Router je síce základom domácej siete, no existujú aj ďalšie zariadenia, ktorými si môžete svoju sieť vylepšiť. Vyskúšali sme dve NAS stanice, ktoré zapojíte priamo do routera cez LAN kábel. Okrem sieťového disku získate aj ďalšie služby, ktoré sa vám určite hodia. Či už pri pozeraní vašich fotiek, zálohovaní všetkých počítačov v domácnosti alebo ako hudobný server. Tiež sme do našej siete zapojili dve kamery a môžeme tak sledovať obraz aj mimo domu. Všetky štyri testované zariadenia majú podporu výrobcu pre cloudové napojenie.

D-Link DNS-327L

Diskové pole do domácej siete v podaní D-Linku je určené pre univerzálne použitie. Teda nie je to vyslovene zálohovacia a dátová stanica, ale aj multimediálna. Odpovedá tomu poriadna podpora služieb a my sme si toto zariadenie vyskúšali v našej sieti. Predáva sa vo verzii bez diskov. Teda náklady ešte zdvihnú dokupované disky.

DNS_327L_side1_vyd2015_6_nowat

Tento model umožňuje spravovať maximálne 4 TB diskové polia. Buď použijete jeden disk s touto kapacitou alebo si ich vyskladáte z dvoch 2 TB modelov. Samozrejme, dá sa ísť na ľubovoľné dátové kapacity a kombinácie. Výhodou je ale použiť dva rovnaké disky, aby ste si ich mohli zrkadliť v RAID 1 a mať tak automaticky vytváranú ďalšiu zálohu, ak by sa s jedným diskom niečo stalo.

Zapojenie NAS do domácej siete (do routera) nepredstavuje žiadny problém a nevyžaduje ani pokročilé technické znalosti. Vychádzame z toho, že každý, kto sa pokúsi kúpiť toto zariadenie plus disky, má nejaké IT minimum za sebou. Navyše je tu sprievodca, ktorý pripraví disky a sprevádzkuje v niekoľkých málo krokoch systém. V zadnej časti je gigabitový port. Ak máte doma router s takýmto portom a následne aj notebook, budete dáta prenášať v priemere 3× rýchlejšie ako pri kopírovaní dát z USB 2.0 disku pripojeného k počítaču. V zadnej časti je ešte hostiteľský USB 3.0 port. Do neho môžete zapojiť ďalšie zariadenia, napríklad externý disk.

Rozhranie systému nám pripadalo graficky mierne zastarané, to je však detail a otázka vkusu. Podstatné je, že tu nájdete všetko potrebné na to, aby ste mohli využívať multimediálne funkcie, niektoré na úplnej automatike. Ak totiž využijete zrýchlený prístup z hlavnej ponuky, dostanete sa k prezeraniu fotiek, hudby alebo všetkých súborov na disku. Netreba nič konfigurovať, stačí mať na diskoch obsah a ten len zobraziť.

Výrobca pridal priamu podporu pre IP kamery. Ide o dohľadové centrum, ktoré je implementované priamo do rozhrania systému, netreba nič inštalovať ani zložito konfigurovať. No a samozrejme, je tu veľká podpora ďalších aplikácií. Aj tie sú už súčasťou a stačí sa k nim len prepnúť. Využiť môžete napojenie na Apple Time Machine v OS X, tiež aj na zálohovanie v OS Windows.

Okrem toho, že dáta máte k dispozícii v lokálnej sieti, môžete ich získavať aj z iného miesta sveta. Napríklad z práce. Stačí si zaregistrovať stanicu do myDlink cloudového účtu, kde sú aj elementárne možnosti na jej spravovanie. Nám sa páčila synchronizácia dát z Google Drive na disk. Smer vrátane obojsmernej prevádzky si vyberiete v nastaveniach. Je to výborná vec, kedy z mobilu niečo nahráte na Drive a NAS automaticky tieto dáta stiahne a skopíruje ku sebe na pevný disk. Potom je možnosť integrovať aplikácie ako phpBB, Blog alebo Joomla a stiahnuť si ich z webu výrobcu.

Páčila sa nám aj konfigurácia používateľských účtov a celkovo zrozumiteľné prostredie. Najmä teda rýchle prostredie bez zbytočných animácií a „hlúpostí“, ktoré síce dobre vyzerajú, ale prechádzanie systémom reálne spomaľujú. Možnosti ako vymeniť disky za behu bez potreby vypínania stanice alebo mobilné aplikácie pre Android a iOS sú už len perličkou a považujeme ich za základ moderných NAS staníc.

Hodnotenie:
+ tichý chod, podpora na 2 disky, predinštalované aplikácie, jednoduchá a rýchla konfigurácia, podpora napojenia na cloud
– subjektívne grafika rozhrania

Cena: 109 EUR
Zapožičal: D-Link

 

ZyXEL NAS520

Druhý NAS disk je takisto bez interných diskov. To dáva používateľovi možnosť voľby a vidíme to vlastne ako výhodu, keďže každý pokročilý používateľ si vyberie to, čo potrebuje. Predný panel je magneticky pripevnený na šasi, takže sa dá ľahko odobrať a takisto aj disky. Tie sú hot-swapové a môžu sa vybrať aj za chodu, stačí ich len potiahnuť za plastovú kolísku. Zariadenie nie je pri bežnej prevádzke počuť. Je to aj z dôvodu veľkého 90 mm ventilátora. Počas testovania sme vlastne počuli len nabiehanie diskov.

ZyXEL_NAS520_3579_vyd2015_6_nowat

Na prednej strane je okrem tlačidla a signalizačných diód aj USB 3.0 port a čítačka na SD karty. Systém je kompatibilný s kartami do 128 GB. Oba sú zakryté odnímateľným krytom. Zadná strana má výbavu pre náročnejšie používanie a počíta sa s prístupom k dátam cez dve nezávislé siete. Sú tu teda dva gigabitové LAN konektory a tiež pridané dva USB 3.0 porty. Do nich môžete zapojiť ďalšie pevné disky.

Viete si teda vyskladať poriadnu dátovú kapacitu alebo len zefektívniť prenos dát medzi rôznymi diskovými poľami. NAS520 je dimenzovaná viac do firmy, no netvrdíme, že domácnosť by ponúkané benefity nevyužila. Predsa len duplikované LAN pripojenie je vhodné ako redundantný spoj do podnikového prostredia. Maximálna kapacita je dimenzovaná na 2 × 6 TB disky. Môžete si ich spojiť do RAID 1, čo sa aj primárne odporúča, ak kupujete dvojdiskové riešenie.

Získate tak automaticky zálohovanie v prípade poruchy jedného disku. Počas behu v kancelárii nebolo stanicu počuť. Systém sleduje zaťaženie diskov a na základe ich teploty reguluje otáčky. Veľkú výhodu vidíme v tom, že systém sa po výpadku spojenia zase naštartuje. To pri niektorých modeloch nebolo automatické. Vypadnuté poistky a výpadok elektrickej energie odstavil niektoré sieťové disky a bolo treba ich manuálne zapínať.

Ovládacie rozhranie je veľmi príjemné a podobá sa na bežný operačný systém. Je tu stavová lišta s údajmi z monitoringu a panel úloh, na ktorom sa zobrazujú aplikácie. Nastavenie je priateľské aj pre začiatočníkov, hoci tí si asi toto riešenie nekúpia. Pokročilejší si však prídu na svoje a majú tu vyladené grafické rozhranie na nastavenie multimediálneho servera aj zálohovania. Netreba nijak zvlášť zmieňovať funkcie na zálohovanie z Windows alebo OS X.

Samozrejmosťou je napojenie diskového poľa na Google Drive, Dropbox alebo ownCloud. Podpora špeciálnych aplikácií a protokolov je dostatočne široká. Nám sa páčilo využitie s mobilnými aplikáciami. Na prezeranie fotiek sú dobre pripravené a oplatí sa ich použiť. Nie sú to len nejaké ekvivalenty skutočných aplikácií, ktoré sa reálne nedajú použiť.

Nám sa páčilo celkové ovládanie a manažment systému, ktorý dáva používateľovi do rúk silný nástroj. Takisto sú tu rôzne pokročilé možnosti na zavedenie NAS stanice do domácej siete, správa používateľov a možnosti použiť špecializované aplikácie ako WordPress, Logitech Media Server, PHP, MySQL a samozrejme napojenie na cloudové úložiská.

Hodnotenie:
+ podporovaná kapacita, rýchle posielanie dát po sieti, dva LAN porty, prepracovaný manažment stanice, nízka hlučnosť, cena
– žiadne podstatné

Cena: 149 EUR
Zapožičal: ZyXEL

TP-Link NC200

Toto je ideálna IP kamera pre každého, kto v tomto segmente začína a nemá presnú predstavu, čo od zariadenia očakávať. Má totiž všetky potrebné možnosti, ktoré by bežný používateľ mohol potrebovať. Teda nielen pripojenie do siete cez LAN kábel, ale aj cez Wi-Fi B/G/N. A aby bola konfigurácia ešte jednoduchšia, môžete použiť tlačidlo WPS na automatické pripojenie do domácej siete.

NC200-01_vyd2015_6_nowat

Výhodou je aj to, že vlastne nepotrebujete počítač na to, aby ste si kameru sprevádzkovali. Postačí smartfón na platforme Android a iOS. Aplikácia nájde kameru v domácej sieti a pomôže s jej nakonfigurovaním. Keďže cloud je dnes nielen moderný, ale mnohými aj očakávaný, môžete kameru pripojiť tak, aby ste k nej mali prístup aj mimo domácej siete.

Použitie kamery tak nemusí byť limitované len na domácnosť, pokojne aj na firmu, kde si ju môžete umiestniť napríklad nad registračnú pokladňu. Má zabudované optické rozpoznávanie pohybu pri zmene obrazu, a tak ju môžete použiť aj pri vstupe do miestnosti. Ideálne zvnútra, keďže toto nie je vonkajšia kamera.

Konfigurácia cez počítač prebieha cez webové rozhranie, podobne ako pri iných IP zariadeniach, napríklad sieťových úložiskách. Aj tu môžete využiť sprievodcu napojením na existujúcu Wi-Fi sieť a tiež na cloudovú službu výrobcu. Okrem toho aj tu vypínate LED diódu na kamere, čím si eliminujete potenciálne rušivú LED diódu a navyše bude kamera menej nápadná.

Nastavenie videa je v rozsahu 5 až 20 fps. Teda bez okolkov môžeme povedať, že to nebude úplne filmový obraz a budete pociťovať mierne spomalenie. Aby ste toto eliminovali, potrebujete aspoň 25 fps. Automaticky je zapnutá funkcia na kompenzáciu tzv. spätného svetla. To potrebujete nechať zapnuté, ak už to nebude umelý zdroj svetla, ktorý vám bude „prepaľovať“ obraz, tak to budú vchodové dvere alebo okno do obchodu alebo v domácnosti.

Detekcia pohybu začne automaticky odosielať záznam na FTP, ak túto možnosť zvolíte. Tiež odporúčame zapnúť notifikáciu emailom. Dostanete správu o rozpoznaní pohybu aj so snímkou obrazu. Ak chcete, môžete prideliť používateľom prístup ku kamere a nastaviť im oprávnenia. Naraz môže sledovať obraz z kamery 13 používateľov.

Kamera nahráva v rozlíšení 640 × 480 px a umožňuje 4-násobné digitálne priblíženie. Má zabudovaný mikrofón a podporu pre jednosmerné audio, teda iba na nahrávanie. Nemá reproduktor, čiže obojsmerná komunikácia by nemala zmysel. Záznam je vo formáte MPEJG a ani znížením rozlíšenia na polovicu nezískate väčšie snímkovanie. Na domáce použitie si ju vieme predstaviť. Ideálne do miesta, kde je viac svetla. Napríklad v presvetlených obchodoch. Na tmavých scénach budete vidieť výraznejší šum.

Hodnotenie:
+ výborná cena, Wi-Fi, nahrávanie zvuku, korekcia svetla, podpora cloudu a mobilných aplikácií
– zašumený obraz v tmavých scénach, nízke snímkovanie záznamu

Cena: 39 EUR
Zapožičal: TP-Link

TP-Link NC220

Táto kamera je vlastne priamy nástupca modelu NC200 a prináša jednu hlavnú výhodu a vylepšenie. Má totiž aj nočný režim. To znamená, že aj v úplnej tme si vie na objekt „prisvietiť“ a do vzdialenosti 5,5 metra bude zaznamenávať dianie okolo seba. Vylepšenie je aj v tom, že podporuje vyššie snímkovanie, a to až na úrovni 30 sn./s. Tu bol obraz o poznanie plynulejší a prirodzenejší.

NC220_un_V1_906_68_high_0_20150320160831_vyd2015_6_nowat

Rozlíšenie zostalo, teda VGA s možnosťou zvoliť aj polovičné rozlíšenie. V rámci celej výbavy sú si kamery veľmi podobné a teda rozdiely výrobca zapracoval hlavne do režimu Night Vision a kodeku na video. Tu už nie je základný Motion JPEG ale H.264. Takisto aj tento model je cloudový a môžete si ho priradiť do cloudovej služby výrobcu. Znamená to, že budete môcť odkiaľkoľvek cez internet sledovať obraz, tiež aj cez aplikáciu v mobilnom telefóne.

Ak nepatríte medzi úplne nenáročných používateľov a potrebujete monitorovať viac ako len napríklad vaše domáce zviera v byte, oplatí sa priplatiť za tento model. Získate hlavne lepší obraz, na škodu nie je ani nočné videnie.

Hodnotenie:
+ nočné videnie, štandardné snímkovanie, podpora cloudu, Wi-Fi
– žiadne podstatné pri danej cene

Cena: 59 EUR
Zapožičal: TP-Link

Verdikt touchIT

D-Link DNS-327L je NAS riešenie určené viac do domácnosti. Výhodou sú predinštalované aplikácie. A hoci sa nám subjektívne ovládacie rozhranie až tak nepozdávalo, konštatujeme, že je tu všetko potrebné na vytvorenie domáceho multimediálneho cloudu. ZyXEL NAS520 je určený pokročilejším používateľom a ponúka najmä vysokú podporovanú kapacitu diskov. Až 12 TB ak nepoužijete zrkadliaci RAID.

Má prepracovaný systém ovládania a celkové možnosti. V domácnosti skutočne silná NAS-ka. TP-Link NC200 je kamera, ktorej obraz uvidíte aj cez internet. Bude mierne pomalší, keďže je tu pomalé snímkovanie. Ako základ na nenáročné použitie ide o výborný doplnok. Výrobca totiž určil výbornú cenu. TP-Link NC220 je nástupca predchádzajúceho modelu.

Vylepšený je o nočné snímanie a snímkovanie, ktoré poskytne plynulý obraz. Ak nechcete úplný základ, hoci za dobrú cenu, tu je ďalší adept s dobre nastavenou cenovkou.