Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Záujem o cestovné poistenie podľa Allianz v decembri stúpol medziročne 2,5-násobne, v porovnaní s rokom 2000 až 12-násobne
  • Najčastejšie poistné udalosti na lyžovačkách sú zlomeniny končatín, narazené rebrá, otrasy mozgu či rezné rany
  • Za škodu na svahu v Rakúsku vyplatila Allianz 12-tisíc eur

Po dvoch rokoch obmedzení aj na lyžiarskych svahoch si mnohí Slováci tento rok konečne môžu dopriať vytúženú lyžovačku doma či v zahraničí. Svedčia o tom aj štatistiky Allianz – Slovenskej poisťovne. „Od začiatku zimnej sezóny v decembri minulého roka sme zaznamenali až 2,5-násobný medziročný nárast záujmu o online cestovné poistenie. V porovnaní s rokom 2020 je tento nárast až 12-násobný,“ uvádza hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Najviac úrazov na rakúskych a talianskych svahoch

Okrem našich hôr Slováci najčastejšie vyrážajú za lyžovačkou do Rakúska a Talianska. Práve z týchto krajín zaznamenáva Allianz v zime aj najviac hlásení poistných udalostí.  „Z lyžovačiek nám klienti najčastejšie hlásia zlomeniny končatín, narazené rebrá, zranenia kolenných väzov, ale aj otrasy mozgu, rezné rany a odreniny. Zaznamenali sme aj závažnejšie poranenia hlavy a chrbtice. Medzi najzávažnejšie nehody na svahu patria strety dvoch lyžiarov, ktoré sa niekedy končia aj veľmi vážnymi následkami. Z ochorení sú najčastejšie bežné zimné problémy ako prechladnutia, angína, chrípka a podobne,“ bilancuje L. Strnad Muthová.

Úrazy za stovky aj tisíce eur

Sumy za liečenie následkov úrazov na horách a v zahraničí sa rôznia v závislosti od vážnosti zranenia, postupu liečby, dĺžky pobytu v nemocnici, nevyhnutnosti chirurgického zákroku či repatriácie. „Mali sme klienta, ktorý si na svahu v Rakúsku poranil koleno a pretrhol väzivo. Náklady na ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko sa vyšplhali na 12 000 eur. Ďalší klient si pri páde na lyžovačke v Taliansku rozrezal stehno a poškodil šľachy stehenného svalu. Zranenie si vyžiadalo operáciu, ktorá stála 4 100 eur,“ spomína L. Strnad Muthová.

Smutnú bilanciu majú aj slovenské hory. Minulý rok bol podľa Horskej záchrannej služby (HZS) mimoriadne tragický, keď v našich horách zomrelo až 56 ľudí, pričom za posledné roky bol maximálny počet úmrtí 40. Viaceré smrteľné zranenia vznikli pri páde lavíny alebo pri pošmyknutí na snehu a ľade.

Do hôr a na svah s poistením

Či sa chystáte na lyžovačku na slovenské svahy alebo do zahraničia, nepodceňujte poistenie. „V zahraničí je ošetrenie na svahu či odvoz zraneného do zdravotníckeho zariadenia, a to aj vrtuľníkom, hradené z poistenia liečebných nákladov. Odporúčame k cestovnému poisteniu pridať poistenie nákladov na záchrannú činnosť, a to hlavne ak plánujete pohyb v teréne, kde by ste sa mohli stratiť alebo uviaznuť,“ dopĺňa L. Strnad Muthová. Cena komplexného cestovného poistenia v rámci Európy, ktoré okrem liečebných nákladov kryje aj úraz, batožinu, zodpovednosť za škodu ale aj záchranu v horách, stojí 2,40 eur na deň. Viac informácií nájdete na www.allianz.sk.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.