Program Zoner Photo Studio X prichádza s veľkou aktualizáciou. Presne ako sľúbili tvorcovia programu vtedy, keď zaviedli časové predplatné tohto programu. Počas vášho predplateného programu dostanete všetky, teda aj veľké aktualizácie zadarmo, nielen opravy chýb. 

Čo teda ZPS X vo veľkej aktualizácii prináša? Nuž, je toho celkom dosť.

Prvou je kruhový filter – teda možnosť lokálnej úpravy expozície. Takéto úpravy sú vhodné hlavne vtedy, keď máte vo fotografii tmavú tvár postavy a nemôžete si dovoliť upraviť celý obrázok. Voľbu hľadajte v module Vyvolať.

kruhovyefekt

Do tejto fotografie sme integrovali kruhový filer a zosvetlili tak tvár

S kruhovým filtrom premeníte na pár kliknutí celkom dobrú fotku na skvelú fotografiu. Oplatí sa aj na krajinky, umožní úpravu expozície a ďalších parametrov priamo vo vybratých oblastiach fotografie.

Druhovou vlastnosťou je chytré rozmazanie. Túto funkciu hľadajte v modele Editor a menu Vylepšiť – Rozmazať.  Na obrázku nižšie sme funkciu Chytré rozmazanie zámerne trochu prehnali, aby ste videli, ako je možné zvýšiť efekt dominantných postáv v scéne.
chytrerozmazanieoff

Fotografia bez Chytrého rozmazania

chytrerozmazanieon

Aplikované chytré rozmazanie

Rovnako existuje aj funkcia chytré doostrenie, ktorá doostrí ten tie časti, ktoré doostriť treba.

Treťou vlastnosťou sú selektívne úpravy na zosvetlenie alebo stmavenie obrazu. Hľadajte ich v module Editor.

zosvetlitoff

Pôvodná fotografia bez úprav

Pomocou tohto nástroja výrazne vylepšíte podania tvárí a pracujete pritom ako keby so štetcom. Voľbu nájdete medzi retušovacími nástrojmi.

zoswvetliton

Fotografia po úprave tvárí zosvetlením obrazu

Touto voľbou vytiahnete z fotografie akýkoľvek detail. V kombinácii s inovovaným nástrojom Vrstvy predstavuje Zosvetlenie a stmavenie veľmi výrazné vylepšenie programu ZPS X.

V druhej časti tohto článku si povieme o vylepšeniach vo vrstvách a tiež o redukcii šumu.

Inovovanú verziu programu ZPS X môžete zadarmo vyskúšať po jej stiahnutí až do 14. decembra 2016.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.