Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

S novými telefónmi legendárnej série S prichádzajú dôležité zmeny v každodennom živote, od komunikácie bez akýchkoľvek prekážok po nevídané kreatívne možnosti

Spoločnosť Samsung Electronics dnes predstavila nové telefóny Galaxy S24 Ultra, Galaxy S24+ a Galaxy S24 a vstúpila tým do novej éry mobilnej umelej inteligencie, ktorej hovorí Galaxy AI[i]. S  novou sériou Galaxy S sa navždy mení spôsob, akým mobilné zariadenia uľahčujú a vylepšujú život svojim používateľom. Nech už sa človek s telefónmi Galaxy S24 pustí do čohokoľvek, podieľa sa na tom nejakým spôsobom aj umelá inteligencia – niekedy uľahčuje komunikáciu pomocou inteligentného prekladania textov a hovorov, inokedy rozširuje kreatívne možnosti pomocou technológie ProVisual Engine, alebo napríklad vytvára nový štandard vyhľadávania, vďaka ktorému môžu používatelia objavovať okolitý svet úplne inak ako doteraz.

„Rad Galaxy S24 mení spôsob, akým komunikujeme so svetom a otvára novú dekádu mobilných inovácií,“ komentoval to TM Roh, prezident a riaditeľ mobilnej divízie Samsung Electronics. „Za umelou inteligenciou Galaxy AI stojí odkaz našich predchádzajúcich inovácií a tiež hlboké porozumenie tomu, ako ľudia používajú inteligentné telefóny. S nadšením sledujeme, ako Galaxy AI pomáha používateľom po celom svete v každodennom živote a otvára im nové horizonty.“

Jedinečné zážitky v každodennom živote

Galaxy AI, to je zmysluplná umelá inteligencia zameraná na najrôznejšie súčasti každodenného života, najmä na oblasť, ktorá je telefónom najvlastnejšia, teda na komunikáciu. Napríklad prekonávanie jazykových bariér dokážu modely Galaxy S24 uľahčiť viac než akékoľvek minulé modely. Úplne bez problémov sa môžete rozprávať so zahraničnými kolegami či študentmi, prípadne si telefonicky vybaviť rezerváciu pri cestovaní v cudzine. O všetko sa postará funkcia Live Translate[ii], obojsmerný hlasový a textový prekladač hovorov v reálnom čase. Funguje priamo v telefónnej aplikácii, nemusíte nič inštalovať, nepotrebujete žiadne aplikácie tretích strán – váš hovor je úplne súkromný.

Ďalšia funkcia sa volá Tlmočník (Interpreter), čo hovorí za všetko: osobný (nie telefonický) rozhovor je možné okamžite prekladať v okne rozdelenom na dve polovice, takže každý z účastníkov vidí na displeji preložený prepis toho, čo ten druhý práve povedal. Funguje to dokonca aj bez dátového alebo Wi-Fi pripojenia.

A čo sa týka štylistiky, je tu Asistent pre písanie (Chat Assist), teda nástroj na úpravu formulácií tak, aby zodpovedali pôvodnému úmyslu. Hodí sa to v prípade, že chcete napríklad poslať zdvorilú správu kolegovi z práce alebo vymyslieť chytľavý slogan na sociálne siete[iii]. O preklady správ sa vie postarať umelá inteligencia vo virtuálnej klávesnici Samsung Keyboard, ktorá zvláda v reálnom čase 13 jazykov[iv]. Za volantom zas oceníte nové funkcie systému Android Auto[v] – dokáže napríklad automaticky zhrnúť prichádzajúce správy a navrhnúť vhodné odpovede či iné reakcie (napr. je možné poslať predpokladaný čas príchodu, takže môžete komunikovať a zároveň venovať plnú pozornosť riadeniu).

Nové telefóny veľmi vylepšia aj písanie poznámok v natívnej aplikácii Samsung Notes – funkcia Asistent pre poznámky (Note Assist)[vi] umožňuje pomocou umelej inteligencie vytvárať ich zhrnutie, formátovať poznámky pomocou prednastavených šablón alebo k nim tvoriť titulné strany s náhľadom. Pri hlasových správach zase príde vhod funkcia Asistent pre prepisy (Transcript Assist)[vii], opäť s umelou inteligenciou a s prevodom hlasu na text. Vďaka nej je možné prepisovať záznamy, zhŕňať ich obsah a dokonca ich aj prekladať (aj v prípade, že je na nich zachytených viac hlasov).

Komunikácia však nie je jedinou oblasťou, v ktorej modely radu Galaxy S24 excelujú a predvádzajú, ako bude vyzerať telefónna budúcnosť. Týka sa to aj online vyhľadávania, ktoré v uplynulých desaťročiach zmenilo prakticky všetky aspekty života. A Galaxy S24 v tomto ohľade predstavuje ďalší míľnik – ako prvý telefón v histórii zavádza intuitívnu službu Circle to Search with Google[viii], založenú na gestách. Vďaka partnerstvu s najväčším svetovým vyhľadávacím gigantom sa zrodil úplne nový spôsob, akým dokážete na internete zisťovať informácie – stačí dlho stlačiť domovské tlačidlo a na displeji Galaxy S24 môžete čokoľvek zakrúžkovať, zvýrazniť, pripísať poznámku alebo na čokoľvek kliknúť a okamžite vás telefón odmení užitočnými a cielenými výsledkami vyhľadávania. Predstavte si napríklad, že si na fotografii, ktorú váš kamarát zavesil na sociálnu sieť, všimnete atraktívne pozadie, alebo objavíte niečo zaujímavé v YouTube Shorts. Hneď o tom môžete zistiť viac, a vôbec kvôli tomu nemusíte opúšťať aktuálnu aplikáciu. V závislosti od vašej aktuálnej polohy je možné pri niektorých vyhľadávaniach zobraziť aj prehľady vytvorené generatívnou umelou inteligenciou, s užitočnými informáciami a ďalším kontextom, ktorý umožní klásť komplexnejšie a cielenejšie otázky. Je to jednoduché a berie to dych.

Veľa možností pri kreatívnom pohľade na svet

Medzi ďalšie prednosti radu Galaxy S24 patrí ProVisual Engine[ix], rozsiahly set nástrojov s umelou inteligenciou, ktoré úplne menia zaužívané spôsoby fotografovania a dávajú používateľom nevídanú tvorivú slobodu v každej fáze kreatívneho procesu, od tvorby kompozície až po zdieľanie hotových fotografií alebo videozáznamov na sociálnych sieťach. Zabudnite na roztrasené neostré snímky z diaľky. Nový fotografický systém Quad Tele s päťnásobným optickým zoomom a 50 MPix snímačom funguje vďaka technológii Adaptive Pixel Sensor tak, že kvalita snímok s 2x, 3x, 5x a 10x zväčšením[x] úplne zodpovedá regulárnemu optickému zoomu. Avšak aj stonásobné priblíženie vďaka vylepšenému digitálnemu zoomu pôsobí veľmi čisto a kvalitne.

Výrazného vylepšenia sa dočkali aj funkcie pre fotografovanie a natáčanie v slabom svetle alebo v tme, pre ktoré sa v rade Galaxy tradične používa súhrnný názov Nightography. Fotografie a záznamy v režime Space Zoom sú kvalitné za akýchkoľvek podmienok, dokonca aj po priblížení. Pri modeli Galaxy S24 Ultra majú zásluhu na skvelej práci v slabom svetle najmä fyzicky väčšie pixely (1,4 um, teda o 60 % väčšie[xi] v porovnaní s predchádzajúcim modelom). Okrem toho je Galaxy S24 Ultra vybavený vylepšeným optickým stabilizátorom, takže odpadajú mnohé príklady rozostrenia vplyvom chvenia fotoaparátu pri práci z ruky. Pri natáčaní videozáznamov funguje na oboch kamerách, prednej aj zadnej, samostatný obrazový procesor na redukciu šumu a Galaxy S24 navyše dokáže analyzovať informácie z gyroskopického senzora, vďaka ktorým odlíši pohyb filmára od pohybu objektu v zábere. To znamená efektívnejšiu redukciu šumu a jasnejšie videozáznamy v šere či v tme, dokonca aj z diaľky.

A keď sú fotografie hotové, grafické nástroje s Galaxy AI ich umožnia jednoducho upravovať – k dispozícii je napríklad ľahké mazanie nechcených objektov, zmena kompozície či remastering. Kvôli maximálnej efektivite dokáže funkcia Návrhy úprav (Edit Suggestion)[xii] využiť umelú inteligenciu a navrhnúť optimálne úpravy pre každú fotografiu zvlášť. A ak sa chcete pustiť do pokročilých kreatívnych hier a maximálne využiť tvorivú slobodu, môžete vyskúšať nástroj Generatívne úpravy (Generative Edit)[xiii], ktorý do pozadia pridáva objekty vytvorené generatívnou umelou inteligenciou. Umelá inteligencia dokáže narovnať krivo vyfotografovaný záber alebo posunúť osobu či objekt tak, aby kompozícia pôsobila lepšie. Potom podľa toho zodpovedajúcim spôsobom upraví aj pozadie. Pri každom použití generatívnej umelej inteligencie sa na vylepšenie záberu vo fotografii zobrazí vodoznak a príslušná informácia sa objaví aj v metadátach. A ak sa vám podarilo natočiť akčné video a chcete ho spomaliť, ďalšia nová funkcia Okamžité spomalenie (Instant Slow-mo) vygeneruje ďalšie okienka podľa reálneho pohybu a vloží ich do záznamu, čím ľahko dosiahne vytúžený efekt.

Aby bolo vopred jasné, že sa fotografie podaria, zobrazia sa v režime Super HDR náhľady výsledných snímok ešte pred stlačením spúšte. Pri fotografovaní však nejde len o samotné zachytenie jedinečných okamihov, rovnako dôležité je aj ich zdieľanie. Špičkové vlastnosti fotografického systému radu Galaxy S24 s umelou inteligenciou sa podarilo integrovať priamo do populárnych mobilných aplikácií, kde sa automaticky zobrazia fotografie v HDR[xiv]. A keď hľadáte snímku v galérii či na sociálnej sieti, zobrazí sa aj v režime Super HDR, pri ktorom systém analyzuje vybrané oblasti kompozície a podľa toho nastaví rozsah jasu, farby a kontrast.

Špičková inteligencia si žiada poriadny výkon

Umelá inteligencia sa teda stáva dôležitou súčasťou každodenného života, čomu, samozrejme, musí zodpovedať aj výkon prístrojov. Chceme toho od nich veľa – hranie, natáčanie a strih videa v najvyššej kvalite, prepínanie medzi mnohými aplikáciami, napríklad pri plánovaní výletov. Nech už od telefónu vyžadujeme čokoľvek, Galaxy S24 to hravo splní vďaka vylepšenému čipsetu[xv], displeju a ďalším prvkom. Základom výbavy Galaxy S24 Ultra je optimalizovaný procesor Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform for Galaxy[xvi] s výrazne vylepšenou NPU jednotkou pre účinné spracovanie algoritmov umelej inteligencie. Všetky tri modely Galaxy S24 majú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 1 – 120 Hz, ktorá tiež vylepšuje výkon.

Aj hranie sa vďaka hardvérovým aj softvérovým vylepšeniam posunulo na vyššiu úroveň. Všetky modely radu Galaxy S24 disponujú optimalizovaným systémom riadenia tepla s až 1,9x väčšou odparovacou komorou[xvii], čo vylepšuje teplotu na povrchu prístroja i výkon pri hraní. Vďaka technológii ray tracing je obraz dokonale realistický, so skvelými tieňmi a odrazmi. A spolupráca s najlepšími hernými firmami umožňuje ponúknuť používateľom Galaxy S24 najpopulárnejšie mobilné hry v optimalizovanej podobe.

O skvelý obraz sa starajú najjasnejšie a najkvalitnejšie displeje, s akými sme sa pri modeloch Galaxy kedy stretli[xviii]. Jas modelov Galaxy S24 dosahuje 2600 nitov, v exteriéri navyše vylepšuje viditeľnosť technológia Vision Booster.

Tiež krycie sklo Corning Gorilla Armor[xix] pri Galaxy S24 Ultra sa dočkalo optického vylepšenia na molekulárnej úrovni, čo znamená o 50 % dlhšiu trvanlivosť a štyrikrát lepšiu odolnosť proti poškriabaniu. Odlesky sa výrazne znížili (až o 75 %) v najrôznejších svetelných podmienkach.

V celom rade Galaxy S24 sa záujemcovia môžu tešiť na dizajnové vylepšenia s tenšími rámčekmi, čo výrazne vylepšuje divácky zážitok a navyše to umožňuje zväčšiť skutočnú plochu displeja (pri Galaxy S24+ 6,7 palca, pri Galaxy S24 6,2“) pri zachovaní skoro rovnakých rozmerov telefónov[xx]. Galaxy S24 Ultra má uhlopriečku 6,8 palca, displej je navyše plochejší a lepšie prispôsobený na zábavu aj na prácu. Galaxy S24+ má navyše rovnaké rozlíšenie QHD ako Galaxy S24 Ultra.


[i] Samsung nesľubuje ani negarantuje presnosť, úplnosť či spoľahlivosť práce umelej inteligencie. Na využívanie niektorých funkcií s umelou inteligenciou môže byť potrebné prihlásenie k účtu Samsung.

Funkcie Galaxy AI (umelej inteligencie) budú na podporovaných zariadeniach Samsung Galaxy poskytované zadarmo minimálne do konca roka 2025. Dostupnosť funkcií umelej inteligencie poskytovaných tretími stranami sa môže zmeniť a podlieha vlastným podmienkam poskytovateľa.

[ii] Funkcia Live Translate vyžaduje internetové pripojenie a prihlásenie k účtu Samsung. Funkcia Live Translate je k dispozícii iba v rámci predinštalovanej aplikácie Telefón (Phone). Pre niektoré jazyky je nutné stiahnuť jazykový balíček. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa jazyka (v slovenskom jazyku aktuálne služba nie je podporovaná). Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[iii] Funkcia návrhu znenia textu v aplikácii Chat Assist vyžaduje sieťové pripojenie a prihlásenie k účtu Samsung. Musí spĺňať požiadavky na dĺžku textu. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa jazyka. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[iv] Funkcia prekladu v aplikácii Chat Assist vyžaduje prihlásenie k účtu Samsung. Niektoré chatovacie aplikácie túto funkciu nepodporujú. Pre niektoré jazyky je nutné stiahnuť jazykový balíček. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa jazyka (v slovenskom jazyku aktuálne služba nie je podporovaná). Funkcia sa aktivuje pri detekcii jazyka, ktorý systém vie prekladať. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[v]  Nové funkcie systému Android Auto budú k dispozícii po aktualizácii softvéru.

[vi] Funkcia Note Assist vyžaduje internetové pripojenie a prihlásenie k účtu Samsung. Musí spĺňať požiadavky na dĺžku textu. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa jazyka (v slovenskom jazyku aktuálne služba nie je podporovaná). Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[vii] Funkcia Transcript Assist vyžaduje internetové pripojenie a prihlásenie k účtu Samsung. Funkcia Transcript Assist je k dispozícii iba v rámci predinštalovanej aplikácie Záznamník (Samsung Voice Recorder) alebo pri súboroch nahraných pomocou predinštalovanej aplikácie Telefón. V niektorých krajinách nie je služba dostupná (v slovenskom jazyku aktuálne služba nie je podporovaná). Maximálna dĺžka audiosúborov je 3 hodiny. Funkcia zhrnutia je k dispozícii až po prekročení istého počtu znakov. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa jazyka. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[viii] Výsledky môžu závisieť od vizuálnej zhody. Vyžaduje internetové pripojenie. Môže byť potrebná aktualizácia systému Android na najnovšiu verziu. Funkčnosť služby môže závisieť od aplikácie a nastavenia zariadenia. Niektoré funkcie nie sú v niektorých aplikáciách dostupné. Dostupnosť služby sa môže líšiť podľa krajiny a jazyka. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[ix] AI Zoom sa uplatňuje na vzdialenosti medzi jednotlivými pásmami digitálneho zoomu. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[x] 3x a 5x zoom fungujú vďaka fyzickému nastaveniu objektívu. 2x a 10x zoom kombinujú optický zoom a umelú inteligenciu na dosiahnutie obrazovej kvality zodpovedajúcej optickému zoomu.

[xi] V porovnaní s Galaxy S23 Ultra.

[xii] Funkcia Návrhy úprav (Edit Suggestion) je kompatibilná s formátmi JPG, PNG, GIF a MP4. Výsledky a ich kvalita môžu závisieť od kvality pôvodnej fotografie. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[xiii] Funkcia Generatívne úpravy (Generative Edit) vyžaduje internetové pripojenie a prihlásenie k účtu Samsung. Výsledkom je fotografia upravená do rozlíšenia 12 MPix. Pri uložení sa na fotografii zobrazí viditeľný vodoznak svedčiaci o tom, že fotografia je generovaná pomocou umelej inteligencie. Presnosť a spoľahlivosť výsledkov sa nezaručuje.

[xiv] Niektoré sociálne siete nepodporujú štandard Super HDR. Presnosť výsledkov sa nezaručuje.

[xv] Vylepšený výkon procesora v porovnaní s čipsetom predchádzajúcej generácie. Skutočné výsledky závisia od prostredia a predinštalovaného softvéru.

[xvi] Produkty značky Snapdragon sú produkty spoločnosti Qualcomm Technologies, Inc. alebo jej dcérskych spoločností.

[xvii] Galaxy S24 Ultra v porovnaní s modelom Galaxy S23 Ultra.

[xviii] Displej Dynamic AMOLED 2X modelu Galaxy Z Fold5 získal od organizácie VDE Germany certifikáciu pre 100 % farebné rozpätie DCI-P3, čo svedčí o tom, že farby nie sú vyblednuté a, naopak, udržujú si živé odtiene bez ohľadu na rôzne úrovne jasu. Jas displeja dosahuje špičkovú hodnotu až 2600 nitov, čo zvyšuje kontrast medzi tmavými a svetlými oblasťami na pomer 5 000 000 : 1 a naďalej vylepšuje mobilné zážitky.

[xix] Sklo Corning® Gorilla® Armor je súčasťou predného displeja Galaxy S24 Ultra. Trvanlivosť, odolnosť proti poškriabaniu aj antireflexné vlastnosti prešli testovaním v laboratóriu spoločnosti Corning. Testované na sklenených materiáloch pred inštaláciou na zariadení Galaxy. Porovnanie Corning® Gorilla® Armor so sklom Corning® Gorilla® Glass Victus® 2.

[xx] V porovnaní s Galaxy S23+ a Galaxy S23. Displej a veľkosť zaradenia jednotlivých modelov: Galaxy S23+ (6,6 palca, 76,2 x 157,8 x 7,6 mm), Galaxy S24+ (6,7 palca, 75,9 x 158,5 x 7,7 mm), Galaxy S23 (6,1 palca, 70,9 x 146,3 x 7,6 mm), Galaxy S24 (6,2 palca, 70,6 x 147 x 7,6 mm).