Xiaomi začalo na Slovensku predávať verziu Pro svojho najnovšieho fitnes náramku.
Ak patríte medzi fanúšikov fitnes náramkov rodiny Xiaomi Smart Band, na Slovensku si od marca 2024 môžete vybrať medzi základným Xiaomi Smart Band 8 a Xiaomi Smart Band 8 Pro. Náramky sa odlišujú najmä tým, že Smart Band 8 Pro má väčší displej a obsahuje zabudované GPS. Vďaka tomu vám náramok vytvorí mapu vonkajšieho cvičenia aj bez nutnosti mať pri sebe spárovaný smartfón.
Recenziu na Xiaomi Smart Band 8 si môžete prečítať v samostatnom článku TU. V tomto článku zhodnotím moje skúsenosti s používaním náramku Xiaomi Smart Band 8 Pro a v rýchlosti ho porovnám aj s ďalšou novinkou na slovenskom trhu – s náramkom Samsung Galaxy Fit3.
Veľký fitnes náramok, možno až zbytočne veľký
Xiaomi Smart Band 8 Pro je z trojice vyššie menovaných fitnes náramkov najväčší. Má rozmery 46 × 33,4 × 9,99 mm (hrúbka je bez výčnelku optického senzora tepu) a hmotnosť 22,5 gramu bez remienka.
Veľké rozmery sú dané tým, že náramok ponúka 1,74-palcový AMOLED displej s rozlíšením 336 × 480 pixelov, frekvenciou 60 Hz a maximálnym jasom 600 nitov. Displej chráni sklo Gorilla Glass Victus a poteší aj automatické nastavenie jasu displeja podľa okolitého osvetlenia. K dispozícii je tiež always-on režim, avšak ten je vhodný iba do interiéru. Vonku počas slnečného dňa nie je AOD dobre čitateľný.
Podobne ako základný Xiaomi Smart Band 8, aj model Pro má elegantnejší dizajn s kovovou povrchovou úpravou bočného rámika. K dispozícii sú nové štýlovejšie remienky a systém rýchlej výmeny. Priložený remienok mi nevyhovoval spôsobom zapínania, čiže osobne by som si kúpil náhradný remienok.
Z praktického hľadiska považujem Xiaomi Smart Band 8 Pro za možnože až zbytočne veľký náramok. Preferoval som rozmery a formát náramku Samsung Galaxy Fit3. Pokiaľ však máte veľké a hrubé zápästie, možno vám bude veľkosť náramku Smart Band 8 Pro vyhovovať.
Reakcie náramku sú plynulé
V recenzii na Xiaomi Smart Band 8 som chválil, že náramok pôsobí citeľne plynulejším dojmom v porovnaní s rok starou predchádzajúcou generáciou. Platí to aj v prípade Xiaomi Smart Band 8 Pro.
Používateľské rozhranie pozostáva z niekoľkých častí. Okrem ciferníka s aktuálnym časom si môžete zobraziť obrazovku s notifikáciami z telefónu, widgety, ako sú tri denné fitnes ciele, aktuálny tep, spánok, športové režimy, počasie a ďalšie.
Nechýba ani panel s rýchlymi nastaveniami a obrazovka s predinštalovanými aplikáciami. Tie sú základné – k dispozícii je kalendár, počasie, stopky, časovač, budík, ovládanie médií z telefónu. Potešila ma aj diaľková spúšť fotoaparátu v telefóne, ktorá funguje aj s telefónmi inej značky, ako je Xiaomi.
Plusové body dávam za zabudovaný to-do list. Ak máte Xiaomi telefón, táto funkcia komunikuje s aplikáciou Úlohy v telefóne. Pokiaľ máte telefón inej značky, úlohy v to-do liste môžete manažovať cez aplikáciu Mi Fitness.
Bluetooth telefonovanie ani bezkontaktné platby nečakajte
Z ostatných funkcií je potrebné upozorniť najmä na absenciu bezkontaktných platieb. Je to škoda, keďže platobný systém Xiaomi Pay funguje aj na Slovensku. Xiaomi však nevyužíva jeho potenciál naplno a v segmente fitnes náramkov sme ho naposledy videli pred rokom v Xiaomi Smart Band 7 NFC.
Xiaomi Smart Band 8 Pro neponúka ani funkciu Bluetooth telefonovania. Prichádzajúce hovory môžete pomocou náramku zrušiť, prípadne odoslať rýchlu SMS cez vopred pripravenú odpoveď.
Je škoda, že rýchle odpovede sú dostupné iba v takomto prípade a nemôžete ich využiť v kombinácii s komunikačnými aplikáciami. Pre porovnanie, Samsung Galaxy Fit3 ponúka rýchle odpovede aj pre aplikácie.
Štandardné zdravotné funkcie
Xiaomi Smart Band 8 Pro ponúka bežné zdravotné funkcie. K dispozícii je celodňové meranie tepu, stresu, okysličenia krvi a pokročilá analýza spánku. Náramok hodnotím ako spoľahlivý z hľadiska merania celodňového tepu a základné informácie vie ponúknuť aj z hľadiska analýzy spánku.
Páči sa mi systém troch cieľov, v rámci ktorého každý deň plníte počet krokov, počet spálených kalórií a hodín, kedy sa postavíte a zaznamenáte aspoň krátku aktivitu (napríklad pár krokov). Náramok počíta aj minúty aktivity za týždeň, ktoré nazýva Skóre vitality. Je to alternatíva k PAI bodom.
Kroky počíta prísnejšie
Počas testovania som si všimol, že Xiaomi Smart Band 8 Pro má prísnejšie nastavený algoritmus na počítanie krokov. Ako som písal v článku Prečo smart hodinky nepresne počítajú kroky a čo sa s tým dá robiť?, smart hodinky, ale aj fitnes náramky, používajú na počítanie krokov tzv. akcelerometer. Je to súčiastka, ktorá dokáže zaznamenať pohyb. Nedokáže však so 100 % presnosťou definovať, či je daný pohyb súčasťou chôdze, alebo len mávate rukou.
Výrobcovia preto aplikujú všemožné algoritmy, aby zamedzili tomu, že náramok bude počítať kroky, keď len párkrát mávnete rukou. Lenže perfektný algoritmus neexistuje a zväčša sú dve riešenia – menej prísny algoritmus vám započíta aj pár krokov, ktoré spravíte z obývačky do kuchyne. Avšak, zároveň vám spočíta aj viac umelých krokov, keď budete gestikulovať rukami.
Prísnejší algoritmus, ktorý má aj Xiaomi Smart Band 8 Pro, vám síce bude počítať menej umelých krokov, ale môže sa stať aj to, že vám v špecifických situáciách nezapočíta skutočné kroky – napríklad v spomenutom prípade, že idete v byte z obývačky do kuchyne. Každý z algoritmov má svoje výhody aj nevýhody.
150 športových režimov a GPS ako bonus
Smart Band 8 Pro ponúka viac ako 150 režimov cvičenia. S náramkom môžete aj plávať, keďže má odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM.
Náramok ponúka zabudované jednopásmové GPS. Ide o multi-GNSS čip, ktorý podporuje navigačné systémy GPS, GLONASS, Galileo, Beidou a QZSS. V praxi to znamená, že môžete ísť von športovať iba s náramkom a ten vám vytvorí mapu vonkajšieho cvičenia. V prípade náramkov bez GPS musíte mať pri sebe spárovaný smartfón, z ktorého sa získavajú GPS dáta.
Presnosť merania GPS
Xiaomi Smart Band 8 Pro ponúka horšiu presnosť merania GPS v porovnaní s dnešnými smart hodinkami a to z toho hľadiska, že som zaznamenal horšiu stabilitu signálu. Keď je signál stabilný, presnosť je dobrá. Avšak relatívne často dochádzalo k tomu, že signál na niektorých miestach ustrelilo – či už viac alebo menej.
Samozrejme, v rámci fitnes náramkov ponúka Xiaomi Smart Band 8 Pro asi najlepšie meranie GPS na trhu. Avšak pokiaľ si chcete nositeľným zariadením merať GPS a vyžadujete lepšiu presnosť, odporúčam, aby ste si priplatili za nejaké smart hodinky.
Presnosť merania tepu počas športovania
Presnosť merania tepu počas športovania bola počas môjho testovania dobrá v prípade behania a cyklotrenažéra. Počas tréningov v telocvični sa objavili určité odchýlky. Takáto aktivita je náročná na meranie tepu, avšak konkurenčný Samsung Galaxy Fit3 ju počas môjho testovania zvládal o niečo lepšie.
Galaxy Fit3 od Samsungu meral lepšie tep aj počas chôdze. S tým mal Xiaomi Smart Band 8 Pro problémy, zaznamenal som výraznejšie odchýlky. S presným meraním tepu počas chôdze však majú problémy viaceré nositeľné zariadenia. Neviem, prečo je tomu tak, ale za posledné mesiace som si to všimol viackrát.
Čo by ste ešte mali vedieť
Xiaomi Smart Band 8 Pro ponúka slovenskú lokalizáciu. Náramok je možné používať s Android telefónmi aj s iPhonom. Počas môjho testovania fungovala synchronizácia DND režimu medzi Android telefónom a náramkom. Používal som telefón inej značky, ako je Xiaomi.
Z obrazovky s monitorovaním cvičenia sa nedá dostať späť na softvérový ciferník, resp. na zoznam aplikácií. Cvičenie najskôr treba ukončiť, až potom sa dá táto obrazovka opustiť.
V prípade celodňového merania tepu si môžete nastaviť rôzne frekvencie merania. Najvyššou frekvenciou sú 1-minútové intervaly merania.
Výdrž batérie
Xiaomi uvádza výdrž až 14 dní v štandardom režime používania, resp. 6 dní v always-on režime. Ja som používal náramok s vypnutým always-on displejom a so zapnutými všetkými zdravotnými funkciami. S monitorovaním GPS som dosahoval výdrž na úrovni cca 5 dní.
Výdrž batérie vo vašom prípade môže byť aj vyššia. Záleží na tom, ako si nastavíte zdravotné funkcie a ako často budete používať meranie GPS:
- nosenie náramku od rána do večera so všetkými zdravotnými funkciami a s vypnutým always-on displejom – cca 10 až 12 %
- meranie spánku počas noci so zapnutými všetkými spánkovými funkciami – cca 5 až 7 %
- monitorovanie cvičenia v telocvični – cca 2 až 3 % za hodinu
- monitorovanie vonkajšieho cvičenia s GPS – cca 6 až 7 % za hodinu
- nabitie z 19 % na 65 % trvalo polhodinu
Verdikt
Xiaomi Smart Band 8 Pro prináša presne to, čo sa od neho očakávalo. Je to najväčší fitnes náramok na trhu, takže ak chcete veľký displej, môže vám vyhovovať. Bonusom je zabudované GPS, avšak jeho presnosť, resp. stabilita, je vhodná iba pre menej náročných používateľov.
Je škoda, že Smart Band 8 Pro neponúka bezkontaktné platby. Xiaomi sa touto funkciou mohlo odlíšiť od konkurencie, prípadne dať používateľom dôvod, aby si namiesto základného modelu kúpili Pro verziu. Nestalo sa tak.
Cena: 74,90 eur
Zapožičal: Xiaomi Slovensko
Páči sa nám
- veľký displej
- automatické nastavenie jasu
- pekný dizajn
- rýchla výmena remienkov
- dobrá čitateľnosť obrazovky s informáciami o cvičení
- dizajn widgetov
- zabudovaný to-do list a diaľková spúšť fotoaparátu fungujú aj s ne-Xiaomi telefónmi
- dá sa používať aj s iPhonom
- zabudované GPS
- slovenská lokalizácia
- pomerne rýchle nabíjanie
Nepáči sa nám
- pre niekoho bude až príliš veľký
- preferoval by som iný typ zapínania priloženého remienku
- horšia stabilita GPS signálu
- nemá bezkontaktné platby
- z obrazovky cvičenia nie je možné odísť bez ukončenia jeho monitorovania
- rýchle odpovede nie sú dostupné pre komunikačné aplikácie
poznámka: Presnosť merania tepu počas športovania pomocou optického senzora v náramku je individuálna a môže sa líšiť v závislosti od používateľa a športu. Detailnejšie som o tom písal v samostatnom článku TU. To, ako presne zariadenie meralo tep mne, si môžete pozrieť v grafoch v recenzii. K náramku Xiaomi Smart Band 8 Pro nie je možné pripojiť hrudný pás.
Prečítajte si aj: