V Banskej Štiavnici na vás čaká unikátna zážitková expozícia, ktorá snúbi technológie a ľúbostnú poéziu. Pozrieť si ju môžete aj vy. Banka lásky má otvorené každý deň od 9:30 do 18 hodiny (v sobotu do 19:00). Vstupné pre dospelého je 12 eur, prehliadka trvá 45 minút.

V Banskej Štiavnici sa spojili moderné technológie a história. V rodnom dome Maríny ožil vďaka technológiám v projektoroch Epson ľúbostný príbeh Andreja Sládkoviča a Maríny Pischlovej. Príbeh milencov zvečnený v Najdlhšej ľúbostnej básni sveta inšpiroval neziskovú organizáciu Marína a Sládkovič.

Takto vyzerá izba, v ktorej sa odohráva samotný príbeh a nachádzajú sa tu hovoriace obrazy

Tá sa rozhodla dom Maríny oživiť a vytvoriť v ňom celosvetový unikát – BANKU LÁSKY. Cieľ bol rozpovedať skutočný príbeh moderným spôsobom pomocou súčasných technológií a pomocnú ruku podala firma Epson. Vďaka ich špičkovým zariadeniam majú návštevníci možnosť zažiť jedinečné atrakcie.

Obraz vytvára projektor Epson s krátkou projekčnou vzdialenosťou umiestnený pod obrazom

Návštevníkom sa prihovárajú skutoční aktéri príbehu

Do skutočného príbehu lásky Maríny a Sládkoviča vtiahnu návštevníkov Hovoriace obrazy ako z Harry Pottera. Projektory Epson EB-585W vytvárajú ilúziu starobylých olejomalieb. Štyri portréty v historických drevených rámoch sú portréty Maríny, Sládkoviča, Maríninej mamy a Maríninho manžela Gerzsa. Počas prehliadky olejomaľby zrazu nečakane ožijú a začnú medzi sebou komunikovať. Touto netradičnou high-tech formou divákom rozpovedia, ako to v skutočnosti bolo v jednom z najslávnejších príbehov lásky.

Detail na obraz, kde vidno aj štruktúru plátna

Štyri obrazy sú premietané tromi projektormi. Ultra-krátka projekčná vzdialenosť projektora Epson EB-585W umožnila umiestniť projektory tesne pod obrazy, dokonca excentricky, vďaka čomu sú citlivo zapracované do priestoru tak, že ich ani technicky zdatní návštevníci nedokážu odhaliť. „Tri projektory Epson EB-585W, ktoré sú nainštalované v Banke lásky, vďaka svojej ultra krátkej vzdialenosti nerušia diváka, navyše disponujú vysokým kontrastom a jasom, takže projekcia je dobre viditeľná aj za denného svetla. Ich inštalácia bola výzvou aj pre nás, no naše projektory ju zvládli a výsledok naozaj vyzerá, akoby obrazy z príbehu ožili,“ približuje PR manažérka Epson Slovensko Kateřina Vymazalová.

Kateřina Vymazalová z Epsonu vysvetľuje ako sa skenovali Sládkovičove básne

 Sládkovičove vyznania si dnes môže pozrieť každý

Hlavnou atrakciou BANKY LÁSKY je prvý trezor na svete, v ktorom sa uschováva láska.  „Trezor  je  vytvorený z veršov rukopisu básne Marína – Najdlhšej ľúbostnej básne sveta. Každému písmenku, znaku a medzere tejto básne je priradená jedna Schránka, do ktorej si ľudia z celého sveta môžu uschovať  veci,  ktoré  symbolizujú  ich  lásku k niekomu alebo niečomu. Na každej Schránke je kúsok z originálneho Sládkovičovho rukopisu básne Marína,“ hovorí Katarína Javorská, PR manažérka neziskovej organizácie Marína a Sládkovič.

Katarína Javorská, PR manažérka neziskovej organizácie Marína a Sládkovič vysvetľuje ako sa dajú prenajať schránky v trezore lásky

Originál rukopisu básne Marína z roku 1846 je zákonom chránenou národnou kultúrnou pamiatkou. Je uchovaný v trezore Slovenskej národnej knižnice. Nie je prístupný verejnosti, pretože je veľmi citlivý na svetlo a teplo. „Aby sme rukopis mohli sprístupniť širokej verejnosti, hľadali sme na trhu taký skener, ktorým je možné skenovať veľmi citlivé archiválie,“ vysvetľuje Javorská. Práve skener Epson Perfection V750 Pro je na toto ideálny, pretože disponuje technológiou opravy skenovaných obrazov DIGITAL ICE. „Skenovacia technológia skĺbila studené svetlo so skenovaním vo vysokom rozlíšení. Skener Epson Perfection V750 Pro dokázal naskenovať originál rukopisu bez jeho poškodenia, a to až v kvalite 9600 dpi. Epson je expertom na obnovu a úpravy starých snímok vďaka kombinácii technológie DIGITAL ICE a nástroja Epson Easy Photo Fix,“ dodáva Martin Lucký z Epsonu.

Martn Lucký z Epsonu zastupoval technickú stránku produktov

Vďaka skeneru Epson tak vznikla digitalizovaná kópia rukopisu až v 15-krát vyššej kvalite oproti predchádzajúcim kópiám. Po prvý raz si tak môže pozrieť zblízka rukopis Najdlhšej ľúbostnej básne na svete aj verejnosť. Ľudia tak dokážu vnímať každý detail, každý záchvev pera odrážajúci hlboké city, ktoré autor pri písaní básne prežíval.

Láska spúšťa atrakcie

V symbolickej Sládkovičovej knižnici si návštevníci netradičným spôsobom vyskúšajú, ako sila lásky dokáže zázračne spúšťať projekciu tých najkrajších veršov básne Marína. Tento unikátny zážitok umožňuje 5 projektorov Epson EB-535W.

Tie sú  šikovne  umiestnené  pod  stropom a okrem veľkolepých projekcií dokážu navodiť autentickú atmosféru starobylej knižnice. „Pätica projektorov Epson EB- 535W sa vyznačuje svojou schopnosťou pokryť celú plochu steny. Návštevníci sú tak doslova vtiahnutí do príbehu, vďaka 3LCD technológii totiž zariadenie zobrazuje jasné obrázky v špičkovej kvalite a realistickejších farbách aj v osvetlenej miestnosti bez toho, aby ich rušilo umiestnenie zariadenia priamo na očiach divákov,“ dodáva Kateřina Vymazalová z Epsonu.

Banka lásky s technológiami od Epsonu slávi úspech po celom svete

BANKA LÁSKY je otvorená od decembra minulého roka. Za krátky čas ju navštívilo už takmer 10 000 ľudí a očarila stovky  médií  po  celom  svete.  Spolupráca  s  firmou  Epson  umožnila  jedinečnú  zážitkovú  synergiu  histórie a moderných technológií. Vďaka technológiám Epson tu ľudia každý deň zažívajú smiech, dojatie, zábavu aj zimomriavky.

Pár citátov zo zahraničia

„BANKA LÁSKY je prvý trezor na svete, v ktorom sa uschováva láska.“ Agence France Presse, Francúzsko.

„Slovensko očarilo svet BANKOU LÁSKY“ BBC, Anglicko

„Zabudnite na Paríž či Veronu – zaľúbené páry z celého sveta dnes chodia do malého mesta na Slovensku, aby si tam uschovali svoju lásky navždy.“ Straitstimes,  Singapore

„BANKA LÁSKY je atrakcia pre zaľúbencov z celého sveta.“ Le Courrier, Australia

Viac o produktoch Epson:

Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou

Videá o tom ako projektory

Skenery Epson

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.