Google Translate chce byť najväčší prekladateľ.

Google pridáva 110 jazykov a to vďaka umelej inteligencii. V roku 2022 pridali 24 nových jazykov vďaka využitiu strojového prekladu Zero-Shot. Tento model sa učí prekladať do nového jazyka aj bez toho, aby videl ukážku. AI má pomôcť službe Translate prekladať až do 1000 najpoužívanejších jazykov na svete.

Translate zavádza 110 jazykov vďaka modelu PaLM 2. Nové jazyky, od kantončiny po qʼeqchiʼ, používa viac ako 614 miliónov ľudí. To premenené na populáciu znamená 8 % ľudí na planéte. Niektoré jazyky sú takmer nepoužívané, inými zase hovoria len malé komunity. Približne vo štvrtine prípadov ide o africké jazyky. Google uvádza, že aj vďaka novému rozšíreniu podporovaných jazykov ide o najväčšiu podporu z tejto lokality.

Ide napríklad o tónový jazyk Afar, ktorý sa používa v Džibutsku, Eritrei a Etiópii. Kantónčina predstavuje pre Google výzvu, keďže niektoré písmo sa prekrýva s Mandarčinou a trénovanie modelov je o to náročnejšie. Prihliadať treba aj na podobnosť jazykov variantmi, dialektom alebo pravopisné normy.

google translate 110 jazyky 2024Zdroj: TOUCHIT

Zdroj: Google

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.