Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Bola to finálna fáza súťaží na rozvoj startupov zo strany inštitútu EIT (Európsky inštitút technológií). Konkrétne súťaží v oblasti zdravia EIT Health InnoStars a spoločnej súťaže Join Business Ideas pod spoločnou taktovkou iniciatív EIT Raw Materials a EIT Food.

Štyri desiatky mladých a talentovaných tímov zo strednej a východnej Európy stáli pred medzinárodnými investormi, firemnými partnermi a členmi siete EIT Community. Nestratili sa ani Slováci. Až 5 tisíc EUR zinkasoval projekt Biomobile spoločnosti Ekolive, ktorý má za cieľ skonštruovať mobilnú stanicu na šetrné spracovanie a čistenie surových rúd tak, aby čo možno najmenej zaťažovalo životné prostredie a umožnilo maximalizovať európske zdroje a minimalizovať import z tretích krajín.

Hlavným cieľom EIT je podporiť inovácie a podnikanie v celej Európe. Podpora inštitútu pomáha inovátorom a podnikateľom zmeniť ich myšlienky na produkty a služby pre trh.

EIT posilňuje inovácie v Európe – zdravotnícke startupy túžia prispieť k revolúcii na trhu EÚ

V prieskume, ktorý sa uskutočnil počas finále, uviedlo 57% respondentov, že najdôležitejším nástrojom, ktorý EIT Health ponúka, je odborná príprava a mentoring, zatiaľ čo 50% zdôrazňuje hodnotu vytvárania siete kontaktov. Balázs Zoltán Fürjes, riaditeľ EIT Health InnoStars dodal: „Pomáhame startupom rozvíjať sa a poskytujeme im školenia, aby sa vedeli uchádzať o priazeň venture kapitálu a investorov. Po vzdelávaní získajú individuálne mentorstvo, pomáhame im definovať ich obchodný model, predstavujeme tímy partnerom a regulačným orgánom. Tiež ich predstavujeme spoločnostiam, ktoré môžu vyrábať ich výrobky, ich prvým zákazníkom, či  testerom. Stretnú sa s hlavnými inovačnými centrami v Európe, ktoré pozostávajú z členov komunity EIT Health, čo je dôležité, ak chcú vstúpiť na zahraničné trhy. Ak startupy skutočne nasadzujú úspešné služby, je to dobré aj pre občanov Európy, pretože môžu žiť zdravší a dlhší život.

Víťazom ceny InnoStars Awards je litovská spoločnosť Oxipit, ktorá získala 25 000 EUR na validáciu produktu. Oxipit používa umelú inteligenciu pri zobrazovacích nástrojoch v medicíne. Vyvinuli súbor nástrojov pre röntgenové snímky hrudníka, čo je najčastejšia  metóda lekárskeho zobrazovania. Oxipit vyčnieval v súťaži tým, že pokrýva prakticky všetky patológie a vytvára správy, ako keby ich písal rádiológ.

Víťazom súťaže European Health Catapult, spoločnosť HydrUStent, získala grant vo výške 7 000 EUR. HydrUStent je biologicky odbúrateľný, antibakteriálny a prispôsobivý urologický stent, vďaka ktorému nie je potrebný opakovaný chirurgický zákrok. Znižujú sa tak náklady na liečbu o 60%.

Fond HeadStart, ktorý bol vytvorený s cieľom urýchliť produkty a riešenia v malých a stredných podnikoch a priviesť spoločnosti do fázy pripravenosti pre vstup investorov, udelil dve prvé ceny v regióne InnoStars vo výške 12 000 EUR pre HeartWatch a Koatum. HeartWatch je riešenie SaaS, ktoré poskytuje inteligentné upozornenia najbližšiemu ošetrovateľovi pre zaistenie bezpečnosti pacientov. Používa vlastnú kombináciu počítačového snímania a inteligentného strojového učenia, aby udržalo nekontrolovaných pacientov pod dohľadom. Prvé vyvinuté moduly zahŕňajú bezkontaktné nepretržité sledovanie srdcovej a dýchacej frekvencie a upozornenia na opustenie lôžka. Koatum je medicínska spoločnosť, ktorá ponúka prispôsobiteľné bioaktívne riešenia na prevenciu zápalu a urýchlenie integrácie kostí pre rýchlejšie a bezbolestné zotavenie.

Veľké spoločné finále bolo dobrou príležitosťou vidieť a stretnúť sa s novými talentmi a novými nápadmi. Sú dosť odvážni na to, aby svoje predstavy ukázali svetu. Najdôležitejšou výzvou pre zdravotnícke spoločnosti, ako je GE Healthcare, sú rastúce náklady na zdravotnú starostlivosť, rastúca populácia na Zemi a počet chronických ochorení, s ktorými sa denno-denne stretávame. Výzva pre nás spočíva v nájdení nákladovo najvýhodnejších možností liečby pre nemocnice. Práve startupy môžu nájsť dobré riešenie týchto problémov, ktoré môžeme využiť v našich technológiách a vytvoriť spoločne udržateľnejší systém zdravotnej starostlivosti,“ povedal Peter Bencsik, vedúci výskumného ústavu spoločnosti GE Healthcare.

Víťaz súťaže Joint Business Ideas v sekcii zdravia je portugalský tím Nebula X Medical. Jeho cieľom je skoncovať so strachom, rozpakmi a nepohodlím, ktoré sprevádzajú  kolonoskopiu a priniesť budúcnosť s čoraz nižším počtom obetí kolorektálneho karcinómu. Vyvíjajú PillScope, kapsulu na prehltnutie, ktorá skenuje povrch hrubého čreva pacienta.

Inovácia nevzniká na izolovaných miestach, ale pochádza z kombinácie rôznych zdrojov

Marios Chryssolouris, šéf víťazného tímu v sekcii Potraviny súťaže Joint Business Idea, ktorý získal 10 000 EUR, povedal, že je dobré vidieť, ako sa mladí ľudia dostanú do hry a rozbiehajú startupy, ktoré riešia skutočné spoločenské problémy. „Najdôležitejšia vec, ktorú sme získali počas súťaže, je cenná spätná väzba k nášmu podnikaniu a dobré spojenie s partnermi z priemyslu, ako aj všeobecné poradenstvo o tom, ako začať naše podnikanie. EIT je na správnej ceste, aby sme sa vyrovnali s inovatívnymi hlavnými mestami ako San Francisco.“ Názov jeho projektu je FreshStrip. Sú to lacné a ľahko čitateľné štítky, ktoré sa pripájajú na vonkajšej strane potravinových obalov, a menia farby, ak je potravina vystavená nevhodným teplotám počas prepravy.

Značky: