Operátor O2 začiatkom apríla odštartoval v rámci svojej iniciatívy Dátuj zodpovedne kampaň Nebuď pirát, ktorej cieľom bolo upozorniť širokú verejnosť na nebezpečenstvo používania telefónov za volantom. Jej cieľom bolo taktiež odovzdať toto posolstvo najmä mladým vodičom vo veku od 18 do 25 rokov, ktorí sú najviac náchylní na to, aby si mobilné telefóny brali do ruky aj počas šoférovania.
Podľa prieskumu agentúry Kantar kampaň od apríla zaregistrovalo až 60% mladých vodičov.
„Otvorenie tejto témy malo svoj význam. Až 97% mladých vodičov hodnotí kampaň pozitívne a polovica sa vyjadrila, že kampaň ovplyvnila ich návyky pri používaní telefónu za volantom. Naším hlavným cieľom bolo práve to, aby si mladí ľudia tieto riziká uvedomili, diskutovali o nich a prispôsobili im aj svoje reálne každodenné správanie za volantom, takže ju považujeme za veľký úspech,“ hovorí Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia.
Podľa prieskumu má takmer 70% mladých vodičov pocit, že kampaň pozitívne ovplyvňuje správanie vodičov. Až 88% mladých si zároveň myslí, že takéto celospoločenské projekty pomáhajú zlepšiť život na Slovensku
„Medziročne vidíme v prieskume aj istý pokles tých aktivít za volantom, ktoré si vyžadujú interakciu s mobilným telefónom, akými sú napríklad nastavovanie navigácie, písanie SMS správ, či telefonovanie,“ dodáva Molnár.
Kampaň zaznamenala pozitívne výsledky aj vo využívaní špeciálne upravenej navigácie Sygic zaznamenávajúcej interakcie s mobilným telefónom, ktorú O2 pripravilo v aplikácii Extra výhody.
„Od spustenia kampane Nebuď pirát vodiči najazdili vyše 2 miliónov km v rámci 130 000 jázd, a to s priemerným skóre 93 bodov za jazdu. Priemerný počet dotykov displeja za jazdu klesol z počiatočných 0,7 na 0,39 za jazdu, takže vidíme jednoznačný posun v správaní vodičov, ktorý je jedným z najdôležitejších úspechov kampane,“ zhodnocuje ďalšie výsledky Lucia Petrášová, šéfka marketingovej komunikácie O2 Slovakia.
Hlavné závery prieskumu ku kampani Nebuď pirát
· Medziročne sa správanie mladých vodičov zlepšilo, s mobilom za volantom manipulujú menej
· 97% mladých vodičov hodnotí kampaň Nebuď pirát pozitívne
· 88% mladých vodičov súhlasí s tvrdením, že takáto kampaň je pre spoločnosť prínosom
· 68% má pocit, že kampaň pozitívne ovplyvní správanie vodičov
· 48% mladých vodičov so znalosťou kampane Nebuď pirát deklarovalo, že ich kampaň ovplyvnila pri používaní telefónu za volantom
· Kampaň zaregistrovalo až 60% mladých vodičov
· Do kampane sa zapojilo viac ako 20 známych influencerov a tisícky ľudí cez sociálne siete
O kampani
Kampaň odštartovala netradičným spôsobom, a to prichytením a pokutovaním Sajfu Políciou SR počas livestreamu spoza volantu. Do kampane sa následne zapojilo približne 20 influencerov, ktorí vyjadrili svoj názor na túto tému a snažili sa využiť svoj vplyv na to, aby mladým ľuďom ukázali, že používanie telefónu za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd, a to aj tých smrteľných.
O2 v rámci kampane motivuje vodičov k zodpovednej jazde odmeňovaním v podobe dát. Tí si mohli stiahnuť bezplatnú aplikáciu O2 Extra výhody, do ktorej operátor integroval navigáciu Sygic vylepšenú o monitoring povolenej rýchlosti a dotykov displeja telefónu počas jazdy.
Ako aplikácia funguje?
Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 metrov zobrazí skóre od 0 do 100. Pokiaľ vodič bude jazdiť celý mesiac zodpovedne, so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať mesačne až 1 GB dát. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu alebo použije takzvaný free ride mode, kde cieľovú destináciu nezadáva.
Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 kilometrov, získa do konca septembra ako bonus miesto pôvodných 1 GB až 5 GB dát zadarmo.