Výskumníci bezpečnostnej spoločnosti ESET objavili androidového trójskeho koňa, ktorý dokáže kradnúť prístupové údaje do mobilných bankových aplikácií.

Škodlivý kód, ktorého bezpečnostné riešenia spoločnosti ESET detegujú ako Android/Spy.Agent.SI, používateľovi zobrazí falošný prístup do internet bankingu pri otvorení aplikácie banky a uzamkne monitor a čaká, kým obeť vloží svoje prihlasovacie údaje. Použitím týchto ukradnutých údajov sa útočníci dokážu dostať do účtu svojej obete a obrať ju o peniaze. Škodlivý kód môže dokonca posúvať útočníkom SMS správy z banky, ktoré prišli do infikovaného zariadenia a zároveň ich z neho aj zmazať.

„Toto umožňuje obídenie SMSkového dvojfaktorového zabezpečenia bez toho, aby to vyvolalo podozrenie u majiteľa infikovaného zariadenia,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, výskumník škodlivého kódu zo spoločnosti ESET, ktorý sa špecializuje na androidový malware.

Trójsky kôň sa šíri ako imitácia aplikácie Flash Player. Po stiahnutí a inštalácii si aplikácia vyžiada administrátorské práva, aby bola chránená pred jednoduchou odinštaláciou. Následne si škodlivý kód preverí, či je na zariadení nainštalovaná aplikácia jednej z cieľových bánk. Ak áno, zo svojho riadiaceho servera získa falošný prihlasovací panel do aplikácie, ktorej výzor kopíruje skutočný prihlasovací panel do bankovej aplikácie. Keď si potom obeť otvorí bankovú aplikáciu, zobrazí sa jej falošný prihlasovací panel prekrývajúci skutočný prihlasovací panel. Obrazovka infikovaného zariadenia je v tomto momente zablokovaná až do momentu, kedy obeť do panela vloží svoje prihlasovacie údaje.

Niektoré z falošných prihlasovacích panelov do bankových aplikácií:

ESET_FalosnePrihlasovaciePanely_web2016_3_nowat

Tento škodlivý kód sa neustále vyvíja. Zatiaľ čo jeho prvé verzie boli jednoduché a ich škodlivý úmysel bol jednoducho spozorovateľný, najaktuálnejšie verzie majú lepšie šifrovanie a aj sa lepšie zatajujú.

Kampaň objavená ESETom sa zameriava na zákazníkov veľkých bánk v Austrálii, na Novom Zélande a v Turecku. Medzi dvadsiatimi finančnými inštitúciami, na ktoré sa malware zameriava, sú aj najväčšie retailové banky vo všetkých troch krajinách.

„Útok je veľký a jednoduchým spôsobom môže byť presmerovaný na iné vybrané banky,“ varuje Štefanko.

Banky, na ktoré sa škodlivá aplikácia zameriava:
Westpac, Bendigo Bank, Commonwealth Bank, St. George Bank, National Australia Bank, Bankwest, Me Bank, ANZ Bank, ASB Bank, Bank of New Zealand, Kiwibank, Wells Fargo, Halkbank, Yapı Kredi Bank, VakıfBank, Garanti Bank, Akbank, Finansbank, Türkiye İş Bankası a Ziraat Bankası.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.