10 príbehov, ktoré zmenili Slovensko

0

Telekomunikačný operátor O2 oslavoval už svoje 10. narodeniny.

Za tých 10 rokov sa na slovenskom trhu veľa zmenilo a menilo sa aj O2. Zmenila sa majetková štruktúra ako i názov spoločnosti. Dnes je to O2 Slovakia s. r. o., s viac ako 1,8 miliónmi SIM kariet. O2 pritom vstupovalo na Slovensko vo februári 2007 ako tretí operátor a jednoducho muselo byť iné ako predchádzajúci dvaja telekomunikační operátori. A také je doteraz. V roku 2008 sa objavil program O2 Fér a slovo férovosť je pre O2 charakteristické až dodnes.

Konferenciu bolo možné pozerať aj naživo prostredníctvom livestreamu na Facebooku či YouTube kanáli O2. Počas livestreamu ju v priemere sledovalo viac ako 11-tisíc ľudí a záznam si pozrelo vyše 40-tisíc ľudí.

Spomeňme zaujímavé míľniky z histórie O2: Extra výhody pre všetkých (2011), Volanie v ČR ako na Slovensku (2014) alebo Vykúpenie z viazanosti (2016).

Oficiálna oslava sa niesla v znamení 10 príbehov, ktoré menili Slovensko. Moderátorom podujatia bol Sajfa, ktorý komunikoval s obecenstvom a moderovanie prispôsobil tomu, čo sa na pódiu, ale aj mimo neho práve dialo.

Sériu príhovorov začal súčasný CEO O2, Peter Gažík. Hovoril o tom, že byť iný nie je vždy jednoduché. Podčiarkol princíp férovosti v O2 a snahu neustále sa zlepšovať. Následne privítal hlavného hosťa a na pódium vystúpil prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska.

Peter Gažík pozdravuje hostí oslavy 10. výročia)

Pán prezident hovoril o tom, že nemožno byť ľahostajný k neprávu a tiež podčiarkol snahu O2 o férový prístup k svojim zákazníkom.

Prezident Andrej Kiska slávi narodeniny rovnaký deň, ako O2 oficiálne spustilo svoje služby – 2. februára

Prvým hosťom s príbehom bol Jakub Ptačín, ktorý je aktívny v združení Slovensko.Digital. Zavtipkoval si o tom, že jeho predskokanom je prezident Slovenskej republiky a vcelku zábavnou formou predniesol svoj príhovor pod názvom Malé veci Bez výsledkov. Svoj prejav zakončil myšlienkou „Pomáhaj pravidelne niekomu okolo teba, kto sa má horšie. Minimálne ponúkni pomoc.“

Jakub Ptačín to zobral s humorom a vyskúšal si aj prezentáciu vo farbách najväčších konkurentov O2

Na scénu ďalej vystúpila populárna herečka Táňa Pauhofová, ktorá hovorila o medziľudských vzťahoch. Táňa vyzvala prítomných k tomu, aby objavili v sebe to dobré.

Táňa Pauhofová hovorila bez pomoci slidov a jej prejav sa niesol v duchu vzájomnej spolupatričnosti ľudí

Ako tretí hosť vystúpil Michal Hudák, pričom prítomní čakali skôr príchod známej osobnosti, ktorá tento rok získala cenu za herectvo v ankete OTO. Prišiel však iný Michal Hudák, ktorý hovoril o Košiciach a východnom Slovensku.

Michal Hudák je telom a dušou východniar a je na to aj patrične hrdý

Nezabudnuteľný prejav mal vydavateľ Koloman Bagala. Hovoril o svojej púti pri vydávaní kníh, pričom spomenul, že o peniaze mu nikdy nešlo. Spomenul aj svoj pobyt na psychiatrii ako aj svoje skrachované kníhkupectvo v centre Bratislavy. Jednoducho silný príbeh, ktorý odráža zmeny na Slovensku.

Koloman Bagala prešiel asi všetkým a teraz si užíva to, čo chcel celý život robiť – číta knihy

Piata v poradí hostí bola Janica Lacová, ktorá očarila svojim kuchárskym umením aj Jamieho Olivera. Známa ambasádorka zdravého jedla hovorila: „Jesť zdravo nie je žiadna veda, a predsa si to mnohí stále myslia. Naopak, je to veľmi jednoduché. Pripravte si niečo chutné a zdravé spolu s priateľmi alebo prekvapte niekoho svojím kulinárskym umením.“ Jej umenie sme mohli vyskúšať počas občerstvovacej prestávky.

Janica Lacová pripravila aj zdravú stravu počas prestávky

Šiestym hosťom bol boxer Tomi Kid. Ten hovoril o predsudkoch a spomenul svojho rómskeho syna, ktorý prešiel od rozpadnutej chatrče až k najvyšším oceneniam v boxe. Ľudia pritom považujú boxerov za ľudí s vybitými mozgami, v skutočnosti sú to však inteligentní ľudia, ktorí robia olympijský šport.

Tomi Kid hovoril o tolerancii a predsudkoch voči menšinám

Po prestávke vystúpili ďalší štyria hostia. Siedmou v poradí tak bola jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská. Hovorila o búraní mýtov a tom, ako sa slovenčina mení. Hovorila napr. o výraze radodajka, ktorý má dnes úplne iný význam ako v minulosti. Pôvodne je to žena, ktorá sa rada podelí so svojím majetkom s niekým, kto je v núdzi. Dnešný význam tohto slova je však úplne iný. Zaujímavo však znejú slová, ktoré násilne poslovenčíme. Príkladom je like alias páčik či youtuber alias tyrúrkar.

Jazykovedkyňa Lucia Molnár Satinská zabavila prítomných zákutiami slovenčiny

V poradí ôsme miesto patrilo Matúšovi Vallovi, ktorý hovoril o potrebe zmeniť mestá. Matúš sa pritom snaží o hlasy v komunálnych voľbách a je za naozajstnú zmenu.

Matúš Vallo je za skutočnú zmenu a ukáže sa to v komunálnych voľbách

Program v tejto chvíli gradoval, na scénu totiž prišiel nás úspešný športovec, Matej Tóth. Po príchode na pódium vysypal 10 párov svojich tenisiek, v ktorých si dobehol až po olympijské zlato. Cesta k športovému úspechu je podľa neho v troch krokoch: 1. počúvať svoje telo a jeho pocity, 2. postupovať krok za krokom a 3. postupne sa dostať k najvyššiemu cieľu.

Matej Tóth mal skoro väčší potlesk ako prezident

Desiatym a zahraničným hosťom bol Charles Elachi. Je to bývalý riaditeľ vývojárskeho centra NASA a hovoril o dobývaní vesmíru, konkrétne planéty Mars. V jeho prejave zaznelo aj toto: V posledných dvoch desaťročiach sme navštívili všetky planéty našej slnečnej sústavy. Pristáli sme na Marse, priniesli sme vzorky z komét, objavili sme planéty iných hviezd, preskúmali sme prstence Saturnu. Toto všetko sa nám podarilo vďaka tímu vizionárov, ktorí slovo „nemožné“ neberú vážne. Premeniť nemožné na možné však môže naozaj každý.

Charles Elachi hovoril o príprave na sledovanie Marsu cez okuliare pre virtuálnu realitu

Oslava 10. výročia založenia O2 sa jeho vystúpením skončila.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom májovom vydaní TOUCHIT č. 5/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

O autorovi

Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií a tiež videoreportáží. Snažím sa byť na každej lepšej tlačovke či už na Slovensku alebo v zahraničí. Mám rád fotografovanie a tiež cestovanie.

Pridaj komentár