- JE to v očiach
Zameranie fotoaparátu na oči vášho objektu je prvým pravidlom pre vytvorenie podmanivej fotografie. Iskra alebo odlesk svetla v oku (‘catchlight’) priťahuje pohľad diváka a stáva sa kotviacim bodom fotografie. Priamy očný kontakt sa tiež postará o neuveriteľne podmanivé zábery.
- choďte k zemi a zašpiňte sa
Pripravte sa, že si čupnete, alebo ešte lepšie, kľaknete. Keď pôjdete k zemi vám pomôže izolovať objekt na viac rozostrenom po pozadí a popredí. Tiež to pomôže prediktívnemu hybridnému automatickému zaostrovaniu udržať objekt v ohnisku, aj keď je v pohybe.
Väčšina zvierat je nižšia ako my, takže zníženie sa vám pomôže dostať sa na úroveň očí foteného objektu. Tiež vám to pomôže, aby vyššie zvieratá vyzerali pôsobivejšie a impozantnejšie.
- Pravidlo troch
Umiestnením objektu alebo zaujímavého bodu, ako napríklad jeho oka, mierne mimo ohniska, do jednej tretiny od okraja, vám pomôže vytvoriť vyváženú fotografiu. Najsilnejší prirodzený kotviaci bod záberu je v prieniku línie v jednej tretine od bočnej strany a v jednej tretine od hornej alebo spodnej strany.
Toto je prvé pravidlo pri kompozícii fotografie a keď sa ním budete riadiť, umožníte divákovi „čítať“ obrázok prirodzenejšie. Vychádza to z myšlienky, že pri vnímaní obrázkov sa ľudské oko prirodzene prejde na jeden z bodov mimo ohniska a nezameria sa na stred záberu.
Pri akčných záberoch a pohybujúcich sa objektoch vám použitie tohto pravidla pomôže vyvolať dojem, že fotený objekt má priestor, kam môže bežať/letieť.
- ĽUDSKÁ SILA
Ľudia pri interakcii so zvieratami vytvárajú nezabudnuteľné momenty, najmä keď ich opatrujú alebo sa s nimi hrajú. Tieto interakcie a emócie, ktoré v týchto momentoch vznikajú, sú veľmi silné a diváka vtiahnu do záberu. Porozmýšľajte o fotení svojich kolegov pri kŕmení zvierat, interakcii s nimi alebo pri starostlivosti, prípadne návštevníkov pri pozorovaní zvierat.
- NECHAJTE FOTOAPARÁT/KAMERU BEŽAŤ
Zvieratá sa budú správať prirodzene a často nádherne zvedavo, ak sa sami stiahnete z danej situácie a necháte fotoaparát bežať v režime nahrávania videa. Umiestnite ho blízko miesta, kde sa zviera príde napiť, kde pristane nejaký dravec alebo ho nechajte tam, kde ho objaví skupinka surikat. Nechajte zvieratá, nech sú zvieratami.
Toto môže tiež byť spôsob, ako fotiť nebezpečnejšie zvieratá.
- DRŽTE PRST NA SPÚŠTI
Neurobte len jednu fotku. Nastavením fotoaparátu do režimu sekvenčného fotenia sa uistíte, že vám neujde žiadny kľúčový moment v centre akcie.
Keď je ohnisko zafixované na váš pohybujúci sa objekt, plynule ho sledujte – či už ide o prelietavajúceho vtáka alebo leva bežiaceho za potravou – na jasnom živom náhľadovom displeji telefónu. Prediktívne hybridné automatické zaostrovanie udrží objekt v ohnisku. Ďalej foťte alebo nahrávajte video držaním spúšte, až kým sa akcia neskončí. Neskôr sa k tomu môžete vrátiť a vybrať ten najlepší záber.
- Myslite na smerovanie svetla
Snažte sa udržať slnko za sebou, alebo na jednej strane, a akciu pred sebou. Nielenže to bude znamenať, že objekt bude dobre osvetlený, ale zároveň to prediktívnemu hybridnému automatickému zaostrovaniu umožní naplniť svoj potenciál, keďže sa nebude musieť snažiť, aby zaostril v tienistých miestach.
- Ak to nie je dosť dobré, nie ste v dostatočnej blízkosti
Ide o staré porekadlo, ktoré siaha až do čias majstrov fotografie. Čím bližšie sa dostanete, tým viac sa bude divák cítiť spojený s objektom. Blízka spolupráca so zvieraťom vám tiež umožní zachytiť ich charakter – či už ide o zvedavého vtáka, hravú opicu alebo hladného mroža.
- IDE O STABILITU
Čím väčšiu stabilitu máte, o to plynulejšie budete mať videá a fotky budú tiež ostrejšie. Ak sú vaše videá roztrasené, ľudia ich prestanú pozerať. A ak sú vaše fotky rozmazané, ľudia nebudú vedieť rozoznať, na čo sa pozerajú.
V tme alebo pri priblížení záberu je ťažšie udržať fotoaparát stabilný alebo aj objekt v hľadáčiku, takže sa skúste o niečo oprieť a nechajte si voľné ruky na manipuláciu s fotoaparátom. Prípadne zvážte použitie spony na telefón, ktorý sa dá upevniť na statív. Tak dosiahnete absolútne solídne zábery a nebudete musieť držať fotoaparát, vďaka čomu budete mať viac voľnosti na prípadnú zmenu nastavení a fotenie akcie.
- Porušujte pravidlá
Tieto tipy sú dobrým začiatkom, ale pravidlá sú na to, aby sa porušovali. Nebojte sa skúšať nové veci. Skúste dať objekt do stredu záberu. Odstúpte si a zmenšite tak objekt v zábere. Foťte smerom k slnku. Odfoťte zviera bez zachytenia jeho tváre.