Informačné materiály v čínštine či turistické balíčky na mieru. Slovenská agentúra pre cestovných ruch (SACR) reaguje na zvýšený záujem čínskych návštevníkov o Slovensko.
SACR na stretnutí so zástupcami čínskych organizácií cestovného ruchu a cestovných kancelárií z provincie Zhejiang* rokovala o možnostiach rozvoja ďalšej spolupráce pri cestovaní čínskych turistov na Slovensko.
Xu Peng, generálny riaditeľ Organizácie pre cestovný ruch provincie Zhejiang potvrdil, že Slovensko je pre Číňanov krajinou, ktorú radi spoznávajú. Oslovuje ich pestrý mix kultúry, prírody a pamiatok UNESCO. Slovensko a región strednej Európy je pre Číňanov veľmi dobre dostupný a ponúka veľmi dobrú dopravnú aj turistickú infraštruktúru. Pri cestách po Európe oceňujú, že Slovensko je členom Schengenského priestoru a využíva menu euro. „Na ďalšie zvyšovanie príchodu čínskych turistov sa musia pripraviť najmä slovenskí poskytovatelia služieb. Ide predovšetkým o informačné materiály v čínštine, služby čínsky hovoriacich sprievodcov či príprava špeciálneho čínskeho jedla v hoteloch a v reštauráciách. S týmito službami bude Slovensko medzi čínskymi cestovateľmi ešte populárnejšou a vyhľadávanejšou destináciou,“ zdôraznil Xu Peng.
Počet čínskych návštevníkov sa v roku 2015 medziročne zvýšil o 100 %
„Slovensko má čínskym turistom čo ponúknuť. Priaznivcom aktívnej dovolenky a športu, milovníkom nedotknutej prírody, ale aj nadšencom kultúry a histórie. Na Slovensku máme národné parky, minerálne pramene, viac ako 180 hradov a zámkov ako aj kultúrne a prírodné pamiatky zapísané
v Zozname svetového dedičstva UNESCO,“ zdôraznila v rozhovore s čínskymi partnermi Marta Kučerová, generálna riaditeľka SACR.
Podľa dostupných štatistík sa na dovolenku do zahraničia vyberie ročne až 100 miliónov Číňanov, čo z nich robí najväčších cestovateľov na svete. „Ponuku turistických produktov na čínskom trhu prispôsobujeme požiadavkám tamojších cestovateľov. Vieme, že pri cestách do Európy chcú naraz navštíviť čo najviac miest. Preto ponúkame v spolupráci s partnermi v rámci spolupráce krajín V4 ucelený produkt návštevy štyroch susedných štátov. O správnosti tohto prístupu svedčí aj 100-percentný nárast čínskych turistov na Slovensku v roku 2015. Podľa našich skúseností zaujímajú čínskych cestovateľov na Slovensku najmä Bratislava, bohatá na kultúrne pamiatky, hrady, zámky a pamiatky zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. V ostatnom období pozorujeme aj zvýšený záujem o vínnu turistiku a wellness pobyty,“ dodala Marta Kučerová.