- Uznávaná dokumentárna fotografka Susan Meiselasová sa stáva držiteľkou prestížnej ceny za mimoriadny prínos v oblasti fotografie Sony World Photography Awards 2025
- Ocenenie prevezme Meiselasová počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční 16. apríla 2025 v Londýne
- Mimoriadna prezentácia prác Meiselasovej prebehne v londýnskej galérii Somerset House od 17. apríla do 5. mája 2025
Susan Meiselasová získava prestížne ocenenie za výnimočný prínos v oblasti fotografie SonyWorld Photography Awards 2025 ako uznanie pre svoj vplyv na toto médium v uplynulých piatich desaťročiach. Meiselasová, oceňovaná kvôli svojmu hlboko angažovanému prístupu, vytvorila impozantné dielo, ktoré rozširuje vnímanie dokumentárnej fotografie prostredníctvom hĺbavého zachytenia ľudí priamo v ich komunitách. Meiselasová je dobre známa svojim zobrazovaním príbehu žien: od dievčat vyrastajúcich v Malom Taliansku v New Yorku cez striptérky vystupujúce na štátnych veľtrhoch, až po ženy utekajúce pred domácim násilím vo Veľkej Británii, a tiež svojou prácou dokumentujúcou problematiku ľudských práv v Latinskej Amerike či vytvorením fotografickej histórie Kurdistanu. Jej fotografické eseje, ktoré sú pevne späté s konkrétnym miestom, približujú životy a skúsenosti tých, ktorí sa ocitli pred jej objektívom. Jej projekty vznikajú počas dlhšieho časového obdobia – často sú sprevádzané poznámkami i výpoveďami účastníkov – a nabádajú k spolupráci.
V londýnskej galérii Somerset House (17. apríla – 5. mája 2025) sa predstavia ukážky z jej piatich projektov, ktoré doteraz neboli vo Veľkej Británii vystavené. Výstava čerpá z autorkiných prvých diel, 44 Irving Street, Prince Street Girls a Carnival Strippers, až po neskoršie projekty Pandora’s Box a A Room of their Own. Prezentácia sleduje opakujúce sa tematické prvky, ktoré Meiselasová vo svojej tvorbe dlhodobo rozvíja a zameriava sa na to, čo je často skryté pred zrakmi verejnosti.
Cykly, ktoré sa predstavia v priestoroch Somerset House, sú kronikou medziľudských vzťahov a ich premien v priebehu času. V cykle 44 Irving Street (1971) Meiselasová vyzvala svojich susedov, aby napísali, aké rozdiely vidia medzi tým, ako vidia samých seba, a tým, čo odhaľujú portréty, na ktorých ich zachytila. Prince Street Girls (1975-1990) zaznamenáva dynamiku skupiny mladých dievčat vyrastajúcich v Malom Taliansku a sleduje ich vývoj až do dospelosti.
Cyklus Carnival Strippers (1972-75) dokumentuje zážitky žien, ktoré predvádzajú striptíz na malých karnevaloch v Novom Anglicku. Na javisku aj mimo neho zachytáva ich osobný i umelecký život, ktorý je vyvážený kolážou hlasov všetkých účastníkov, od manažéra predstavení cez ženy na javisku až po mužov v publiku. Pútavá projekcia Pandora’s Box (1995) sa zameriava na newyorský sadomasochistický klub známy ako „Disneyland of Domination“. V sérii A Room of Their Own (2015-2017) Meiselasová obracia svoj objektív na ženský útulok v britskom Black Country. Fotografie izieb obyvateliek kombinuje s výpoveďami a originálnymi umeleckými dielami vytvorenými obyvatelkami, ktoré vyjadrujú a zároveň aj chránia ich identitu.
Susan Meiselasová sa narodila v roku 1948 v americkom Baltimore a predtým, než začala pracovať ako učiteľka, absolvovala magisterské štúdium výtvarnej výchovy na Harvardovej univerzite. Fotografovať začala cez školské letné prázdniny a svoj prvý projekt Carnival Strippers vytvorila počas prázdnin v rokoch 1972-75. V roku 1976 sa stala členkou agentúry Magnum Photos a vytvorila niekoľko významných diel. Jej fotografie z revolúcie v Nikarague na konci 70. rokov zostávajú aj po rokoch stále v živej pamäti verejnosti.
Susan Meiselasová k svojmu oceneniu uviedla: „Som poctená, že som dostala túto cenu za svoj prínos stále sa rozvíjajúcemu svetu fotografie. Počas uplynulých 50 rokov som mala tú česť byť svedkom toho, ako sa tvorí história, a zdieľať často skryté životy tých, ktorí sa na jej vytváraní podieľali. Vystavené práce nabádajú k zamysleniu nielen nad samotnými fotografiami, ale aj nad vzťahmi, ktoré ich utvárali a inšpirovali.“
Ocenenie za výnimočný prínos v oblasti fotografie je udeľované tvorcom najzásadnejších fotografických diel našej doby. Susan Meiselasová sa ako 18. laureátka pripojila k význačným menám, medzi ktoré patria Mary Ellen Marková (2014), Martin Parr (2017), Graciela Iturbideová (2021), Edward Burtynsky (2022) či Sebastião Salgado (2024).
Ocenenie si Meiselasová prevezme na slávnostnom ceremoniáli 16. apríla 2025 v Londýne počas večera, kedy budú vyhlásení aj celkoví víťazi súťaže Sony World Photography Awards 2025. Ďalšie informácie o chystanom programe a víťazoch nájdete na adrese www.worldphoto.org.