Podľa analytikov Bank of America sa pravdepodobnosť, že žijeme vo virtuálnej realite v štýle Matrixu a všetko, čo zažívame je len jedna veľká prepracovaná simulácia, pohybuje niekde v rozmedzí od 20 do 50 %. O správe, ktorá bola rozposlaná klientom banky, píše vo svojom článku britský Independent.

matrix1_nowat

Musíme pripustiť, že vďaka pokroku v oblasti umelej inteligencie, virtuálnej reality a sile počítačov, mohli budúce civilizácie vytvoriť simuláciu sveta ich predkov. Mnoho uznávaných vedcov, filozofov a iných významných osobností  sa domnieva, že je pravdepodobnosť od 20 do 50 %, že ľudstvo žije v počítačom simulovanej realite“, píše sa v správe analytikov.

Od Descarta až po Muska

Svoju analýzu opierajú o tvrdenia viacerých významných osobností. Elon Musk sa netají tvrdením, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že svet v ktorom žijeme je veľmi sofistikovanou umelou inteligenciou vytvorenou práve budúcimi civilizáciami. Musk však nie je sám, kto sa pohráva s touto myšlienkou. Uznávaný profesor filozofie na prestížnej Oxfordskej Univerzite Nick Bostrom už v roku 2003 vo svojej práci dospel k záveru, že existuje významná možnosť našej existencie v simulácii. Takisto astrofyzik Neil deGrasse Tyson považuje túto možnosť za vysoko pravdepodobnú. Úvahy na túto tému siahajú dokonca do 16. storočia, kedy slávny francúzsky filozof a priekopník v oblasti kritiky poznania tvrdil, že sa nemôžeme pri poznaní sveta spoliehať na svoje zmysly.

matrix3_nowat

A čo dôkaz? Jeho získanie bude viac ako komplikované. Jedným zo záverov analýzy je totiž tvrdenie, že pokiaľ skutočne žijeme vo virtuálnej realite, nikdy to nezistíme. Alebo nás Neo všetkých predsa len privedie k uvedomeniu?

Zdroj: Independent

Autor: Ján Pápay

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.