Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Každý, kto pracuje alebo študuje z domu alebo sa rád baví na internete, nepochybne ocení dostupnosť rýchlej a spoľahlivej WiFi po celej domácnosti. Bližšie sa téme v tomto článku venuje Petr Koudelka, Senior Sales Engineer spoločnosti Zyxel.

Pred niekoľkými dňami som si volal s jedným kamarátom. Behom videohovoru sa mi pochválil, že sa s rodinou nedávno presťahoval. Jeho novým domovom sa stal takmer 200 rokov starý dom postavený v tradičnom štýle z tehiel a dreva. Dom bol behom svojej existencie postupne rozširovaný podľa potrieb majiteľov, takže každá jeho miestnosť má iný pôdorys.

Moc rád som ho počul, ale náš hovor mal jednu chybu na kráse, a to zlý signál. Viníkom podľa jeho slov bola zlá kvalita WiFi v miestnosti na poschodí, kde si zriadil pracovňu. K jeho prekvapeniu sa ale problémy s pripojením vyskytovali po celom dome, aj keď nebol nijak extra veľký ani nemal výnimočne silné steny.

Nečakané problémy s pokrytím

Musím sa priznať, že aj mne samého tieto problémy s kvalitou signálu trochu prekvapili.  Tento príklad dokazuje, že si nikdy nemôžete byť istí tým, ako bude WiFi v konkrétnej budove fungovať, dokiaľ to nevyskúšate. Pre môjho kamaráta predstavovala zlá kvalita signálu skutočný problém. Tiež on rovnako ako väčšina z nás začal pracovať prevažne z domu a behom dňa býva hodne zaneprázdnený. Síce by sa mohol premiestniť do obývacej izby v prízemí, aby bol bližšie k routeru, ale tam by ho zasa rušila rodina.

Rovnaké problémy vo svojej izbe riešila tiež jeho dcéra. A bez kvalitnej WiFi nedokáže fungovať ani jeho syn, ktorý ju potrebuje k vysokoškolskému štúdiu.

Úprimne povedané, tento príbeh nie je nijak výnimočný. Miesta, ktoré z nejakého dôvodu nie je možné pokryť kvalitným signálom z routeru, sa totiž nájdu vo väčšine domov. A to môže byť vzhľadom k rozmachu práce a štúdia z domu skutočným problémom.

Riešením v prípade menších domov alebo pracovných priestorov môžu byť extendéry Powerline pre väčšie pokrytie signálom. Pokiaľ ale potrebujete pokrytie rozšíriť do viac než jednej miestnosti alebo podlaží, musíte inštalovať dva alebo aj viac týchto extendérov, čo sa zasa negatívne podpisuje na kvalite signálu. U prvého extendéru bude priepustnosť nižšia o cca 50 percent a u druhého budete len na 25 percentách. Pokiaľ sa chcete účastniť videokonferenčných hovorov, sledovať filmy online alebo hrať interaktívne hry, toto riešenie vám bohužiaľ neposkytne potrebný výkon.

Kvalitný signál vždy a všade

V takom prípade je lepším riešením zvoliť jeden z našich mesh systémov Multy, ktoré zaručujú silný a spoľahlivý signál po celej domácnosti. Stručne povedané, systém Multy je vysoko výkonná WiFi sieť pre domácnosti a malé kancelárie, ktorá je pripravená k okamžitému nasadeniu. Celý systém funguje tak, že vyhradzuje určitú šírku pásma 5 GHz medzi hlavnou jednotkou Multy pripojenou k routeru ethernetom a dvomi (alebo v niektorých prípadoch tromi) zariadeniami Multy, ktoré užívateľ môže umiestniť prakticky kdekoľvek.

Toto riešenie prináša maximálnu rýchlosť WiFi pripojení po celej domácnosti a dá vám zabudnúť na starosti s tým, či vám pokrytie signálom umožní pracovať alebo sa baviť online v spálni, v podkroví alebo napríklad v prístavku či pracovni mimo hlavnú budovu.

Riešenie, ktoré si zamilujete

Až si mesh systém Multy sami vyskúšate, už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť k tomu, že vaše pripojenie bude závisieť iba na signáli z routeru. Vedľa skutočne jednoduchej inštalácie a prevádzky medzi prednosti riešenia Multy patrí tiež jeho dostupnosť v rôznych modeloch pre rôzne scénare a situácie. Napríklad najnovší prírastok v našom portfóliu, Multy WSM20, podporuje štandard WiFi 6 (802.11ax) v dvoch pásmach a súčasne umožňuje veľmi vysokú rýchlosť.

Keď mi kamarát rozprával o svojich problémoch s pripojením, hneď som mu systém Multy odporučil. Dal na moju radu a odvtedy sú všetky jeho problémy s kvalitou signálu a pripojením raz a navždy preč.

Značky: