Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V rámci výročnej konferencie Ignite 2019 predstavila spoločnosť Microsoft širokú škálu nových nástrojov a služieb, ktoré spoločnostiam a jednotlivcom pomôžu lepšie využívať dáta, zamestnancom firiem pomôžu rýchlo získať expertízu a využiť kľúčové nástroje Azure bez ohľadu na to, akého poskytovateľa cloudových služieb majú.

Umelá inteligencia je už súčasťou aktualizácií a nových výkonných aplikácií v mnohých nástrojoch, ktoré každodenne používame. Rovnako tak Microsoft myslí na zabezpečenie bezpečnosti a súkromia.

Z predstavených noviniek vyberáme to najdôležitejšie:

  • Nová služba Azure Synapse Analytics zlepšuje schopnosti Azure SQL Data Warehouse o analytické služby na spracovanie veľkých dát. Vďaka tomuto prepojeniu je možné získať poznatky zo všetkých zdrojov dát, z dátových skladov a z analytických systémov veľkých dát. Zákazníci tak môžu využívať svoje dáta oveľa rýchlejšie, produktívnejšie a bezpečnejšie. Hlboká integrácia s Power BI a Azure Machine Learning umožňuje rýchlu identifikáciu dôležitých poznatkov a aplikovanie modelov strojového učenia s výraznou úsporou času pri zavádzaní týchto služieb.
  • Novospustená služba Azure Arc (preview) prináša možnosť využívania robustných Azure služieb na správu zdrojov a ich zabezpečenie, rovnako ako možnosť nasadenia Azure dátových služieb v ľubovoľnom prostredí – či už v miestnej infraštruktúre, v multicloudovom prostredí alebo na koncových zariadeniach. Zákazníci tak získavajú možnosť aplikovania konzistentného a jednotného prístupu k riadeniu zdrojov naprieč rôznymi prostrediami, výraznú úsporu času pri nasadzovaní Azure dátových služieb či možnosti dynamickej škálovateľnosti v ľubovoľnom prostredí.
  • Pri budovaní hybridnej infraštruktúry je portfólio Azure Stack doplnené o zariadenie Azure Stack Edge, ktoré predstavuje plne riaditeľné koncové zariadenie s implementovanými AI schopnosťami prinášajúcimi výpočtovú kapacitu, úložisko a inteligentné služby do prostredia koncových zariadení.
  • Verejné uvedenie SQL Server 2019 ako centrálneho dátového hubu s integrovanými pokročilými analytickými a AI službami na uchovávanie, riadenie a spracovanie rôznorodých dát, či už štruktúrovaných, neštruktúrovaných alebo dát z rôznorodých dátových zdrojov.
  • UI Flows – nová funkcia robotic process automation (public preview) v nástroji Power Automate (predtým Microsoft Flow), ktoré používateľom umožňuje prevádzať ručné úkony na automatizované pracovné postupy zaznamenávaním a spätným prehrávaním činností riadených človekom. Vďaka tejto aktualizácii sa Power Automate stáva komplexnou automatizačnou platformou.
  • Novinky v Microsoft 365 pokračujú v trende posúvania používateľa do centra diania a pokrývajú šesť kľúčových oblastí: produktivitu, znalosti, automatizáciu, bezpečnosť, správu a dodržiavanie zhody s predpismi.
  • Nástroje Microsoft 365 využívajú AI, aby pomohli používateľom tvoriť, analyzovať, prezentovať ich prácu, to všetko s cieľom dosahovať čo najvyššie výkony. Niekoľko príkladov:
    • Play my Emails v Outlooku pre iOS využíva rozpoznanie prirodzeného hlasu a jazyka na inteligentné prečítanie nových e-mailov nahlas a na zdieľanie zmien v plánovaní (kalendári). To používateľovi umožňuje byť neustále v centre diania a reagovať na e-maily aj v čase, keď práve pracuje na iných veciach.
    • Zlepšenia v Microsoft Stream využívajú algoritmy strojového učenia na detekciu a odstránenie nežiaduceho šumu v pozadí pri akomkoľvek videu. Tým používateľovi umožňujú viac sa sústrediť na dôležitý obsah.
    • S novým tlačidlom Teams Chat v programe Outlook je ľahké presúvať e-mailovú konverzáciu z e-mailu do chatu v aplikácii Teams a späť. 
  • Nová znalostná sieť v Microsoft 365 (Project Cortex) je prvou novou službou v Microsoft 365 od spustenia Microsoft Teams a kľúčovým príkladom toho, ako spoločnosť Microsoft nahliada na transformáciu informácií a využitie poznatkov pre používateľov. Project Cortex analyzuje dokumenty a využíva metadáta na vytváranie modelov, ktoré umožňujú expertom využívať strojové učenie. Vďaka spracovaniu neštruktúrovaného obsahu tak umožňuje bežným používateľom jednoducho odhaliť súvislosti a informácie inak skryté v jednotlivých dokumentoch, konverzáciách, schôdzkach či videách.
  • Nový Microsoft Project – oznámenie všeobecnej dostupnosti novej verzie Microsoft Project je súčasťou vízie Microsoftu v oblasti podpory a riadenia tímovej spolupráce na projektoch. Nový Microsoft Project ponúka jednoduché a intuitívne ovládanie pre používateľov, je viac integrovaný s aplikáciami Microsoft Teams a Office. Sprístupňuje tak možnosť zakladať projekty bežným používateľom pri zachovaní výhod a možností, ktoré od nástrojov očakávajú skúsení projektoví manažéri.
  • Bezpečnosť – Microsoft už tradične kladie vysoký dôraz na inovácie možností a nástrojov, ktoré umožňujú organizáciám bojovať s bezpečnostnými rizikami. Súčasťou ohlásených noviniek tak je celé množstvo riešení z oblasti bezpečnosti a riadenia zhody s predpismi.
    • Azure Sentinel – rozširuje funkcionality umožňujúce jednoducho analyzovať udalosti v Linuxe a sieťach. Dopĺňa nové konektory umožňujúce zber informácií naprieč prostrediami Azure, on-premise a ďalších cloudov.
    • Insider Risk Management – pomáha zabrániť zamestnancom v úmyselnom porušení interných predpisov a zneužití duševného vlastníctva.
  • Unikátne riešenie v nástrojoch Microsoft Edge a Microsoft Bing, ktoré spája internet s intranetom prostredníctvom služby Microsoft Search v Bingu. Zahŕňa tiež vysokú úroveň nastavenej ochrany súkromia a možnosť prechodu z webového vyhľadávania priamo do aplikácií Microsoft Office.

 Platforma Power Platform

Naším cieľom je prostredníctvom platforiem Dynamics 365 a Power Platform pomôcť firmám dosiahnuť efektívnejšie obchodné výsledky a podniknúť aktívne kroky, vďaka ktorým firma získa jedinečné postavenie na čoraz rýchlejšie sa rozvíjajúcom trhu. Nasledujúce nové funkcie a produkty podstatne zlepšujú Power Platform – bezkonkurenčný súbor funkcií, ktoré každému umožňujú analyzovať a automatizovať procesy pre transformáciu firmy od základov:

  • Robotic process automation (RPA) bol pridaný do Power Automate (predtým Microsoft Flow). Prináša riešenia, ktoré používateľom umožňujú prevádzať ručné úkony na automatizované pracovné postupy.
  • Power Virtual Agents (public preview): umožňujú zamestnancom rôznych oddelení v organizácii (HR, marketing, starostlivosť o zákazníka, obchod, financie) jednoducho vytvoriť výkonné chatboty bez toho, aby na to potrebovali dátových vedcov alebo vývojárov. Vytváranie a nasadenie inteligentných botov s prvkami umelej inteligencie je tak možné bez programovania.
  • Zlepšenia zabezpečenia Power BI: špičkové zabezpečenie dát bez ohľadu na to, odkiaľ sa k analytickým dátam pristupuje a kde sú používané:
    • Klasifikácia a označenie citlivých dát v Power BI prostredníctvom Microsoft Information Protection (MIP) rovnakým spôsobom, ako sú označené a chránené súbory v Office 365 a e-maily v Exchange
    • Označenie pretrváva aj po exporte dashboardu do Excelu, PowerPointu alebo PDF; je zaistená bezpečnosť citlivých dát aj v okamihu, keď opúšťajú službu Power BI
    • Sledovanie a ochrana pri používaní citlivých dát v reálnom čase

 Užšia integrácia platforiem Power Platform a Microsoft Teams – vývojári aplikácií PowerApps môžu teraz publikovať svoje aplikácie priamo v knižnici v Microsoft Teams a jednoducho tak nové firemné aplikácie sprístupniť používateľom.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.