Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Motorola ohlásila novú softvérovú iniciatívu, ktorá zahŕňa inklúziu vďaka poslaniu značky „Inteligentnejšia technológia pre všetkých“. Smartfóny Motorola teraz prostredníctvom systému Android podporujú dva ohrozené pôvodné jazyky Latinskej Ameriky. Spoločnosť Motorola je tak prvým výrobcom mobilných telefónov, ktorý podporuje pôvodný domorodý jazyk používaný v Amazónií.

Softvérové zážitky majú nielen schopnosť vylepšiť každodenné zážitky, ale majú zásadný význam aj v tom, ako sa cítime súčasťou technológie, ktorú používame. Teraz bude mať každý, kto vlastní nové zariadenie Motorola, ako napríklad nedávno uvedený moto g100 alebo moto g50 alebo zariadenie Motorola, ktoré podporuje Android 11, prístup k jazykom Kaingang a Nheengatu v rámci viac ako 80 jazykov ponúkaných prostredníctvom systému Android.

Toto je dôležitý krok k inkluzívnejšiemu mobilnému zážitku pre všetkých používateľov – a spoločnosť Motorola sa tiež rozhodla otvoriť tieto jazykové možnosti, zdieľať túto vzrušujúcu inováciu s ostatnými výrobcami pôvodného zariadenia a pripraviť cestu pre ďalšie domorodé jazyky, ktoré budú v budúcnosti k dispozícii v systéme Android.

Spätná väzba a postrehy spotrebiteľov sú jadrom všetkých inovácií v spoločnosti Motorola, pričom najväčšia demografická skupina používateľov spoločnosti Motorola so sídlom v Latinskej Amerike zistila, že pôvodné jazyky v Brazílii a Latinskej Amerike neboli v systéme Android prítomné, ani neboli súčasťou Unicode, ktorý tvorí základ digitálneho začlenenia a zastúpenia v celom rade digitálnych rozhraní.

Mnohým z týchto domorodých jazykov hrozí úplný zánik. Kedysi sa na území hovorilo približne 1 215 jazykmi. Ale keďže rodení hovoriaci strácajú znalosť tradičných jazykov a deti sa ich už doma neučia ako svoj materinský jazyk, mnohé z týchto jazykov prestali existovať. O 500 rokov neskôr ich zostalo len okolo 200 a za menej ako jedno storočie by sa tento počet mohol znížiť až na nulu.

Keď jazyk prestane existovať, prestane existovať aj história, kultúra a identita tých, ktorí ním hovoria, a tak zanikne svetové dedičstvo. Robert Melo z tímu globalizačného inžinierstva spoločnosti Motorola si položil otázku, ako môžeme pomôcť zachovať alebo dokonca oživiť niektoré z týchto ohrozených jazykov prostredníctvom našich softvérových skúseností? V reakcii na to viedol tím inžinierov, aby uskutočnili výskum a vývoj. Juliana Rebelatto riadila aktivity Jazykových služieb a domorodých lingvistov a vedcov pod vedením profesora Wilmara D’Angelisa z Unicamp University v Brazílii, aby prostredníctvom zariadení Android pridávala Kaingang a Nheengatu k zariadeniam spoločnosti Motorola.

„Sme nadšení, že môžeme pôsobiť ako priekopníci digitálneho začlenenia, a urobiť tak dôležitý krok k mobilnému zážitku, ktorý zahŕňa všetkých našich používateľov a prispieva k prežitiu domorodých jazykov a kultúr,“ hovorí Janine Oliveira, výkonná riaditeľka globalizačného softvéru spoločnosti Motorola Mobility. „Zdieľaním našej inovácie s OEM a ďalšími profesionálmi v oblasti globalizácie dúfame, že rozšírime pôsobenie tohto projektu a pripravíme pôdu pre ďalšie domorodé jazyky, ktoré sa v budúcnosti budú pridávať do systému Android.“

Pretože integrácia natívnych jazykov v písomnej podobe je zásadná pre ich uchovanie, spoločnosť Motorola úzko spolupracuje so spoločnosťou Google na sprístupnení týchto jazykov v AOSP a Google Gboard a bude tiež spolupracovať s konzorciom Unicode na otvorení zdroja všetkých údajov o jazykoch zhromaždených pomocou ich podpory.

Spoločnosť Motorola bude pokračovať vo výskume popri domorodých komunitách a bude spolupracovať s regionálnymi tímami, aby obohatila používateľské skúsenosti spoločnosti Motorola a poskytla inovatívne technológie, ktoré sú inteligentnejšie a inkluzívnejšie pre všetkých.

Značky: