Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Hyundai spustil predaj svojich výkonných modelov N pred piatimi rokmi, v októbri 2017
  • Za päť rokov sa na Slovensku predali už takmer tri stovky modelov i20 N, i30 N a KONA N
  • Okrem mnohých ocenení si N modely získali množstvo fanúšikov a obdivovateľov

Tri stovky predaných N-iek na Slovensku

Hyundai v týchto dňoch oslavuje 5. výročie od uvedenia svojich výkonných N modelov na európsky trh. Vozidlá s ikonickým emblémom N za toto obdobie dosiahli nespochybniteľné úspechy u odbornej aj laickej verejnosti, ktoré prekonali všetky prvotné očakávania automobilky. Svedčia o tom nielen dosiahnuté predajné čísla, množstvo prestížnych ocenení, ale aj uznanie odborníkov a vytvorenie silných fanúšikovských komunít, tzv. N-tuziastov, ktorých každoročne hostí aj slovenský importér značky na špeciálnych N podujatiach. 

Koľko N-iek teda po piatich rokoch predaja jazdí po slovenských cestách? Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR ich bolo ku koncu septembra 2022 predaných už takmer tri sto. Z 296 N vozidiel pripadá až 262 na model i30 N, ktorý sa vyrába v českom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech, 29 registrácií má na konte kompaktný i20 N a prvých zaregistrovaných 5 kusov zaznamenala aj zatiaľ ostatná N novinka, model KONA N.

MODEL1. – 9. / 2022Od začiatku predaja do 9 / 2022
i20 N2729
i30 N37262
KONA N45
SPOLU68296

Nevídaný úspech i30 N

Len máloktoré vozidlo zarezonovalo pri svojom uvedení na trh tak, ako sa to podarilo hot-hatchovej prvotine z dielne Hyundai, modelu i30 N. Medzi prvými, ktorí si mali možnosť vyskúšať jazdu na i30 N, patrili zástupcovia slovenských médií. Po septembrových prvých jazdách v Taliansku bolo vozidlo v slovenskej premiére predstavené novinárskym odborníkom na prvom N evente, ktorý sa konal 17. a 18. októbra 2017 na okruhu SLOVAKIA RING. K dispozícii je aj video z podujatia.

Dodnes si pamätám na prvé novinárske jazdy s i30 N na Slovensku,“ spomína na výnimočné podujatie Marek Kopča, šéf marketingu a PR v Hyundai Slovensko. „Zišla sa tam skvelá partia ľudí, ktorí milujú poctivé, rýchle autá. Pár dní pred akciou bolo strašné počasie. Fúkal vietor, pršalo. Klasická jeseň. Ale v deň, keď sa prvý N Day konal, sa akoby zázrakom obloha vyčistila a slnko vytiahlo teplotu nad 20 stupňov celzia. Dokonalé babie leto. Sedeli sme v tričkách na terase, popíjali chladené nápoje, diskutovali o skvelých autách a jazdili na okruhu od rána do neskorého poobedia. Takáto úžasná súhra okolností urobila pre nás a našich hostí z tohto podujatia doslova nezabudnuteľný zážitok.“

Od prvých novinárskych jázd, počas ktorých importér zverejnil aj cenník i30 N, sa začal písať úspešný príbeh značky N na Slovensku. Od začiatku predaja do konca septembra 2022 eviduje slovenský importér už 262 predaných N-kových i30-tok. Z tohto počtu 180 kusov tvorí i30 N s karosériou hatchback a 82 kusov verzia fastback. Najobľúbenejšou farbou slovenských zákazníkov je charakteristická „šmolková“ Performance Blue (95 ks), ktorú nasledujú sivá Shadow Grey (54 ks) a čierna Phantom Black, resp. biela Polar White (po 32 ks). Zaujímavosťou je, že až 44 z týchto vozidiel si majitelia dovybavili panoramatickým strešným oknom. Za prvých deväť mesiacov roka 2022 pribudlo na slovenských cestách už 37 vozidiel i30 N.

Niet sa čo čudovať, že i30 N je najoceňovanejším z aktuálnej trojice N modelov, ktoré sa predávajú v Európe. Už v roku 2018 získal i30 N ocenenie Game Changer Award podľa prestížneho britského magazínu Autocar a bodoval aj v nemeckej ankete Auto Bild Sports Cars Award. Úspechy a ocenenia prichádzali aj v ďalších rokoch, napr. Best Hot Hatch v cenovej kategórii 22 až 27-tisíc libier podľa The What Car v Spojenom kráľovstve (2019) a dvojnásobná obhajoba ocenenia Auto Bild Sports Cars Award v Nemecku (2019, 2020). Na Slovensku sa i30 N dlhodobo teší obrovskej popularite medzi zákazníkmi a v subsegmente hot-hatchov je najpredávanejším autom. Od roku 2018 sa i30 N popri hatchbacku predáva aj v karosárskej verzii fastback, čo ešte zvyšuje atraktivitu a možnosti výberu pre zákazníkov. Na Slovensku sa o šírenie dobrého mena i30 N úspešne stará aj jeho ambasádor, automobilový pretekár Maťo Homola.

i20 N úspešne kráča v stopách staršieho brata

V poradí druhým modelom, ktorý sa môže pýšiť logom a schopnosťami N, je kompaktný hatchback i20 N, ktorý Hyundai predstavil na jar v roku 2021. Ku koncu septembra 2022 si túto „pocket rocket“, ako často i20 N novinári aj fanúšikovia označujú, prevzalo už 29 majiteľov na Slovensku. Aj v tomto modeli s výkonom 150 kW (204 k) je najobľúbenejšou farbou modrá Performance Blue (19 ks), ktorá je však takmer v tretine prípadov ozvláštnená dvojfarebným prevedením so strechou v čiernej Phantom Black farbe (6 ks). Druhou najčastejšou farbou i20 N predaných u nás je červená Dragon Red Pearl (4 ks). Najčastejšie vyberanou príplatkovou výbavou je Techno Pack s integrovanou navigáciou s 10,25-palcovým displejom, službami konektivity, vyhrievanými prednými sedadlami a prémiovým audiosystémom BOSE, po ktorom siahlo až 17 z 29 majiteľov. 

O tom, že i20 N vykročil odvážne v stopách svojho staršie brata, nie je pochýb. Svedčia o tom uznanlivé komentáre motoristických novinárov a viaceré špičkové ocenenia, ktoré sa tomuto vozidlu ušli prakticky okamžite od spustenia predaja. K takým určite patrí napríklad titul Car of the Year 2021 vo výročnej ankete prestížneho britského magazínu Top Gear.

Prvý výkonný SUV crossover KONA N

Tretím a nateraz najnovším členom európskej N-rodiny je prvý výkonný SUV crossover z dielne Hyundai, model KONA N. Stále čerstvá novinka si stihla ku koncu septembra 2022 pripísať na svoje konto 5 registrácií. Aj keď ide zatiaľ o malú štatistickú vzorku, ako top exteriérová farba sa zatiaľ ukazuje bledo-modrá Sonic Blue (3 ks).

Úspechy a budúcnosť N modelov

Aká budúcnosť čaká N modely v budúcnosti? Hyundai to naznačil vo svojej prezentácii v júli tohto roka, keď predstavil dvojicu fascinujúcich konceptov – RN22e dizajnovo vychádzajúci elektrického sedanu IONIQ 6 a vodíkový hybrid s retro-futuristickým dizajnom N Vision 74.

Prvým skutočným sériovým elektrickým N-kom však bude IONIQ 5 N. Svetová premiéra tohto vozidla, ktoré spája športové emócie N so špičkovými technológiami a dizajnom najoceňovanejšieho auta v histórii značky Hyundai, je plánovaná na rok 2023 a prvé kusy by sa na Slovensku mohli objaviť už na prelome rokov 2023 a 2024. Mimochodom, hmlistú predstavu o tom, aké zaujímavé môže byť spojenie elektrického IONIQ 5 a výkonného N, naznačil aj šprintérsky duel týchto dvoch vozidiel, ktorý Hyundai Slovensko pripravil na jar tohto roku.

Fascinujúci príbeh značky N od Hyundai teda pokračuje. A veru je sa na čo tešiť!

Značky: