Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovo „Harmónia“ v doslovnom zmysle znamená kombináciu hudobných tónov, ktoré vytvárajú príjemný, jednotný zvuk.

Práve táto vízia stála pri zrode operačného systému HarmonyOS od Huawei, ktorý neslúži iba jednému typu zariadenia, ale celej škále produktov spotrebnej elektroniky. Tie sú prostredníctvom HarmonyOS vzájomne prepojené, čím posúvajú digitálny zážitok na novú úroveň.

Čo presne ale HarmonyOS je a ako sa líši od existujúcich systémov iOS a Android? Operačné systémy od spoločností Apple aj Google môžeme zaradiť do éry OS 1.0, kedy boli operačné systémy určené predovšetkým pre smartfóny. To vysvetľuje, prečo tablety s Androidom často trpia problémami so škálovaním aplikácií a prečo iPad nedokázal spoľahlivo pracovať na viacerých úlohách naraz, pokiaľ nedostal vlastný softvér oddelený od iOS. 

HarmonyOS od Huawei sa chce stať lídrom novej generácie operačných systémov – takpovediac OS 2.0 – kde je softvér od začiatku navrhnutý a vytvorený pre širokú škálu vzájomne spolupracujúcich zariadení.

Napríklad, operačný systém spoločnosti Google sa mohol rýchlo rozvíjať vďaka prístupu založeného na otvorenom zdrojovom kóde a voľnom použití. Huawei je spoločnosť, ktorá verí v otvorenú spoluprácu – HarmonyOS taktiež pôjde touto cestou.

Z prístupu spoločnosti Apple sa taktiež možno poučiť, aj keď je jej systém uzavretý. Applu sa podarilo vybudovať svoje impérium iOS predovšetkým vďaka popularite jedného produktu – iPhonu. Huawei má oveľa širšie obchodné portfólio ako Apple, a môže tak vytvárať rozmanitú škálu hardvéru, ktorú nazval ekosystémom „1 + 8 + N“.

Pre ekosystém svojich zariadení Huawei od základu vytvoril veľmi univerzálny operačný systém, ktorý vyžaduje iba 128 MB RAM. Vďaka tomu môže bežať ako na technicky menej náročných produktoch, tak aj na prémiových zariadeniach. Či už sa jedná o smartfón, smart hodinky, tablet alebo počítač, HarmonyOS prináša jednotný operačný jazyk pre každé zariadenie.

Predstavte si, že si v telefóne otvoríte aplikáciu s mapami a po výbere cieľa cesty sa vám tento cieľ zobrazí na monitore vášho vozidla, akonáhle do neho nastúpite. Keď dorazíte na miesto a vystúpite z auta, mapa sa plynule presunie na hodinky. Táto súčinnosť vyžaduje, aby zariadenia používali jeden spoločný jazyk a mali inteligentné sieťové funkcie – čo je ďalšia silná stránka spoločnosti Huawei, vzhľadom k jej desiatkam rokov skúseností v oblasti telekomunikácií.

V Číne už bol systém HarmonyOS zavedený v celom rade spotrebiteľských zariadení Huawei – od smartfónov cez tablety, smart hodinky až po slúchadlá. V Európe a ďalších regiónoch postupuje distribúcia HarmonyOS pomalšie – dôvodom je, že Huawei chce zabezpečiť, aby bol softvér nielen dostatočne vyvinutý, ale mal aj dostatočný počet partnerov pre daný región. V Európe si väčšina spotrebiteľov prvýkrát skutočne vyskúša systém HarmonyOS prostredníctvom tabletov radu Huawei MatePad. Jeho prvý predstaviteľ, Huawei MatePad 11, je už v predaji aj na Slovensku.

Systém HarmonyOS je navrhnutý tak, aby bežal natívne na všetkých zariadeniach Huawei. Vďaka tomu môžu vývojári aplikácií vytvárať aplikácie, ktoré toto prepojenie využijú. Aj keď to bude trvať nejaký čas, spoločnosť Huawei si dala za cieľ podporiť domácich vývojárov aj vývojárov po celom svete. Motivácia spočíva vo forme peňažných odmien – Huawei má program v hodnote miliardy dolárov pod názvom „Shining Star“ – no najväčším lákadlom pre vývojárov aplikácií a spoločnosti nie je okamžitá finančná odmena, ale prístup k veľkej a lojálnej fanúšikovskej základni Huawei v Číne aj v zahraničí.  V súčasnosti má obchod s aplikáciami AppGallery 490 miliónov aktívnych užívateľov a v roku 2020 zaznamenal 384,4 miliardy stiahnutí. Toto číslo v roku 2021 výrazne vzrástlo. K dnešnému dňu sa v Huawei zaregistrovalo viac ako 1,8 milióna vývojárov.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.