Spoločnosť Samsung pripravila pre novinárov a partnerov stretnutie v Monacu. Prvá časť tlačovej konferencie na #SamsungForum patrila predstaveniu internetu vecí (IoT). Samsung tu podporuje otvorenú platformu, do ktorej budú môcť vstúpiť výrobcovia rôznych produktov. Tieto budú pripojené na internet a budú vzájomne spolupracovať. Ide napr. o inteligentné snímače, ale aj produkty z oblasti bielej techniky ako je chladnička, práčka alebo robotický vysávač. Hlavná pozornosť na #SamsungForum však bola venovaná novému typu televízorov pod názvom SUHD. Aj tento bude súčasťou internetu vecí, televízor blízkej budúcnosti je totiž komunikačný nástroj prepojený na smartfóny, sociálne siete a nástroj na realizáciu videokonferencií.

Ako povedal európsky riaditeľ firmy Samsung, v Európe je napriek zložitej politickej situácii vidieť náznaky zotavenia a ekonomického rastu. Európa je pre Samsung veľmi dôležitý trh, ročne tu firma predáva 300 miliónov produktov.

V tomto roku prichádza k zvýšeniu rozmeru uhlopriečky TV, ľudia si kupujú rozmery od 48 po 55 palcov. V roku 2020 sa odhaduje typická veľkosť 65 palcov, pritom v roku 2010 sa bežne kupoval televízor s uhlopriečkou 32 palcov. Podľa spoločnosti Cisco až 80 % prevádzky na internete v roku 2018 bude zaberať video. Štatisticky až 75 % všetkých Samsung SmartTV je už teraz pripojených na internet. Veľký trend predstavujú zakrivené televízory, Samsung ich do decembra minulého roku predal okolo 200 000. V tomto roku bude až 75 % všetkých vyrábaných televízorov so zakriveným displejom a zakrivenie prichádza aj do menších uhlopriečok, ako sú 32-, 40- a 48-palcové TV. V tomto prípade je však polomer zakrivenia menší ako pri väčších uhlopriečkach, je to 3000 mm. Zakrivenie prichádza aj do počítačových monitorov, pričom práve pred nimi používatelia presedia v práci často celý čas. Vlajkovou loďou je tak 34-palcový monitor 790C.

SUHD

SUH televízor s uhlopriečkou 88 palcov a porovanie kvality obrazu s konvenčnými TV

 

Vlajkovou loďou v oblasti televízorov je model JS9500. Ten prichádza s novou technológiou Nano-crystal a výsledkom je až 2,5 násobne jasnejší obraz ako majú konvenčné TV, prichádza s hlbokou čiernou a výbornou reprodukciou obrazu tak počas noci ako aj počas slnečného dňa. Obraz má vysoký dynamický rozsah, to sa prejavuje napr. pri zobrazení ohňostroja na nočnej oblohe. Používatelia tak majú vo svojej obývačke podobný zážitok, ako keby si film pozreli v kine. Nano-crystal technológia je pritom použitá v modeloch JS9500, 9000 a 8000, používa sa tu panel s rozlíšením 10-bitov, a teda stupeň gradácie farieb je až 1024. Vo výsledku nové typy SUHD televízorov dosahujú až 64-násobne lepšie reprodukované farby, ako je to v prípade konvenčných televízorov.

Hry

S novým SmartTV si aj zatancujete podľa tanečníka na obazovke

 

Samsung uvedie tento rok 10 nových SUHD televízorov s uhlopriečkami od 48- po 88 palcov, predaj v Európe začína od marca. Samsung  vstúpil aj do UHD aliancie, ktorá spája viacerých výrobcov televízorov, poskytovateľov televízie a tiež hollywoodske štúdiá. Cieľom je štandardizácia prehrávania obsahu v 4K rozlíšení. Novinkou v TV je funkcia QuickConnect, ktorá umožňuje veľmi jednoducho pripojiť k televízoru mobil cez Bluetooth. Televízor vás dokáže zobudiť zapnutím a prehrávaním programu so zvyšujúcou hlasitosťou. Pomocou funkcie Briefing on TV sa na televízore zobrazuje váš denný program. Zabudovaný 8-jadrový procesor podporuje prehrávanie hier, ako ovládač môžu slúžiť aj hodinky Gear. Takto si môžete pred televízorom napr. zatancovať s tým, že opakujete pohyby podľa animovanej postavy. Cez PlayCast sa budú dať prehrávať streamované hry, pričom na to nepotrebujete ďalšiu hernú konzolu. Základom SmartTV je operačný systém Tizen. Ten je rýchly a otvorený. Novinkou je aj prispôsobené diaľkové ovládanie.

NX500

NX500 prichádza s 28 Mpx snímačom so spodným podsvietením a formátom APS-C. Veľmi rýchlo zaostruje

 

Prechádzame na fotoaparáty, novinky sa predstavili v oblasti modelov s označením NX. Model NX500 nadväzuje na úspech NX1, pričom používa snímač so spodným podsvietením a jeho veľkosť je formátu APS-C. Má až 28 Mpx rozlíšenie, je vybavený veľmi rýchlym systémom zaostrovania, dokáže nahrávať video v rozlíšením 4K a pribudlo lepšie potlačenie šumu v obraze. Intervalové snímanie fotografií dokážete priamo vo fotoaparáte premeniť 4K video. Displej je výklopný, ľahko sa teda dajú realizovať selfie fotografie. Vo výbave NX 500 je Wi-Fi, Bluetooth a NFC. Realizované fotografie tak priamo prenesiete na sociálne siete.

MX7

A3 multifukcia MultiXpress 7 je zameraná na rýchlosť, kvalitu a tlač mobilných zariadení. Ovláda sa cez 10,1 palcový tablet

 

Samsung chce byť do roku 2017 číslom jedna v zariadeniach pre A3 tlač. V tlačových zariadeniach od tejto firmy sa po prvý raz objavili NFC snímače a používateľské rozhranie založené na Androide. Predstavovanou novinkou bol model MultiXPress 7, čo je A3 zariadenie na tlač, kopírovanie ale aj komunikáciu. Vo výbave je 4-jadrový procesor, zariadenie každú sekundu vytlačí jednu stranu alebo naskenuje 4 strany v rozlíšení 200 × 200 dpi. Ovláda sa cez 10,1 palcový tablet a prirodzene, plne podporuje tlač z mobilných zariadení. Toto zariadenie je určené do náročných podmienok ako sú banky, poisťovne, vládne organizácie a podniky.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.