Rok 2022 bude z hľadiska technológie 5G veľmi dôležitým, o čom už teraz svedčí zrýchlené tempo jej vývoja a zavádzanie do komerčnej prevádzky.

Prinášame vám rozhovor, v ktorom Jean-Marc Guignier, prezident spoločnosti Zyxel Networks A/S, predstavuje príležitosti na európskom trhu a výhody tejto rýchlo sa rozvíjajúcej technológie pre malé a stredne veľké organizácie.

Jean-Marc Guignier,  prezident spoločnosti Zyxel Networks A/S
Jean-Marc Guignier, prezident spoločnosti Zyxel Networks A/S

Ako sa podľa vás vyvíja trh s 5G technológiou v Európe?

Pokrytie 5G sieťou sa v Európe neustále rozširuje. Myslím si, že behom dvoch rokov bude vo väčšine krajín pokrytých 90 % populácie a 80 % rozlohy. Avšak 5G ekosystém dnes zďaleka nie je kompletný, takže ešte môže nejakú dobu trvať, než sa táto technológia presadí v celej Európe.

Spoločnosť GSMA Intelligence predpovedá, že do konca roku 2025 Európa dosiahne počtu 276 miliónov 5G pripojení, čo predstavuje 40 % všetkých pripojení na starom kontinente. Očakáva sa, že v zavádzaní 5G budú hrať prím Škandinávia a západoeurópske krajiny.

Sme svedkami toho, že trh s 5G sieťami sa v jednotlivých krajinách vyvíja rôznym spôsobom. V niektorých krajinách pôsobí viacero poskytovateľov služieb, čo so sebou prináša ostrejšiu konkurenciu, a tým pádom tiež rýchlejšie zavádzanie 5G a nižšie ceny. Naopak inde má miestny poskytovateľ prakticky monopolné postavenie, čo sa prejavuje vyššími cenami a pomalším nástupom 5G.

Myslím si, že dopyt koncových zákazníkov po tejto novej technológii závisí na poskytovateľoch služieb, t.j. na rýchlosti pripojení, mesačnom dátovom limite a tarifách. Cena hardvéru, ako napr. 5G routerov, podľa mňa v tejto fáze nehrá tak dôležitú rolu.

Predpokladáte, že sa v nasledujúcich rokoch v súvislosti s 5G objavia nejaké nové potreby zákazníkov alebo možnosti uplatnenia tejto technológie?

Pre mňa osobne 5G predstavuje prvú skutočne mobilnú sieť zameranú na B2B sektor, a to najmä vďaka tomu, že umožňuje veľa spôsobov použitia, ktoré 4G technológia nedokáže úplne podporovať.

Na rozdiel od 4G routerov, ktoré primárne slúžia pre záložné siete, sa 5G routery už dnes používajú k hlavnému pripojeniu na internet. Pretože 5G technológia ponúka kapacitu nutnú k rýchlemu prenosu veľkého objemu dát, 5G routery môžu v budúcnosti nahradiť pomalé káblové pripojenia typu ADSL a VDSL.

Spomenúť musím tiež stále obľúbenejšiu integráciu sieťovej infraštruktúry v cloude a s tým spojené rastúce nároky zákazníkov na správu routerov prostredníctvom našej cloudovej platformy Nebula. Ako jeden z málo výrobcov, ktorý malým a stredne veľkým organizáciám ponúka 5G riešenia spravované v cloude, sme túto platformu integrovali do našich 5G routerov. Pre správcov sietí to znamená jednoduchšie riešenie pre nonstop pripojenie, jednoduchšiu správu siete pomocou grafického užívateľského rozhrania a dostupnosť podrobnejších informácií o sieti než v prípade tradičných administrátorských nástrojov.

A zabudnúť nesmiem ani na hybridné pracovné modely, ktoré sa stali novou normou v dôsledku pandémie Covid-19. Spoločnosti dnes vysokú produktivitu vyžadujú aj pri vzdialenej práci, pričom práve 5G technológia je schopná rovnakú kvalitu sieťových služieb poskytovať tiež mimo pracovisko. Vďaka dostatočnej prenosovej kapacite dokáže 5G pri vzdialenej práci zaistiť prístup do firemnej siete, prenos veľkých súborov z cloudu aj neprerušované videokonferenčné hovory.

Aký prínos bude 5G mať pre podnikanie? Môžete uviesť nejaké konkrétne prípady?

Práve tu sa výhody 5G prejavia naplno, pretože táto technológia umožňuje jednoduchšie, rýchlejšie a cenovo dostupnejšie nasadenie sietí.

Pandémia nám jasne ukázala, akú dôležitú rolu hrá stabilné a flexibilné pripojenie. Sme svedkami toho, že stále viac ľudí nechce tráviť svoj čas dlhým dochádzaním do práce, ale ani celodenným sedením na home office. Výsledkom je boom zdieľaných pracovísk, pričom práve 5G routery sú ideálnym spoločníkom nielen pre tieto prípady, ale tiež pri práci na cestách.

5G je tiež skvelou alternatívou, keď potrebujete zaistiť určitú prenosovú kapacitu. Veľa Európanov prácu z home officu vykonáva na vidieku, čo bývajú miesta so slabším pokrytím optickým káblom. 5G predstavuje riešenie, ktoré dosahuje rýchlosti optického pripojenia a pritom často býva lacnejšie než bežné širokopásmové pripojenie cez kábel.

V Monaku máme predajcov, ktorý 5G routery dodávajú na výletné lode križujúce Stredozemné more. Inštalácia našich routerov na ich palubách výrazne zlepšila prenosovú kapacitu, vďaka čomu sa hostia behom plavby môžu bez problémov pripojiť k internetu, vybaviť si pracovné záležitosti alebo používať sociálne siete. Jedná sa o nový spôsob využitia, ktorý umožňuje obísť drahé a kapacitne obmedzené satelitné pripojenie.

Medzi našich zákazníkov patrí tiež jedna veľká francúzska banka, ktorá pomocou 5G technológie vytvorila výkonnejšiu sieť SD-WAN. Táto sieť, ku ktorej je zatiaľ pripojených niekoľko stoviek 5G zariadení, zamestnancov banky veľmi príjemne prekvapila svojou robustnosťou a spoľahlivosťou.

Akú stratégiu presadzuje spoločnosť Zyxel Networks ohľadne 5G riešení v Európe?

Máme dva hlavné prístupy odvíjajúce sa od zákazníckej základne: prvý je postavený na systémových integrátoroch a druhý na elektronickej komercii. Druhý prístup pokrýva potreby B2C trhu, ako sú napr. spotrebitelia, ktorí rýchlosť 5G technológie potrebujú pre svoju domácnosť alebo menšie pracovisko.

Pokiaľ systémoví integrátori uvažujú o nových riešeniach, zakomponujú do nich 5G routery. Podľa môjho názoru nestačí len predávať routery, ale vyvíjať riešenia. Našou úlohou je nájsť ďalších integrátorov a resellerov a podporovať ich v zavádzaní nových riešení.

Značky: