Až v 38 % prípadoch straty dát bolo hlavnou príčinou ich zašifrovanie ransomvérom.
Acronis, celosvetový líder v oblasti kybernetickej ochrany, uviedol, že podľa lokálneho prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi účastníkmi konferencie Acronis Roadshow v Bratislave zmienilo 38 % podnikových užívateľov ransomvérové útoky ako hlavnú príčinu straty dát v organizácii, čo je dvakrát viac ako vlani. Hoci 95 % slovenských organizácií už zálohuje na pravidelnej báze a rad z nich aj pravidelne testuje obnovu, úspešných ransomvérových útokov stále pribúda.
„Ransomvérový útok uskutočnený pomocou tzv. „spear phishingu“ dnes bez problémov vykoná aj pätnásťročný užívateľ,“ uviedol na konferencii Aleš Hok, obchodný manažér riešení Acronis v spoločnosti Zebra systems. „Pomocou cieleného, podvrhnutého e-mailu sú útočníci schopní sa s minimálnymi nákladmi dostať do firemných systémov, zašifrovať dáta aj ich zálohy a následne úspešne vydierať. Samotné zálohovanie už na ochranu dát nestačí, je potrebné doplniť proaktívnu ochranu pred ransomvérovými útokmi, ktorá je schopná zastaviť nákazu skôr, než napácha škody.“
Z prieskumu, ktorý Acronis na zákazníckej konferencii urobil, vyplýva:
- 59 % respondentov uviedlo, že ich organizácia pravidelne zálohuje, 23 % navyše testuje obnovu a ďalšie 13 % využívajú aj disaster recovery systémov; iba 5 % zálohuje len občas;
- 54 % podnikov zažilo v dôsledku výpadku systémov stratu dát, z toho 23 % viackrát;
- Ransomvér je hlavnou príčinou straty firemných dát pre 38 % respondentov (vlani 19 %), najčastejšou príčinou je zlyhanie hardvéru (69 %) a ľudská chyba (44 %);
- 63 % respondentov by najviac chcelo doplniť svoje zálohovacie riešenia o funkciu ochrany pred ransomvérom, 47 % o funkčnosť disaster recovery a 42 % o funkciu potvrdenia pravosti dát.
„Tradičné zálohovanie je už zastarané. Aby boli organizácie schopné čeliť rizikám modernej doby, musia sa začať spoliehať na ucelenú kybernetickú ochranu,“ povedal Zdeněk Bínek zodpovedný za predaj riešení Acronis v Českej republike a na Slovensku. „Dnes už nezáleží iba na samotnom zabezpečení dát, ale podniky sa tiež musia chrániť pred ich nedostupnosťou, falšovaním či porušením súkromia. Preto majú naši zákazníci stále väčší záujem o riešenia, ako je napríklad Acronis Cyber Backup. Je postavené na 5 vektoroch kybernetickej ochrany, ktoré zahŕňajú bezpečnosť, dostupnosť, súkromie, autenticitu a zabezpečenie dát.“
Video z konferencií Acronis Roadshow 2019 nájdete tu: