V niektorých krajinách je služba VPN zakázaná.
Francúzsko ale aj Švajčiarsko chystajú reštrikcie na sledovanie obyvateľov a VPN služby to budú mať čoraz zložitejšie. Proton ukazuje, ako to môže ovplyvniť súkromie na internete a ako vlády blokujú VPN služby.
Používanie služieb umožňuje obísť geolokačné reštrikcie. Hlavnou výhodou je zabezpečenie najmä na verejných sieťach, ako sú napríklad vlaky, letiská či kaviarne alebo hotely. Na pohľad sa môže javiť použitie VPN služby ako snaha niečo utajiť. Avšak výsledok je len, že používatelia chcú bezpečnejší internet. Nie každej vláde sa to páči a snaží sa VPN služby blokovať. Vytvorením tunelu prestane mať váš poskytovateľ internetu prehľad, aké stránky navštevujete.
Pri komunikácii cez zabezpečený server je vaša IP adresa ukrytá. VPN služby využívajú na takúto komunikáciu protokoly PPTP alebo L2TP. Stačí, ak poskytovateľ siete alebo internetu zablokuje používanie týchto protokolov. To však dnes mnohé aplikácie na pripojenie VPN obchádzajú napríklad použitím protokolov OpenVPN, IKEv2 alebo WireGuard. Niektoré siete blokujú UDP, a tak je pripojenie na VPN zložitejšie.

Blokovanie sa dá urobiť aj na základe identifikácií metadát paketov. To umožňuje krajinám ako Čína zistiť, že komunikácia prebieha prostredníctvom VPN serverov. Krajiny ako Severná Kórea, ktoré zaviedli plošnú internetovú cenzúru, zablokovali akýkoľvek prístup k zámorským IP adresám.
VPN v týchto krajinách je neisté
Rozdeliť krajiny podľa toho, či poskytujú alebo neumožňujú pripojenie k VPN, nie je také jednoduché. Sú krajiny, kde je internetová cenzúra a používanie VPN nezákonné. Sú však krajiny, ktoré VPN servery priamo zablokovali. Aj to sa snažia aplikácie obísť rôznymi technikami a maskovať svoju prevádzku vlastnými protokolmi. Pripojenie vyžaduje dlhšiu dobu, ale dokáže sa skryť a maskovať za bežné https pripojenie.
Nakoniec sú aj krajiny, ktoré majú VPN službu uvedenú ako vyslovene nelegálnu. Medzi krajiny, kde majú prísnu cenzúru internetu, čo znamená, že používanie VPN môže byť rizikom, no nie sú vyslovene zakázané, patria:
- Severná Kórea
- Kuba
- Egypt
- Vietnam
- Bahrajn
K tomuto zoznamu môžeme pridať krajiny ako sú Sýria a Líbya, kde nie sú služby VPN priamo blokované, no sú zakázané.
Tu je VPN blokované
Mjanmarsko alebo napríklad Turecko zašli ešte ďalej a VPN začali priamo blokovať. Okrem toho je v Turecku blokovaná aj prevádzka cez Tor. Úplné blokovanie internetovej prevádzky cez VPN je aj v Ugande. Je to reakcia na neúspešné zavedenie 30 % dane za používanie internetu na sociálne siete.
Spojené arabské emiráty v roku 2016 upravili zákony tak, aby VPN predstavovalo spáchania trestného činu. Vo svojej podstate nejde priamo o trestný čin pripojenia na VPN, no krajina zakázala množstvo francúzskych televíznych kanálov a používanie Netflixu. Akonáhle sa na VPN pripojíte a načítate ktorúkoľvek z blokovaných stránok, je to trestný čin.
Tu je VPN nelegálne
Neprekvapí, že Bielorusko zakázalo VPN služby aj Tor, hoci Bielorusi našli spôsoby, ako tieto reštrikcie obísť. Čína je v tomto smere premiant a každá služba VPN musí byť licencovaná čínskou vládou. To znamená, že reálne žiadnu službu VPN nemáte a je úplne jedno či ju použijete alebo nie.
Podobné reštrikcie sú zavádzané aj v Rusku, kde musia byť VPN služby schválené a vláda musí mať k dátam prístup. Aj to je dôvod, prečo Proton VPN z organizácie Proton AG ako zdroja tohto článku, nemá v Rusku žiadne zastúpenie.
Medzi ďalšie krajiny, kde sú zakázané, patria Irán, Irak, Omán a Turkménsko.
Zdroj: Proton
Prečítajte si aj: