Alebo možno ani nezačali.
Fotoaparáty v telefónoch predstavujú jeden z kľúčových prvkov výbavy, o ktorý sa zaujíma veľká časť ich používateľov. Zároveň ide o oblasť, do ktorej výrobcovia neustále investujú. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov sa v uplynulých rokoch spojili s veľkými menami z oblasti klasickej fotografie a optiky, ako sú napríklad Leica, Hasselblad alebo Zeiss.
História mobilnej fotografie
História mobilných fotoaparátov najlepšie vystihuje, ako rýchlo sa technológie vyvíjajú. Prvý mobilný telefón s fotoaparátom sa objavil koncom 90-tych rokov. Tieto zariadenia mali veľmi nízke rozlíšenie a obmedzené funkcie, ale položili základy pre budúci vývoj. Medzi prvými priekopníkmi nechýbala spoločnosť Sharp, ktorá predstavila prvý komerčne dostupný telefón s fotoaparátom, J-SH04, ktorý mal 0,1 Mpx snímač. Tento telefón bol dostupný len v Japonsku, ale rýchlo sa stal populárnym.
Hoci na začiatku vývoj nebol príliš rýchly, tak od roku 2004, kedy sa objavili prvé telefóny s rozlíšením 1,3 Mpx, ako napríklad Audiovox PM8920, všetko nabralo nový smer. V roku 2005 Nokia uviedla na trh model N90 s rozlíšením 2 Mpx, a o rok neskôr Sony Ericsson model K800i s 3,2 Mpx fotoaparátom a automatickým zaostrovaním. Kľúčovým bol rok 2007, kedy Nokia predstavila model N95 s 5 Mpx, čo bola v tom čase pomyselná hranica na otvorenie nových možností.
Od toho okamihu sa rozlíšenie a kvalita fotoaparátov v mobilných telefónoch neustále zvyšovala, pričom dnešné smartfóny ponúkajú fotoaparáty s rozlíšením až 200 Mpx, a do smartfónov strednej triedy sa neraz dostávajú fotoaparáty s rozlíšením 108 Mpx. Keďže nie je všetko iba o rozlíšení, tak aj aktuálne vlajkové smartfóny sa spoliehajú na pokročilé snímače s rozlíšením 50 Mpx s množstvom pokročilých funkcií, ako je optická stabilizácia obrazu, viacnásobné objektívy a 4K video. Všetko samozrejme kontroluje pokročilý softvér s prvkami umelej inteligencie.
Rok 2024
Rok 2024 je pomerne štedrý na smartfóny s pokročilými fotoaparátmi. Dokazuje to aj novinka Google Pixel 9 Pro XL, ktorej sa v našom redakčnom teste darilo veľmi dobre. Aj pri tomto smartfóne je vidieť, že pokračuje v trende z prvej polovice roka 2024, kedy sa stal veľmi obľúbeným 50 Mpx snímač (viac ako 50 % všetkých smartfónov).
Priemerné rozlíšenie hlavných fotoaparátov smartfónov na trhu je však až 54 Mpx. Ide samozrejme o hodnotu, ktorá vyjadruje priemer. V každom prípade je to dvojnásobok oproti 27 Mpx z roka 2020. Tento nárast je spôsobený dopytom po lepších fotoaparátoch, čo je pre spotrebiteľov stále prioritou pri výbere smartfónu. Očakávame však, že tento trend sa v podstate nikdy nezmení.
Budúcnosť
Budúcnosť fotoaparátov v smartfónoch vyzerá veľmi sľubne a dynamicky. Najväčšou výzvou týchto dní je nástup pokročilej umelej inteligencie, ktorá bude čoskoro ešte lepšia. Jej silu určite oceníme aj v prípade mobilnej fotografie ako celku.
Veľké zmeny sa očakávajú aj v oblasti hardvéru, presnejšie samotných snímačov. Očakáva sa vyššie rozlíšenie a čoraz väčšie snímače. Dôležitejšie však bude zväčšovanie samotných snímačov, čo umožní lepšie zachytávanie svetla a kvalitnejšie fotografie aj za horších svetelných podmienok. Tu teda platí staré známe, že vysoké rozlíšenie snímača automaticky neznamená vyššiu kvalitu fotografie.
Dôležitú úlohu bude zohrávať aj spomínaná pokročilá umelá inteligencia (AI). Pomôže s automatickým nastavením parametrov, rozpoznávaním scén a objektov, a dokonca aj s opravou chýb a vylepšovaním kvality fotografií v reálnom čase, poprípade s dodatočnou úpravou fotografií.
To však nie je ani zďaleka všetko. Ďalšie zmeny by mohli zahŕňať ešte väčšie rozšírenie čoraz kvalitnejších objektívov s funkciami hybridného priblíženia, ktoré kombinujú optický a digitálny zoom, ponúkajú lepšiu stabilizácia obrazu, ale aj pokročilé video funkcie.
Tieto inovácie pritom naznačujú, že smartfóny budú čoraz viac konkurovať tradičným fotoaparátom, a to nielen v oblasti fotografie, ale aj videa. Dokážu však pokroky v miniaturizácii objektívov a sila softvéru poraziť doterajšie úspechy klasickej fotografie a konkurovať klasickým fotoaparátom?
Zdroj: PhoneArena
Prečítajte si aj: