizajn samotnej konzoly alebo ovládača. V oboch prípadoch je farebné vyhotovenie čisto biele, bez odkazov na Minecraft.

Xbox One S v Minecraft edícii môžete získať aj v Telekome k paušálom Happy

Menší a kozmeticky výkonnejší

Xbox One S je až o 40 % menší ako pôvodný Xbox One. Jeho dizajn je takisto čistejší a elegantnejší, škatuľa už nepripomína videoprehrávač. V priamom porovnaní s konzolou PlayStation 4 je Xbox One S o trošku užší, ale inak sú si obe konzoly rozmerovo podobné. Na trhu je aj Slim verzia PS4-ky, ktorú sme zatiaľ nemali možnosť s menším Xboxom porovnať. Keďže sme testovali aj pôvodný Xbox One, za najväčší prínos nového Xboxu považujeme fakt, že napájací adaptér je súčasťou konštrukcie samotnej konzoly. Už vám vedľa zariadenia nebude zavadzať ďalšia tehla, a to je dobré.

Xbox One S má totožné komponenty ako pôvodná verzia konzoly. Grafická karta je však mierne pretaktovaná a jej frekvencia je 914 MHz oproti pôvodnému taktu na úrovni 853 MHz. V praxi to môže priniesť nárast výkonu na úrovni 6 až 8 %, v závislosti od konkrétnej hry. Nečakajte iný používateľský zážitok, ale pár extra fps naviac nikdy nezaškodí.

Xbox One S nie je najvýkonnejšia konzola. Jej výkon je na úrovni 1,4 teraflopov. PlayStation 4 ponúka o trochu viac výkonu (1,84 teraflopov) a novinka PlayStation 4 Pro dosahuje výkon až 4,2 teraflopov.

Ideálny do obývačky

Bez ohľadu na rozdiel vo výkone, na konzole Xbox One S si zahráte všetky hry, ktoré sú dostupné aj pre PlayStation 4/4 Pro. Samozrejme s výnimkou exkluzivít, ale to platí pre obe strany.

A hoci Xbox One S nepodporuje hranie v rozlíšení 4K, umožňuje prehrávať video v tomto rozlíšení a takisto obsahuje aj Ultra HD Blu-ray prehrávač. V praxi to znamená, že si na konzole pozriete Netflix v 4K Ultra HD rozlíšení, ale aj Blu-ray filmy. Konzola takisto podporuje technológiu HDR a čoskoro bude podporovať zvukovú technológiu Dolby Atmos.

Xbox One S je menší, krajší a o trošku výkonnejší

Xbox One S teda využijete vo funkcii hernej konzoly, ale aj ako plnohodnotný 4K prehrávač a v tomto smere ide o jediné zariadenie na trhu. PlayStation 4 Pro síce taktiež umožňuje sledovanie 4K obsahu, ale Blu-ray disky vám v Ultra HD rozlíšení neprehrá, čo je škoda.

Nový gamepad poteší PC hráčov

Kozmetických vylepšení sa dočkal aj nový Xbox ovládač. Jeho povrch už nie je dokonale hladký, na niektorých miestach je zdrsnený pre lepšie uchopenie. Z praktického hľadiska sme však ocenili najmä zakomponovanie 3,5 mm audiokonektora, ktorý pôvodný ovládač nemal a konkurencia ho ponúka. Vďaka nemu si môžete priamo pripojiť slúchadlá do ovládača (nemusíte ich ťahať od televízora), čo využijete pri nočnom hraní. Viackrát sme to využili aj my. Výbornou novinkou je takisto priama podpora bezdrôtového prepojenia s počítačom cez rozhranie Bluetooth, čo sme počas krátkodobého testovania často využívali.

Vylepšenie ovládača poteší aj PC hráčov

Xbox One S neobsahuje port pre senzor Kinect. Na jeho pripojenie budete potrebovať redukciu, ktorú však môžete získať zadarmo, ak máte doma pôvodnú konzolu Xbox One aj s Kinectom. O redukciu môžete požiadať cez webový formulár na stránkach Microsoftu. Treba vyplniť sériové čísla zariadení a ak je všetko v poriadku, do jedného pracovného týždňa vám príde adaptér poštou. Overené v praxi!

Verdikt

Xbox One S je jednoznačne lepšia verzia konzoly Xbox One. Hoci je používateľský zážitok rovnaký, menšie rozmery, zabudovanie adaptéra do samotného Xboxu, plnohodnotná podpora prehrávania v 4K a nový gamepad s praktickými vylepšeniami robia z novinky takmer dokonalú verziu Xboxu One.

A hoci je PlayStation 4 papierovo výkonnejší, Xbox One S môže byť pre väčšinu používateľov lepšou voľbou. Je flexibilnejší. Okrem už spomínaných multimediálnych funkcií, ktoré sú aktuálne najlepšie na trhu, umožňuje Xbox One (pôvodný aj S) prehrávať hry z konzoly Xbox 360. Možno to nevyužijete, ale ak si platíte zlaté členstvo v službe Xbox Live, každý mesiac dostanete 4 hry zadarmo. Dve hry pre Xbox One, 2 hry pre Xbox 360 a všetky 4 si môžete zahrať na Xbox One S. Toto je výborná výhoda, nehovoriac o aktuálne lepších exkluzívnych tituloch a možnosti hrať vybrané hry aj na počítači s Windows 10 a synchronizovať svoj postup medzi všetkými zariadeniami – počítačmi aj konzolou.

Cena: od 289 € vo voľnom predaji / od 19 € jednorazovo + 1 € mesačne k paušálom Happy v Telekome
Zapožičal: Telekom

Tento článok vyšiel aj v tlačenom novembrovom vydaní TOUCHIT č. 9/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit