Najväčšie, najodolnejšie a s najlepšou výdržou.

Apple konečne vyrobil hodinky pre náročných používateľov. Apple Watch Ultra sú reakciou na pripomienky používateľov, ktorí považujú štandardný model za „hračkárske hodinky“, a sú určené outdoorovým nadšencom, náročnejším športovcom, alebo každému, kto chce Apple Watch so skutočne veľkým displejom a/alebo s najlepšou možnou výdržou.

Zároveň sú to najatraktívnejšie hodinky od Applu za rok 2022. Apple Watch Series 8 prinášajú minimum medzigeneračných zlepšení a pokiaľ nepotrebujete nové senzory na meranie teploty, ktoré ocenia najmä ženy, potom je lepšou voľbou kúpa minuloročného modelu Apple Watch Series 7. A Apple Watch SE 2. generácie? To sú hodinky pre používateľov s obmedzeným rozpočtom, ktorí nevyžadujú tenké rámiky okolo displeja či Always-on displej.

Najväčšie a najodolnejšie Apple Watch

Apple Watch Ultra sú veľké hodinky so špičkovou odolnosťou. Ich rozmery sú 49 × 44 × 14,4 mm, čo potvrdilo aj moje meranie v redakcii pomocou šublery. Hmotnosť je 61,3 gramu bez remienka, čo som overil pomocou váhy. V kombinácii s alpským remienkom (na test som mal k dispozícii verziu Alpine Loop) je hmotnosť 73,5 gramu.

Model Ultra má titánové telo a zafírové ochranné sklíčko. Ide o najodolnejšie Apple Watch na trhu, čo potvrdzuje aj prísľub, že prežijú teploty od -20 °C do 55 °C. Spĺňajú tiež viacero certifikácií vojenskej odolnosti MIL-STD-810H a ich odolnosť voči vode je na úrovni 10 ATM. S hodinkami sa môžete rekreačne potápať do hĺbky 40 metrov, čo potvrdzuje certifikácia EN 13319.

Hodinky sa nosia pohodlne, diskomfort som nepociťoval ani počas spánku či cvičenia. Vyzerajú luxusne a ich industriálny dizajn sa mi páči. Vizuálne sú atraktívnejšie ako štandardný model a aj napriek veľkému displeju by som si ich kúpil, ak by som nebral do úvahy ich cenu. Zvolil by som však verziu Trail Loop s nylonovým remienkom. Zapínanie Alpine Loop remienka pomocou skoby je niekedy trochu ťažkopádne, ale možnože ide iba o otázku zvyku.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra s remienkom Alpine Loop

S novým akčným tlačidlom

Apple Watch Ultra dostali do výbavy aj nové bočné tlačidlo, ktoré sa nachádza na ľavej hrane – ide o prispôsobiteľné akčné tlačidlo, ktorému môžete priradiť viacero funkcií. Môžete si ho nastaviť priamo v hodinkách alebo v aplikácii Watch v telefóne. Osobne som pomocou neho zapínal tréningy.

Treba však upozorniť na to, že som ľavé tlačidlo párkrát omylom stlačil, keď som sa palcom opieral o ľavú hranu pri stláčaní otočnej korunky. Opäť ide o otázku zvyku. Dlhým podržaním akčného tlačidla môžete aktivovať sirénu, čo je funkcia, ktorá sa zvukovým hlásením snaží privolať pomoc.

Na pravej hrane sa nachádza tradičná výbava – otočná korunka, ktorá funguje aj ako tlačidlo a samostatné tlačidlo pod ňou.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra majú nové akčné tlačidlo na ľavej hrane

Cellular funkcionalitu na Slovensku nevyužijete

Model Ultra má 1,92-palcový LTPO OLED displej s rozlíšením 502 × 410 pixelov. Maximálny jas dosahuje 2000 nitov, čo je dvojnásobok v porovnaní so základnými Apple Watch (tie majú jas 1000 nitov) a zabezpečí bezchybnú čitateľnosť aj počas letných slnečných dní. S veľkým displejom sa pracuje výborne, až by som niekedy ocenil, keby sa priamo v hodinkách zobrazovalo viac informácií.

Apple zlepšil aj výbavu mikrofónov a reproduktorov. K dispozícii sú 3 mikrofóny a 2 reproduktory pre lepší zážitok z telefonovania a prehrávania multimédií/SOS vyzváňania pomocou aplikácie Siréna. Kvalita telefonovania je nadpriemerná v porovnaní s ostatnými inteligentnými hodinkami, avšak nejde až o tak výrazný rozdiel, ako by mohol niekto očakávať.

Apple Watch Ultra sú dostupné iba v Cellular verzii s podporou eSIM kariet. Bohužiaľ, túto funkciu nepodporuje žiaden slovenský operátor. Znamená to, že ak máte v iPhone SIM kartu slovenského operátora, do hodiniek si ju nenaimportujete. A inú SIM kartu, ako máte v iPhone, si do hodiniek takisto nemôžete vložiť. Musíme si teda počkať, až niektorý z našich operátorov prinesie podporu pre Apple Watch.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra

Výdrž batérie a rýchlosť nabíjania

Jedným z hlavných lákadiel modelu Ultra je výdrž batérie. Apple uvádza, že hodinky majú výdrž až 36 hodín, čo je dvojnásobok v porovnaní s ostatnými Apple Watch, ktoré majú výdrž 18 hodín. V praxi to znamená výdrž na úrovni 2 dní a aj v rámci intenzívnejšieho používania som hodinky nabíjal po 48 hodinách.

V rámci týchto dvoch dní som monitoroval spánok počas dvoch nocí (spotreba cca 10 až 12 % za 8 hodinový spánok), sledoval si vonkajšie cvičenie s aktívnym dvojpásmovým GPS počas 1,5 až 2 hodín (spotreba cca 1 % za každých 7 až 8 minút) a bežne používal hodinky, ktoré boli pripojené k iPhonu počas zvyšku času.

Pomocou priloženej nabíjačky môžete využiť rýchle nabíjanie, čo v praxi znamená nabitie hodiniek z 20 % na 40 % v priebehu 11 minút, na 57 % v priebehu 31 minút, na 66 % v priebehu 40 minút, na 87 % v priebehu hodiny a na 100 % za necelých 80 minút.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra

watchOS 9 s novými funkciami

Apple Watch Ultra a aj ďalšie hodinky s nainštalovaným operačným systémom watchOS 9 ponúkajú režim slabej batérie, ktorý predĺži výdrž modelu Ultra až na 60 hodín. V závislosti od vášho používania to môže znamenať reálnu výdrž na úrovni 3 až 4 dní.

V režime Low Power Mode je deaktivovaný Always-on displej a kontinuálne monitorovanie tepu a okysličenia krvi SpO2 na pozadí. Takisto vám hodinky nebudú oznamovať, aby ste zapli aktivitu, pretože ju nebudú automaticky detegovať.

watchOS 9 prináša aj nové zdravotné funkcie, ako je pokročilá analýza spánku s rozdelením do jednotlivých spánkových fáz či história fibrilácie predsiení. Hodinky vás upozornia aj na nepravidelný rytmus srdca a zmerajú vám SpO2 a EKG. Pozitívne je, že všetky tieto funkcie sú dostupné aj na Slovensku. Plusové body dávam za to, že vám hodinky zobrazujú namerané údaje o variabilite srdcového tepu počas celého dňa a nielen počas noci, ako to robia niektoré Garmin, Fitbit hodinky a prsteň Oura Ring.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra

Jedno z najpresnejších meraní GPS medzi hodinkami

Apple Watch Ultra sú jediné Apple hodinky s dvojpásmovým GPS čipom. Apple počas ich predstavenia tvrdil, že ide o najpresnejšie GPS hodinky na trhu a na základe môjho testovania môžem potvrdiť toto konštatovanie – model Ultra naozaj patrí medzi najlepšie hodinky na záznam GPS.

Hodinky som testoval na sídlisku, v lese, na bežeckom ovále (na vonkajšej aj vnútornej dráhe) a vo všetkých prípadoch som dostal vynikajúcu presnosť záznamu. Apple Watch Ultra v prípade 250 metrového bežeckého oválu excelovali a to aj napriek tomu, že hodinky nedisponujú špecializovaným režimom na atletické ovály, ako je to v prípade konkurenčných športových hodiniek.

Porovnanie s mojimi hodinkami Garmin Forerunner 955 si môžete pozrieť na priložených screenshotoch. Hodinky od Garminu používam v režime SatIQ, čo znamená, že si automaticky prispôsobujú GPS režim s dôrazom na optimalizáciu batérie pri zachovaní vysokej presnosti.

Apple Watch Ultra: Presnosť merania GPS
Apple Watch Ultra (modrá farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (auto GPS režim, oranžová farba)
Apple Watch Ultra: Presnosť merania GPS
Apple Watch Ultra (modrá farba): Presnosť merania GPS, beh po ovále, vonkajšia dráha
Apple Watch Ultra: Presnosť merania GPS
Apple Watch Ultra (modrá farba): Presnosť merania GPS, beh po ovále, vnútorná dráha. Na satelitnej fotke je stará dráha ešte pred rekonštrukciou
Apple Watch Ultra: Presnosť merania GPS
Apple Watch Ultra (modrá farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (auto GPS režim, oranžová farba)
Apple Watch Ultra: Presnosť merania GPS
Apple Watch Ultra (oranžová farba): Presnosť merania GPS a porovnanie s Garmin Forerunner 955 (auto GPS režim, modrá farba)

Meranie tepu so zriedkavými odchýlkami

Počas testovania hodiniek Apple Watch Series 7 som zhodnotil, že ide o hodinky s najpresnejším meraním tepu počas bežného nosenia a športovania. Apple Watch Ultra disponujú minimálne rovnako presným senzorom tepu, avšak aj napriek tomu som sa stretol so zriedkavými odchýlkami.

Tie môžu byť dané väčšími rozmermi a hmotnosťou hodiniek – viackrát sa mi potvrdilo, že najpresnejšie meranie tepu majú tie verzie hodiniek, ktoré sú najľahšie a najmenšie, pretože sa minimalizuje ich pohyb po koži počas skákania, cvičenia atď.

Druhým faktorom, ktorý mohol zohrať úlohu je fakt, že prakticky všetky inteligentné hodinky mávajú občasné problémy s meraním tepu počas cvičenia na mojej ľavej ruke. Aj preto odporúčam, aby ste počas cvičenia vyskúšali nosiť hodinky na druhej ruke, ak zaznamenáte nesprávne hodnoty na jednom zo zápästí. Alternatívne odporúčam použiť hrudný pás – ten je možné pripojiť aj k Apple Watch hodinkám a model Ultra nie je výnimka.

Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu a porovnanie s Garmin Forerunner 955
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu a porovnanie s Garmin Forerunner 955 + hrudný pás
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu a porovnanie s Garmin Forerunner 955 + hrudný pás
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu a porovnanie s Garmin Forerunner 955 + hrudný pás. Tento tréning hodinky od Applu nezvládli
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu
Apple Watch Ultra: Presnosť merania tepu a porovnanie s Garmin Forerunner 955 + hrudný pás

Offline mapy vďaka aplikácii tretej strany

Apple Watch Ultra sú priamym konkurentom pre hodinky ako Garmin Fénix 7(X), Epix 2 či Coros Vertix 2. Zodpovedá tomu vysoká cena a dôraz na čo najlepšiu výdrž (minimálne v rámci hodiniek Apple Watch), odolnosť konštrukcie a veľkosť hodiniek. Apple sa takisto netají tým, že chce Ultrami osloviť aj outdoorových nadšencov a to je práve segment, kde aktuálne dominuje Garmin.

Na rozdiel od spomenutých outdoorových hodiniek však Apple Watch Ultra neponúkajú predinštalované outdoorové mapy v offline režime. Tento nedostatok je možné pomerne jednoducho odstrániť zakúpením aplikácie WorkOutDoors za jednorazový poplatok 7 eur. Táto aplikácia umožňuje uloženie mapových podkladov priamo do hodiniek a takisto podporuje import navigačných trás, ktoré si vytvoríte pomocou iných aplikácií, ako je napríklad Komoot.

Aplikácie tretích strán pomôžu aj s ďalšími funkciami hodiniek. HealthFit (za jednorazový poplatok 5,99 eur) ponúka analýzu a prehľadný sumár vašich cvičení. Aplikácia AutoSleep Track Sleep on Watch (takisto jednorazovo 5,99 eur) prehľadnejšie zobrazí dáta o vašom spánku a zaznamená zdriemnutia počas dňa, ktoré trvajú dlhšie ako polhodinu.

Apple Watch Ultra
Apple Watch Ultra a offline mapy vďaka aplikácii WorkOutDoors

Verdikt

Apple Watch Ultra sú presne také hodinky, aké by ste očakávali – sú to väčšie, odolnejšie, drahšie a luxusnejšie Apple Watch s najlepšou možnou výdrž batérie. Ich dizajn chválim a tiež aj celkovú kvalitu spracovania, ktorá je špičková.

Apple Watch Ultra dostávajú plusové body za výborný používateľský zážitok, avšak to je možné povedať aj o Apple Watch Series 7 či 8. Pridanou hodnotou je najpresnejšie meranie GPS nielen medzi Apple Watch a presné monitorovanie tepu. Zriedkavo sa môžu objaviť odchýlky, avšak to platí pre všetky hodinky na trhu.

Je zrejmé, že Apple sa týmito hodinkami snaží osloviť športovcov a outdoorových nadšencov a popravde, hodinky majú všetky predpoklady, aby uspeli. Plusom je tiež výborná podpora aplikácií tretích strán, ktoré dokážu odstrániť niektoré z obmedzení alebo nedostatkov základnej výbavy od Applu.

Avšak aj napriek najlepšej výdrži v rámci Apple Watch je zrejmé, že určitá skupina používateľov dá prednosť konkurenčným hodinkám, ktorých výdrž sa počíta na týždne, resp. ktoré za výrazne nižšiu cenu ponúkajú výborné športové funkcie s vysokou presnosťou merania GPS a tepu, ako je napríklad Garmin Forerunner 255.

Cena: 999 eur

Hodinky Apple Watch Ultra si môžete zakúpiť napríklad v iStores.sk.

  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra
  • Apple Watch Ultra

Páči sa nám

  • Špičkový dizajn a celkové spracovanie
  • Kvalita konštrukcie a vysoká odolnosť
  • Veľký displej modelu Ultra je návykový
  • 2-dňová výdrž batérie
  • Rýchle nabíjanie
  • Jedny z najpresnejších hodiniek na záznam GPS
  • Zážitok z používania systému watchOS
  • Výborná presnosť merania tepu
  • Zdravotné funkcie (EKG, SpO2, detekcia nepravidelného rytmu srdca)
  • Aplikácie tretích strán odstránia nedostatky systémových funkcií a pridajú ďalšie funkcie

Nepáči sa nám

  • Na ľavé bočné tlačidlo si treba zvyknúť, aby ste ho omylom nestláčali
  • Cellular funkcionalitu zatiaľ na Slovensku nevyužijete, lebo ju nepodporuje žiaden operátor
  • Offline mapy od Applu nie sú, treba použiť aplikáciu tretej strany

poznámka: Presnosť merania tepu počas športovania pomocou optického senzora v hodinkách je individuálna a môže sa líšiť v závislosti od používateľa a športu. Detailnejšie som o tom písal v samostatnom článku TU. To, ako presne hodinky merali tep mne, si môžete pozrieť v grafoch v recenzii. K hodinkám Apple Watch Ultra je možné pripojiť hrudný pás.

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.