Kryptomeny sú stále neprebádaná oblasť a preto sa tu dá rozprávkovo zarobiť aj prerobiť.

Aktuálna situácia s poklesom hodnoty Bitcoinu je okrem iného dôsledkom v klesajúcom hashrate. Teda ťažobnej sily, ktorú produkujú do siete ťažiari. To samo o sebe neprichádza len tak a súvisí to s novými reštrikciami na poli kryptomien. Tie sú v Číne platné od 18. 6. a tak ťažiari hľadajú nové lokality, kam by mohli presunúť svoje ťažobné stroje. Do 20. 6. mali totiž príkaz vypnúť všetky ťažobné stroje.

Len pre predstavu. Ide o celé serverové farmy a tak to nie je otázka premiestnenia niekoľkých počítačov s RTX kartami od NVIDIE, ako by si mnohí mohli myslieť. Ťažiari totiž využívajú špeciálne karty určené na tento účel a tých majú zapojených niekoľko desiatok a stoviek, aby v rámci svojho „mining poolu“ dosahoval potrebný výkon na overenie transakcie.

K zákazu akceptovania Bitcoinu sa pridali veľké banky v Číne, čo znamená, že obchodovanie samotné bude ťažšie. Nie však nemožné, avšak banka vám nesprostredkuje nákup kryptomeny alebo prijatie čínskou vládou akceptovanej meny z burzy.

Problém s dôrazom na využívanie zelenej energie stále trvá a aj to jedna z negatívnych možností na pokles hashratu. Ten je na hodnote spred roka okolo 102 EH/s. V hre sú iné krajiny ako napríklad Kazachstan. O ňom sa hovorí už dlhšie, no politicky je táto krajina nestabilná. Do úvahy spadajú viaceré krajiny, zohľadniť treba najmä cenu elektrickej energie a celkovú správu ťažobných poolov v inom štáte.

Prakticky sa dá nateraz povedať, že každá krajina okrem vnútrozemskej Číny je vhodná na presídlenie. Samozrejme, po zohľadnení výnimiek v podobe krajín, kde sa porušujú ľudské práva a hlavnou súdržnosťou štátu je diktatúra.

Tu by bol osud ťažiarov rovnako neistý, ako v Číne. O možnosti obchodovať s kryptomenami cez klasické banky nehovoriac. Kryptomeny nech sú akokoľvek špekulatívne, sú pre režim príliš veľkým rizikom a v nasledujúcich rokoch sa ich budú štáty snažiť výraznejšie regulovať.

Pokles alebo stúpanie

Aktuálna situácia je predzvesťou bear marketu. Bitcoin naráža na supporty, ktoré ale môže preraziť a čaká nás ďalší pokles. Podľa tzv. Stock to Flow modelu sme však stále v bull rune a Bitocin by mal stúpať. Avšak na toto sa nedá spoliehať a ide len o predikciu. Reálne ani tie najväčšie analýzy nezaručia 100 % výsledok.

Preto aj tento model nemusí byť platný a možno bude len otázka času, kým sa jeho predikcia poruší. Doteraz totiž zakaždým platil a na obrázku nižšie je ukážka jeho predpovede od roku 2010.

Situáciu ohľadom kryptomeny každý posudzuje inak. Klesanie je síce dôvodom na kúpu, ak máte za čo. Mnohí však majú svoje peniaze zamknuté v obchodoch, na ktorých teraz stratili. To však z krátkodobého hľadiska a na grafy sa treba pozerať zo širšieho časového spektra. Zatiaľ sa ukazuje, že tí čo držia Bitcoin dlhodobo, sú v profite.

Dlhodobo máme na mysli roky. To sa dá povedať aj o altcoinoch, no situácia je v prípade alternatív trochu iná. Kopíruje totiž bitcoinové cykly. Aj tu sa dá predpokladať, že sa vrátia na svoje vyššie hodnoty a tento pokles je dočasný, záruku ale neodstanete a až trh ukáže, ako to nakoniec dopadne.

Titulný obrázok: Gerd Altmann / Pixabay

Prečítajte si aj:

Aká je spotreba Bitcoinu?

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.