Nová úprava YouTube aplikácie pre Android zmení gesto potiahnutia vo videu.
Služba YouTube v priebehu posledných mesiacov mení zaužívané princípy používateľov a nie vždy sa stretáva s pozitívnymi ohlasmi. Celé to začalo blokovaním blokátorov reklám, ktoré takmer nie je v súčasnosti možné využívať pri sledovaní videí. Následne sa však zmenilo aj tlačidlo na preskakovanie reklám a nedávno aj ukazovateľ toho, ako dlho bude reklama ešte prebiehať.
Aktuálne YouTube testuje nové gesto, resp. úpravu už zaužívaného gesta. Týka sa to aplikácie pre Android smartfóny a situácie, keď je video zobrazené na celej obrazovke na šírku. Pri takomto sledovaní videa je možné v súčasnosti potiahnuť prstom smerom nahor či nadol, pričom toto gesto vyvolá reakciu ukončenia režimu sledovania na celej obrazovke, prípadne zobrazí návrhy ďalších videí.
Po novom by však tieto gestá mali patriť prechodu medzi videami, podobne, ako je to pri sledovaní krátkych videí na výšku, tzv. Shorts. Nie je ničím tajným, že YouTube sa snaží tento formát uprednostňovať a posilňovať jeho pozíciu v aplikáciách. Teraz však princíp sledovania Shorts príde aj do štandardných videí, čo sa ale nemusí každému pozdávať.
V súčasnosti známa platforma túto zmenu testuje. Je však isté, že ako každá výraznejšia zmena v rámci platformy, bude čeliť kritike. Dôvodom je práve zmena už zaužívaného gesta, ktoré využíva množstvo používateľov na dennej báze. Či sa táto funkcia dostane aj do bežného používania pre všetkých, aktuálne nevieme povedať. Je však isté, že ovládanie s novým gestom môže byť intuitívne a niekomu sa môže predsa páčiť.
YouTube musí rátať aj s tým, že zavedením tohto nového spôsobu využívania gesta potiahnutím môžu používatelia omylom prepnúť video v priebehu sledovania. Používatelia, ktorí už majú túto zmenu vo svojej aplikácii, hlásia že sa im vôbec nepáči a YouTube mal nechať gestá tak, ako boli predtým. Každý si však musí vytvoriť vlastný pohľad na funkciu a niekomu sa predsa môže zdať užitočná.
Zdroj: androidauthority.com, X (@thetimonbay)
Prečítajte si aj: