Výrobcovia čipov oznamujú zdražovanie produkcie. Ceny môžu ísť hore o 20 % pre lacnejšie produkty, pre výrobky so zložitejšími a drahšími typmi čipov môže byť zvýšenie cien okolo 10 %.

Kto si pod vianočným stromčekom chcel dopriať elektronické darčeky, tento rok bude musieť načrieť do vrecka oveľa hlbšie. Na túto tému sme sa vyjadrili aj pre televíziu Markíza.

Čipová kríza

Dôvodom je čipová kríza, ktorú vyvolala pandémia a s ňou spojené protipandemické opatrenia a následné problémy s logistikou, prudký rast dopytu po čipoch a problémy so zladením ich výroby. „Odvetvie kvôli pandémii bojuje s rôznymi problémami pri výrobe elektronických súčiastok. Pandémia COVID-19 na jednej strane obmedzila logistické možnosti, na druhej strane prudko zdvihla dopyt po elektronike a digitálnych riešeniach tak zo strany domácností, ako aj firiem. Odvetvie nestačí odpovedať na oveľa rýchlejšie oživenie spotrebných sektorov, a to najmä automobilového priemyslu, elektroniky či vybavenia domácností,“ skonštatoval Ján Čarný z firmy Coface. Hoci následný vývoj bude závisieť od postupu pandémie a prípadného zavádzania protipandemických opatrení, dvaja najväčší svetoví výrobcovia čipov – taiwanský TSMC a kórejský Samsung predpovedajú, že nedostatok čipov pretrvá do polovice roka 2022. Následne by sa mali ceny elektronických zariadená znížiť.

Problémom je aj geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré viedlo k zvýšeniu zásob komponentov zo strany USA. Ďalej sú tu logistické problémy pri výrobných procesoch just-in-time v niektorých sektoroch, a aj mimoriadne klimatické podmienky na Taiwane – sucho a nedostatok vody potrebnej pri výrobe čipov.

Postihnuté sektory

Na nedostatok čipov doplácajú viaceré sektory. Najviditeľnejšie je to v prípade automobiliek, kde sa mesiace čaká na dodávky nových vozidiel, no problémy hlásia aj z autoservisov. Kým v automotive by sa naštartovanie dodávok mohlo začať koncom tohto roka, podobne ako pri domácich spotrebičoch, ktoré v procese výroby používajú relatívne nenáročné čipy, najviac si to „odskáču“ výrobcovia špičkového elektronického tovaru. Ide napríklad o producentov telefónov, pretože sú stále závislí od veľmi obmedzeného počtu dodávateľov, a to bez ohľadu, že tí už vyrábajú na plný výkon.

Za čo si priplatíme

Odborníci očakávajú pred Vianocami rast cien. Pokračuje rast cien najmä notebookov a telefónov. Pri bielom tovare je nárast až 25 %, väčšina elektroniky sa pohybuje v rozmedzí 10-20 % nárastu cien. Tento nárast nemusí byť úplne prenesený na spotrebiteľov, ale je isté, že tohtoročné Vianoce budú výrazne drahšie. Pre obchodníkov je problém tovar vôbec zohnať a cena tak hrá teraz až druhoradú úlohu. 

Do koncových cien sa pritom podľa generálneho riaditeľa Coface pre Slovenskú republiku a Česko premieta nielen zvýšená cena samotných komponentov, ale tiež vysoká cena dopravy. Nedostatkové komponenty sústredia do drahších produktov s vyššou maržou. Po Vianociach by už rast cien mal ustať, toky tovaru i komponentov by mali byť stabilnejšie a v neposlednom rade možno čakať určité ochladenie dopytu, minimálne pri notebookoch, monitoroch a telefónoch, ktoré boli predtým masívne žiadané kvôli home office. Kto tak vydrží čakať na povianočné výpredaje, môže byť odmenený výššou úsporou, než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.