Každý majiteľ auta by mal vedieť, že príprava na cestu nie je len o skontrolovaní technického stavu vozidla. Mala by zahŕňať aj kontrolu vybavenia, ktoré v ňom máte.

Tu je zoznam piatich vecí, ktoré by vo vašom v aute rozhodne nemali chýbať, ak chcete byť pripravení na väčšinu situácií na ceste.

Doklady

Samozrejmosťou sú v tomto prípade vodičský a občiansky preukaz, ktoré si väčšinou ani nevyberáte z peňaženky. A ani by ste nemali. K vodičskému preukazu totiž pri každej kontrole budete potrebovať aj ten občiansky. Nevyhnutnosťou je i technický preukaz. Ten by ste mali mať v dvoch formách. Jednu veľkú A4 a jednu malú kartičku – veľký a malý „techničák“. Malý techničák by ste nikdy nemali vyberať z auta. Veľký je úradným dokumentom, ktorý doma ostať môže. 

Okrem osobných dokladov a technického preukazu je nevyhnutné mať pri sebe aj potvrdenie o povinnom zmluvnom poistení (PZP). Tento dokument nie je len právnou povinnosťou, ale aj zárukou, že budete v prípade nehody schopní rýchlo a efektívne riešiť poistné nároky. 

Lekárnička

Na Slovensku je lekárnička jednou z vecí, ktorú musíte mať vo vozidle zo zákona. Policajti môžu pri každom rutinnom zastavení skontrolovať, či ju v aute máte . Pravidelne ju preto kontrolujte a dajte si pozor, aby nebola po záruke. Áno, aj autolekárničky majú záručnú dobu.

Lekárničku po záruke môžete naďalej používať, iba ak ste z nej ešte nič nepoužili. Ak niečo použijete, mali by ste dbať na to, aby ste to čo najskôr doplnili. Nemyslite pritom len na pokuty, ale hlavne na zdravie vás a vašich pasažierov či iných účastníkov cestnej premávky.

Lekárnička musí byť oranžová s bielym krížom (medzinárodne uznávaný symbol prvej pomoci). Musí sa v nej okrem liekov a obväzov nachádzať aj návod na poskytnutie prvej pomoci. 

Ak lekárničku v aute mať nebudete, môžete dostať pokutu až vo výške 100 eur.

Rezervná pneumatika 

Mať rezervnú pneumatiku už síce po novom nie je povinnosťou, no v prípade, že nemáte vo vozidle rezervné koleso je vašou povinnosťou mať aspoň súpravu na opravu pneumatiky. Existujú dva typy rezervných pneumatík. Plnohodnotné rezervné pneumatiky alebo dočasné rezervné pneumatiky. Plnohodnotné rezervy majú rovnaké rozmery a vlastnosti ako ostatné pneumatiky na vozidle, zatiaľ čo dočasné sú menšie a obvykle slúžia na obmedzený čas alebo vzdialenosť. 

Dôležité je pravidelne kontrolovať tlak vzduchu v rezervnej pneumatike a uistiť sa, že je v dobrom stave. Ak použijete dočasnú rezervu, je obzvlášť dôležité dodržiavať obmedzenia týkajúce sa rýchlosti a vzdialenosti, ktorú na nej môžete prejsť. Keďže nie je navrhnutá na dlhodobé používanie, mohli by ste na nej pri rýchlej alebo neprimerane dlhej jazde opäť dostať defekt.

Zdvihák

Ak sa pri defekte rozhodnete vymeniť pneumatiku svojpomocne, určite budete potrebovať kolesový zdvihák. Nie je síce súčasťou povinnej výbavy, no bez neho to nebude možné.

S hydraulickým zdvihákom nebudete mať problém ľahko a bezpečne zložiť poškodenú pneumatiku a nasadiť na jej miesto rezervu. Ak počas cesty začne z auta vytekať neznáma tekutina, uľahčí vám prístup k rôznym častiam vozidla. Využiť ho môžete aj v prípade núdzovej situácie, akou je napríklad zaseknutie auta v nerovnom teréne. Zdvihákom môžete nadvihúť jedno koleso, vďaka čomu podeň umiestnite podložku alebo iný materiál pre lepšiu trakciu.

Pri výbere kolesového zdviháka dávajte pozor na jeho nosnosť. Musí byť schopný zdvihnúť hmotnosť vášho vozidla. Je tiež dôležité vedieť, ako ho správne používať, aby ste predišli zbytočným úrazom.

Mapa a tekutiny

V ére spoľahlivých navigačných aplikácií v mobilných telefónoch, môžete ľahko zabudnúť na hodnotu tradičnej papierovej mapy. Aj keď sa väčšina z nás obracia na modernú technológiu, je dobré mať pri sebe klasickú mapu, ktorá vás zachráni v prípade vybitého či pokazeného telefónu. Na dlhom výlete ju dokonca môžete využiť ako príjemné spestrenie únavnej cesty autom

Pri dlhých cestách by ste nemali zabúdať ani na jedlo a vodu. Najmä dehydratácia je počas horúcich dní skutočným strašiakom. Môže mať negatívny vplyv na vaše kognitívne funkcie. Napríklad na sústredenie, pamäť či reakčné schopnosti, ktoré sú pri šoférovaní kľúčové. Všetky tieto funkcie sú však pri šoférovaní veľmi dôležité. Nezabudnite preto na pitný režim a prestávky na odpočívadlách alebo čerpacích staniciach.

Zdroj: Bastadigital

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.