Smartfóny sú lákadlom pre vreckových zlodejov a popravde, mnohým z nás sa už stalo, že si telefón niekde zabudli, stratili ho, alebo im ho v najhoršom prípade rovno ukradli. Nie vždy je však v takejto situácii všetko stratené.

Iskrička nádeje, že sa k svojmu zariadeniu opäť dostanete, vždy žije. Mobilné operačné systémy totiž ponúkajú funkcie, vďaka ktorým si môžete váš telefón alebo tablet na diaľku vyhľadať. Problémom je, že šikovnejší zlodeji alebo menej čestní nálezcovia stratených telefónov často o týchto funkciách vedia. Aj napriek tomu sa môžete proti ukradnutiu čiastočne chrániť, avšak iba v prípade systému Android. Pomôže aplikácia Cerberus proti krádeži.

iPhony a Windows telefóny neumožňujú používať aplikácie typu Cerberus. Ponúkajú aspoň základné systémové nástroje na lokalizovanie zariadenia

Základom je prevencia

Na úvod treba zdôrazniť, že Cerberus proti krádeži nie je univerzálne riešenie, ktoré zachráni každý stratený telefón. Môže však pomôcť a ide pravdepodobne o najlepšiu aplikáciu svojho druhu pre Android. Systémy Windows 10 Mobile a iOS nepodporujú nástroje tohto typu, pretože sú viac uzatvorené a teda neposkytujú aplikáciám potrebné funkcie na to, aby dokázali zabezpečiť rovnakú mieru ochrany ako Cerberus v prípade systému Android.

Predpokladom, že vám Cerberus pomôže, je prevencia. Aplikáciu si musíte nainštalovať do telefónu ešte v čase, keď máte zariadenie vo svojich rukách. Cerberus totiž vyžaduje množstvo oprávnení, ktoré musíte manuálne schváliť. Takisto sa treba prihlásiť do svojho konta a upraviť nastavenia podľa vašej potreby. Pokiaľ by ste sa o Cerberus začali zaujímať až v čase, keď už je telefón stratený alebo ukradnutý, je už neskoro a nemá to zmysel.

Cerberus je výborná aplikácia, ktorá môže ochrániť váš smartfón v prípade straty či krádeže

Aplikácia nás zaujala najmä svojimi nadštandardnými funkciami. Sledovanie pomocou Wi-Fi a webového rozhrania je v nástrojoch tohto typu samozrejmosťou. Rovnako tak vykonávanie veľkého množstva povelov, ktoré posielate cez internet. Lenže, Cerberus funguje aj v prípade, že telefón nie je pripojený do internetu, či už cez Wi-Fi alebo použitím mobilných služieb. V takomto prípade je možné posielať príkazy SMS správami a vyžiadať si napr. lokalitu telefónu, čo systémový Správca systému Android neumožňuje. SMS príkazov je skutočne veľa a Cerberus vám ich pošle po vytvorení používateľského konta do emailu, takže si ich môžete naštudovať a otestovať nanečisto.

Cerberus takisto ponúka viacero pokročilých nastavení. Okrem iného dokáže znemožniť vypnutie zariadenia, pokiaľ je telefón v uzamknutom stave. Toto je užitočná funkcia, ktorá môže predstavovať dočasnú výhodu. Bežne totiž šikovný zlodej alebo nečestný nálezca telefón vypne a v takom prípade zlyhajú všetky pokusy o vzdialenú diagnostiku. Nakoľko Cerberus po aktivovaní funkcie blokuje vypnutie telefónu tlačidlom napájania, máte k dispozícii pár hodín, aby ste sa ho pokúsili vypátrať alebo získali aspoň nejaké informácie.

Aplikácia pomôže aj v prípade, že váš telefón ukradne alebo nájde nešikovný človek, ktorý bude telefón používať bez obnovenia továrenských nastavení. V takom prípade môžete na diaľku využívať zabudovanú kameru v telefóne a získať jeho podobizeň. Cerberus ponúka množstvo nastavení a oplatí sa s nimi pohrať.

Služba je dostupná počas prvého týždňa zadarmo. Následne je potrebné zakúpiť prémiové konto za poplatok 5 eur na 1 rok. Obdobie jedného týždňa však ponúka dostatok času na to, aby ste sa s aplikáciou zoznámili, nanečisto si ju vyskúšali a zistili, či vyhovuje vašim podmienkam alebo nie. Faktom je, že nič lepšie v obchode Google Play v tomto segmente nenájdete.

Nezabudnite si uzamykať obrazovku

Zabezpečenie telefónu môžete jednoducho zlepšiť nastavením uzamykania obrazovky

V rámci prevencie takisto odporúčame využiť nastavenie uzamykania obrazovky. Pokiaľ máte smartfón so spoľahlivým senzorom odtlačkov prstov, veľmi dobre funguje kombinácia odomykania odtlačkom prstov so zložitým heslom ako záložnou formou odomykania. Zlodeja to zdrží a zamedzí mu to v prístupe k nastaveniam telefónu skôr ako jednoduchý vzor alebo PIN 0000. V kombinácii s aplikáciou Cerberus takisto nebude môcť vypnúť zariadenie – aspoň v prípade systému Android.

Verdikt

Majitelia zariadení so systémom Android si môžu zabezpečiť smartfón proti ukradnutiu pomocou aplikácie Cerberus. Odporúčame venovať čas nastaveniam a otestovaniu funkcionality tejto služby vo vašom telefón ešte predtým, ako telefón stratíte alebo vám ho ukradnú.

Ak máte iPhone alebo Windows telefón, nástroj typu Cerberus nevyužijete. Dôvodom sú obmedzenia oboch platforiem. Nemôžete si teda zabezpečiť telefón pre prípad krádeže alebo straty, avšak môžete aspoň využiť systémové funkcie Find my iPhone, resp. Nájsť moje zariadenie. Tie však ponúkajú iba základné funkcie a šikovní zlodeji alebo nečestní nálezcovia dokážu tieto funkcie relatívne ľahko obísť. Minimálne môžu okamžite vypnúť telefón a zamedziť vám tak v diagnostike na diaľku. V prípade aplikácie Cerberus – ak si ju správne nastavíte, je jej obídenie oveľa náročnejšie.

 

Ako si nastaviť Cerberus?

Aplikácia Cerberus obsahuje aj slovenskú lokalizáciu, čo jej nastavovanie výrazne uľahčuje. V tomto krátkom návode upozorňujeme na užitočné nastavenia, ktoré by ste mali minimálne vyskúšať.

Pri prvom spustení je potrebné aplikácii udeliť povolenia, povoliť administrátorský prístup a udeliť výnimku z hľadiska optimalizácie batérie. Stačí sa riadiť informáciami na obrazovke vášho telefónu. Udeľte aplikácii všetky povolenia, o ktoré bude žiadať. V opačnom prípade nemusí fungovať korektne.

 

Sekcia hlavné nastavenie umožňuje zakúpiť neobmedzenú licenciu. Hlavne si však nastavte kľúčové slovo pre SMS príkazy, ktoré je potrebné zadať v každej SMS pre účely diaľkového ovládania alebo diagnostiky. Cerberus môžete takisto schovať, chrániť administrátorské práva alebo blokovať ponuku napájania. To je práve tá funkcia, ktorá znemožní vypnúť telefón tlačidlom napájania. Tieto nastavenia odporúčame otestovať.

 

Automatické vyfotenie umožní nastaviť, kedy má telefón automaticky spraviť fotku a poslať vám ju. Takýmto spôsobom môžete získať podobizeň nového neoprávneného majiteľa vášho smartfónu.

 

Cerberus umožňuje takisto nastaviť odosielanie automatických upozornení, keď sa do telefónu vloží neautorizovaná SIM karta. Je potrebné zadať telefónne čísla, na ktoré sa budú upozornenia posielať. Túto funkciu odporúčame otestovať nanečisto, či vám bude fungovať korektne.

 

AutoTask je praktická funkcia, v rámci ktorej si môžete nastaviť, čo má telefón robiť v špecifických prípadoch. Princíp tejto funkcie spočíva v tom, že si napr. zautomatizujete fotenie zlodeja telefónu po každom odpojení telefónu od nabíjačky.

 

Aplikácia podporuje aj prepojenie s inteligentnými hodinkami. Táto funkcia vám nepomôže s hľadaním ukradnutého alebo strateného telefónu, ale môže vás upozorniť, že sa prerušilo prepojenie s telefónom. Hneď tak zistíte, že ste si telefón niekde zabudli. Samozrejme, s výnimkou falošných poplachov, ale aj v tomto smere umožňuje aplikácia prispôsobiť nastavenie.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom marcovom vydaní TOUCHIT č. 3/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.