Ubehol ďalší týždeň, pocit ťažkopádnosti z používania nového BlackBerry stále pretrváva, no nie je tak veľký. Je však pravda, že sme sa dostali do stavu, kedy vieme na 90% ovládať telefón a poznáme aj nejaké klávesové skratky. To mení situáciu.

Zoznámenie so systémom je jednou z hlavných súčastí, ktoré bolo treba spraviť. Potom nasleduje zoznámenie sa s aplikáciami a tým, ako pracujú. Aj tu je značný rozdiel oproti tým Androidovým. Nie že by boli vždy aplikácie na Androide prepracované, no je tu mnoho vecí, ktoré v nich sú implementované. Vďaka tomu netreba prakticky vôbec používať internetový prehliadač. Treba ale zdôrazniť, že aplikácie priamo od BlackBerry, sú špičkovo vyladené a naozaj fungujú tak, ako si predstavujeme.

Pretrvávajúce pocity

Je jasné, že toto je pracovný nástroj. Predsa len štvorcový displej sa prehliadnuť nedá. Pocit z malého priestoru, na ktorom by sme čakali trochu viac sa nedal potlačiť. Podobný priestor je síce aj na iných telefónoch, keď máte vysunutú klávesnicu. Toto je v praxi prípad, kedy ju máte prakticky „vysunutú“ stále. No v každom prípade pozitívna správa je, že sme po označení editačného poľa nečakali na jej zobrazenie.

Funkcie

Veľmi dobre sa nosí vo vrecku a drží v ruke vďaka celkovému vyhotoveniu. To bol dôvod prečo sme inak zariadenie radi používali. Absolútne špičkovo sú vyriešené interné funkcie.

  1. Obľúbili sme si nočný režim. Ten po aktivácii z horného rolovacieho menu postupne zhasne klávesnicu a displej. Pri prebudení zobrazuje veľké digitálne alebo ručičkové hodiny a aktívne budíky. Vynikajúca funkcia, na noc sme sa tento režim naučili bežne využívať.
  2. Takisto sa nám veľmi páčila možnosť odomknutia displeja zobratím telefónu zo stola. Túto možnosť treba dodatočne zapnúť. Chybovosť počas týždňa nulová. Telefón sa neodomkne ak ho budete držať vodorovne v ruke a potom si ho nakloníte k sebe a zdvihnete do výšky. Musí byť naozaj bez pochybu. Tolerancia zadaná od výrobcu na využitie snímačov je veľmi dobre nastavená. Aj preto ide o skutočne použiteľnú funkciu, nielen ako efektný doplnok, ktorý po čase vypnete.
  3. Teethering – počas cestovania sme využili Bluetooth PAN sieť na vytvorenie internetového spojenia s notebookom s Microsoft Windows 7. Nevieme, či sme niekedy zažili tak bezproblémové sprevádzkovanie internetu pre mobilný počítač. Toto hodnotíme na jednotku a na cestách sa nám výborne hodilo.
  4. To platí aj pre vytvorenie Wi-Fi hotspotu. Zadáte heslo, aktivujete funkciu a o dve sekundy máte funkčný hotspot. Vieme, že toto má aj Android, no tu sa môže učiť, ako má vyzerať rýchla aktivácia. Priamo z úvodnej obrazovky sledujete prenesené dáta a priamo tu povoľujete pripájanie ďalších zariadení. Čiže keď sú k telefónu pripojené tri zariadenia, stačí deaktivovať povolenie pre zostávajúce dve ďalšie a už sa k hotspotu nikto nepripojí, aj keby k nemu poznal heslo.
    BBos (3)

    Vytvorenie mobilného hotspotu trvá niekoľko sekúnd

  5. Páčilo sa nám aj robenie snímok obrazovky. Stlačením oboch tlačidiel hlasitosti naraz fungovalo podstatne lepšie ako nemožné stlačenie tlačidla vypnutia a hlasitosti nahor pri Androide.
  6. Klávesové skratky sú užitočné a ľahko s nimi zapnete kalkulačku, Facebook, počasie, vytočíte konkrétny hovor, skrátka máte široké možnosti. Vlastné skratky si môžete definovať, klávesov je na to dostatok.
BB PAN

Prepojenie BlackBerry s počítačom je skutočne bezproblémové

 Aplikácie a nové zvyky

Hnevalo nás, že niektoré natívne aplikácie pre BlackBerry, sme sa museli naučiť používať na vlastných pokusoch. Ak teda meníte v Evernote nejaký odriadkovaný zoznam, počítajte s tým, že po uložení riadky zmiznú a budete tak mať texty za sebou. Je to nepohodlné a najmä nepraktické. Aj takýto detail zráža rozumné používanie aplikácie Evernote na kolená. Ďalšiu výčitku smerujeme k Facebooku. Na iných platformách zistíte kto presne lajkol váš príspevok. Štedrá informovanosť začína a končí u počtu osôb. Kto to bol sa dozviete cez počítač. Takisto by sme ocenili väčšiu automatizáciu inštalácie nových programov. To je záležitosť Amazon Appstore. Ťuknutím na program a inštaláciu sa prevezme, vy medzi tým prepnete na telefóne inú aplikáciu a po čase zistíte, že nie je nainštalované. Čaká totiž na povolenie inštalácie. Zbytočný krok, ale chápeme dôraz na zabezpečenie.

BBos (2)

Aplikácia Facebook. Musí vystačiť so štvorcovým rozlíšením a menšou plochou na displeji

Hub je aplikácia, ktorá združuje celkovú komunikáciu na jedno miesto. Týka sa to pošty, SMS ale aj Twitteru. A tiež Facebooku. Hlásenie chodia spravidla načas, teda tak do piatich sekúnd, než sa ozve Android. K tomuto nemáme výhrady. Výčitka smeruje ale k opätovnému zobrazeniu notifikácií. Stane sa tak, že po odstránení z Hubu a novej notifikácie od tej istej osoby, máme späť aj predošlé. Aj toto je prakticky detail, no nemusí každému vyhovovať. V každom prípade s BlackBerry nič nezmeškáte a to bolo pre nás podstatné.

Kalendár je navrhnutý prakticky, takže sme sa ho naučili používať a Business Calendar 2 z Androidu sme tu zatiaľ neinštalovali.

Takto vyzerajú notifikácie. VIdno, že už máme aj Instapaper, ktorý by nám určite chýbal.

Takto vyzerajú notifikácie. VIdno, že už máme aj Instapaper, ktorý by nám určite chýbal.

Aplikácie pre Andorid v BlackBerry

V minulej časti sme uviedli, že nám chýba možnosť použiť aplikácie pre Android. Objavili sme možnosť inštalácie súborov APK. Vďaka tomu sa dá rozbehať takmer väčšina aplikácií pre Android a to je vlastne aj silnou stránkou tohto systému. BlackBerry World ako primárny obchod toto síce neteší, no v dobe, kedy BB výrazne stráca, bol toto zo strany novej verzie systému jediný logický krok.

Nabudúce

V ďalšej časti seriálu o BlackBerry sa pozrieme, ako je to s aplikáciami pre Android v systéme BlackBerry OS 10.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.