ASUS FX je nový produktový rad herných notebookov.

V skutočnosti ide o prezlečené notebooky ASUS ROG GL, nakoľko šasi má úplne rovnaké spracovanie. Oba rady sa odlišujú iba kozmeticky. ASUS FX obsahuje klasické logo spoločnosti ASUS, v prípade ROG GL je dominantné logo ROG. Avšak umiestnenie portov, systém chladenia, reproduktory, to všetko je rovnaké v prípade FX553 aj ROG GL553.

Dokonca v predaji nájdete aj výkonnostne totožné konfigurácie. Jediné vysvetlenie teda vidíme iba v tom, že ASUS predpokladá, že sú používatelia, ktorí si nechcú kúpiť herný notebook s červenými portami a logom Republic of Gamers a preferujú konzervatívnejšie logo ASUS na veku aj pod displejom. Týka sa to iba základnej konfigurácie s GTX 1050, výkonnejšie grafické karty sú dostupné iba v rámci modelov ROG GL553.

Veko notebooku je vyrobené z hliníka a hoci skoro na všetkých testovaných notebookoch sa objavovali odtlačky prstov, v prípade ASUS FX553 boli odtlačky viditeľné najviac. Nevyzerá to dobre, takže si k notebooku pribaľte handričku, ktorou ho budete čistiť. K zvyšku konštrukcie nemáme pripomienky, je masívna a odolná. Jej hrúbka je 30 mm, hmotnosť 2,5 kg, takže štandardné parametre.

15,6-palcový matný IPS displej s Full HD rozlíšením si v prípade tohto notebooku zaslúži pochvalu. Subjektívne sa nám zdal byť najlepší spomedzi testovaných modelov v tejto cenovej kategórii. Týka sa to oboch notebookov od ASUS-u. Zvyšok výbavy tvorí procesor Intel Core i7-7700HQ, 8 GB RAM a 1 TB pevný disk. SSD disk v nami testovanej konfigurácii chýbal a počas používania systému Windows to bolo cítiť. Pomalšie sa spúšťali programy po spustení systému atď.

K testovaným notebookom od ASUS-u máme dve pripomienky. Vadilo nám umiestnenie výduchovej šachty na ľavej bočnej hrane. Výduch je len jeden, je pomerne malý a pokiaľ chcete s notebookom manipulovať počas hrania (napr. ho zdvihnúť a posunúť na stole), budete ho pravdepodobne chytať práve na tom mieste, kde je umiestnený.

Dané miesto je na dotyk dosť horúce. Našťastie, v okolí klávesnice teplo nie je cítiť. Aj napriek tomu sa teplota procesora v záťaži pohybovala na úrovni 86 °C, v prípade grafickej karty to bolo 75 °C. Rozdiel v porovnaní s konkurenciou nebol až taký výrazný, aj keď Lenovo Legion Y520 a Acer Aspire VX 15 mali o niečo nižšie hodnoty. Notebooky od ASUS-u sú v záťaži taktiež o trochu hlučnejšie v porovnaní s konkurenciou.

ASUS FX553 chce zaujať najmä konzervatívnym dizajnom

Druhá pripomienka sa týka priemernej reprodukcie zvuku. Dva reproduktory sú umiestnené v prednej hrane a poskytujú priemerný zvuk. ASUS FX553 dosiahol v teste výdrže batérie čas 2:25, čo je spôsobené aj tým, že má výkonnejší procesor ako ostatné testované modely s grafickou kartou GTX 1050.

ASUS chválime za predinštalovaný softvér Gaming Center. Pomocou neho je možné upravovať výkon ventilátora, upravovať farebnú teplotu monitora, meniť ekvalizér zvuku alebo samostatne vypnúť touchpad či Windows klávesu. Taktiež si môžete vytvoriť profily pre jednotlivé hry alebo priorizovať hry v rámci nastavenia sieťového adaptéra.

Notebook má vo výbave DVD mechaniku a rovnakú portovú výbavu ako Acer Aspire VX 15 – teda HDMI výstup, USB-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 a ethernet.

TOP3 pre FX553

  • Kvalita displeja
  • Softvér Gaming Center s množstvom nastavení
  • Konzervatívny dizajn

Hodnotenie

+ kvalitný displej, bohaté možnosti herného softvéru
– iba pevný disk, umiestnenie výduchu, v záťaži hlučnejší

Cena: 1099 EUR
Zapožičal: ASUS

Verdikt

ASUS FX553 je o niečo drahší, avšak nemá vo výbave SSD disk. Vadilo nám umiestnenie výduchu.

Parametre a namerané hodnoty testovaného notebooku:

ModelASUS FX553
Displej15,6″, IPS, matný, 1920 × 1080
ProcesorIntel Core i7-7700HQ, 2,80 GHz, štvorjadro
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 1050, 4 GB GDDR5
Operačná pamäť8 GB DDR4, 2133 MHz
Pevný disk1 TB HDD, 7200 ot./m.
Konektivita2 × USB 3.0, USB 2.0, USB-C, HDMI, ethernet, Wi-Fi, Bluetooth 4.1
Rozmery / Hmotnosť383 × 255 × 30 / 2,5 kg
PCMark 8
Home accelerated3 484
Creative accelerated4 100
Work accelerated4 428
3DMark
Time Spy1 852
Fire Strike1 242 (Ultra) / 2 702 (Extreme) / 5 581
Sky Diver16 505
Cloud Gate19 037
Ice Storm64 133
VRMark
Orange Room3 000
Blue Room578
Výdrž v PCMark 82:25

Tento článok vyšiel aj v tlačenom júnovom vydaní TOUCHIT č. 6/2017 ako súčasť veľkého testu herných notebookov, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Prečítajte si aj:

Recenzia Acer Aspire VX 15: Herný notebook s dobrým chladením a reprodukciou zvuku

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.