Xiaomi prinieslo na Slovensko svoje prvé inteligentné hodinky, s ktorými môžete platiť.
Xiaomi Watch S1 a Watch S1 Active sú najnovšie inteligentné hodinky značky Xiaomi. Kúpite ich už aj na Slovensku. Hodinky majú totožnú funkcionalitu a odlišujú sa iba použitými materiálmi a dizajnom – Watch S1 majú konštrukciu z nehrdzavejúcej ocele, zafírové ochranné sklíčko a elegantný dizajn, ktorý je vhodný aj k saku.
Verzia Active má dizajn, ktorý osloví športovejšie zameraných používateľov. Ich telo je z vystuženého polyamidu, ochranné sklíčko je Gorilla Glass 3. Osobne som testoval iba verziu Watch S1, avšak ako už bolo spomenuté, funkcionalita je v oboch prípadoch totožná a moje poznatky je preto môže aplikovať aj na verziu Watch S1 Active. Prakticky jedinou výnimkou je nabíjanie, ktoré je v prípade štandardnej verzie bezdrôtové a v prípade verzie Active magnetické.
Pekné a odolné hodinky
Xiaomi Watch S1 sú pekné hodinky. Majú elegantný dizajn, ktorý neprekvapí, avšak pôsobí štýlovo a luxusne. Oceňujem konštrukciu z nehrdzavejúcej ocele a použitie zafírového sklíčka – hodinky sú vďaka tomu odolnejšie v porovnaní s priamou konkurenciou, ako je Amazfit GTR 3 Pro (hliník) či Huawei Watch GT 3 (tie síce majú oceľovú konštrukciu, ale bez zafírového sklíčka).
Mnou testovaný kus mal kožený remienok, súčasťou balenia bol aj náhradný silikónový remienok. Oceňujem to, nakoľko kožený remienok je vhodný na bežné nosenie a silikónový remienok odporúčam použiť, keď budete s hodinkami cvičiť. Hodinky majú 1,43-palcový AMOLED displej s rozlíšením 466 × 466 pixelov. K jeho kvalite či čitateľnosti na dennom slnku nemám pripomienky.
Na pravom boku sa nachádzajú dve bočné tlačidlá, ktoré v kombinácii s dotykovým ovládaním zabezpečujú ovládanie hodiniek. Horné tlačidlo zobrazí všetky aplikácie a vráti vás na domovskú obrazovku. Spodné tlačidlo funguje ako rýchla voľba – bohužiaľ je možné priradiť mu iba aplikáciu Cvičenie, resp. spustenie konkrétneho športového režimu. Inú aplikáciu mu nepriradíte.
Základné zdravotné funkcie…
Xiaomi Watch S1 svojou výbavou neprekvapia. Ponúkajú prakticky totožné zdravotné funkcie ako konkurenčné hodinky. Merajú celodňový tep, stres, okysličenie krvi a vedia analyzovať spánok. Takisto vedia zaznamenať zdriemnutia. Samozrejmosťou je počítanie krokov a kalórií. Hodinky takisto počítajú minúty počas dňa, kedy ste hýbali.
Počas testovania som nemal problém s tým, že by sa hodinky zle synchronizovali s mobilnou aplikáciou Mi Fitness, resp. že by aplikácia generovala kroky, ktoré ste nespravili – na tieto problémy upozorňovali používatelia v dobe spustenia predaja týchto hodiniek. Zdá sa však, že Xiaomi tieto chyby už opravil.
Musím však upozorniť na to, že senzor tepu je v režime celodňového merania v niektorých situáciách nepresný a napríklad počas jazdy autom mi niekedy hodinky ukazovali tep na úrovni 150 úderov za minútu. Bol to chybný údaj a s niečím takýmto som sa v prípade konkurenčných hodiniek nestretol. Je pravda, že ani konkurenčné hodinky nemerajú tep vždy bezchybne, avšak takáto odchýlka ma prekvapila.
K meraniu stresu, okysličenia krvi a analýze spánku nemám pripomienky. Oceňujem, že hodinky vedia dať komplexnejší prehľad o strese v porovnaní s Amazfit či Huawei hodinkami. Analýza spánku funguje rovnako ako v prípade čínskej konkurencie – presnosť analýzy jednotlivých fáz spánku je diskutabilná, avšak informácie o tepe počas spánku môže byť užitočná.
… a základné športové funkcie
Športové funkcie hodiniek od Xiaomi nedosahujú úrovne hodiniek Amazfit GTR 3 (Pro) či GTS 3 a ani hodiniek Huawei Watch GT 3, resp. GT Runner. Hodinky od Huawei patria z hľadiska športových funkcií medzi aktuálnu jednotku medzi čínskymi výrobcami a predstavujú zaujímajú alternatívu aj k takým výrobcom, ako je Garmin.
Xiaomi Watch S1 majú základné športové funkcie. Ponúkajú 117 športových režimov, z toho 19 je profesionálnych – hodinky vám v rámci nich vyhodnotia aj informácie navyše, nielen srdcový tep a spálené kalórie. Neponúkajú však metriky, ako je analýza aeróbneho či anaeróbneho účinku, tréningová záťaž či odporúčaná doba regenerácie.
Menej náročným používateľom, ktorí si chcú pomocou hodiniek zaznamenať iba to, že trénovali, to asi prekážať nebude. Pokiaľ však patríte medzi (rekreačných) športovcov, ktorí by chceli využívať hodinky aj ako virtuálneho trénera – Xiaomi Watch S1 túto funkciu neponúkajú.
V porovnaní s konkurenciou mi tiež chýbala možnosť uzamknúť si dotykový displej počas cvičenia. Táto funkcia je k dispozícii iba pre monitorovanie plávania, kedy sa zámok aktivuje automaticky. Hodinky majú odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM.
S dvojpásmovým GPS, avšak bez PAI bodov
Xiaomi vybavilo svoje hodinky dvojpásmovým GPS čipom. Ten sa pripojí k satelitom rýchlo a ponúka dostatočnú presnosť, približne na úrovni Huawei Watch GT 3. Watch S1 nedosahujú presnosť Garmin hodiniek a na mape si všimnete drobné odchýlky, avšak pre účely zaznamenania dĺžky trasy je presnosť merania GPS dobrá.
Pokiaľ vás zaujíma porovnanie nameraných GPS dát s Garmin Venu 2, pozrite si moju videorecenziu. V nej nájdete aj porovnanie merania tepu s hodinkami od Garminu počas behania. V tomto smere sa zdá byť optický senzor tepu pomerne spoľahlivý – nevšimol som si také výkyvy ako v režime celodňového merania tepu.
Prekvapilo ma, že hodinky nevedia počítať PAI body. Ide o metriku, ktorú ponúka aj fitness náramok Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC, a ktorá vyhodnocuje vašu aktivitu počas týždňa. PAI body získavate podľa toho, ako dlho a ako intenzívne cvičíte, pričom sa odporúča, aby ste týždenne získali 100 bodov.
Bezkontaktné platby a Amazon Alexa
Operačný systém od Xiaomi, ktorý poháňa hodinky, mierne zaostáva za konkurenciou od Huawei a Amazfit. Neprekvapuje ma to, keďže ide prakticky o jeho prvú generáciu. Aj napriek tomu však hodinky ponúkajú zopár funkcií, ktoré môžu predstavovať pridanú hodnotu.
Hlavným lákadlom budú bezkontaktné platby cez Xiaomi Pay. Watch S1 sú prvé čínske hodinky s vlastným platobným systémom na Slovensku a takisto prvé hodinky s touto funkciou, ktoré majú dlhú výdrž a zároveň nejde o vyslovene športové hodinky. Xiaomi Pay na Slovensku síce momentálne podporujú iba mBank a Prima banka, avšak vďaka Curve karte, ktorá takisto podporuje Xiaomi Pay a je dostupná aj pre Slovákov, môžete tento problém jednoducho odstrániť. O tom, ako funguje Curve karta, som písal v samostatnom článku.
Xiaomi Watch S1 umožňujú používať aj virtuálnu asistentku Amazon Alexa. Treba si však v aplikácii Mi Fitness nastaviť niektorý z regiónov, kde je táto služba k dispozícii. Oceňujem, že zmena regiónu je rýchla a bezproblémová, a že kvôli tomu netreba robiť zásah do používateľského účtu, ako je tomu v prípade Amazfit hodiniek.
Alexe môžete zadávať hlasové povely. Virtuálna asistentka vám neodpovie hlasom, avšak jej reakcia sa zobrazí vo forme textu. Môžete si skontrolovať počasie, spýtať sa na ľubovoľné informácie a takisto môžete ovládať aj zariadenia vo vašej inteligentnej domácnosti. Potvrdzujem, že platenie cez Xiaomi Pay funguje aj v prípade, že si nastavíte v aplikácii Mi Fitness región Nemecko, aby ste mohli používať Alexu.
Detské nedostatky
Operačný systém hodiniek má zopár detských nedostatkov a nedokonalostí, ktoré by mohol výrobca v budúcnosti odstrániť. Príkladom je nemožnosť vytvoriť si rýchlu voľbu na bezkontaktné platenie. Túto aplikáciu nie je možné priradiť tlačidlu rýchlej voľby a k dispozícii nie je ani widget pre Xiaomi Pay. Je teda potrebné stlačiť horné tlačidlo a v zozname aplikácií nájsť položku Cards.
Hodinky a ani aplikácia Mi Fitness neponúkajú lokalizáciu do slovenčiny a neumožňujú vytvoriť si rýchle odpovede, ktoré by ste mohli odoslať z hodiniek ako reakciu na prichádzajúcu správu. Prakticky všetci konkurenti už túto funkciu ponúkajú.
Ďalším nedostatkom je chýbajúca podpora pre viaceré smajlíky. Xiaomi Watch S1 však poznajú aspoň základné emoji ikony, takže v tomto smere sú lepšie ako hodinky Huawei Watch GT. K dispozícii je tiež funkcia Bluetooth telefonovania, avšak zriedkavo sa mi stalo, že hoci boli hodinky pripojené k telefónu a synchronizovali sa cez aplikáciu Mi Fitness, boli odpojené na úrovni hovorov cez Bluetooth, a tak ma neupozorňovali na prichádzajúce hovory.
Musel som teda skontrolovať systémové nastavenie v Androide a hodinky opätovne pripojiť aj na úrovni Bluetooth hovorov, aby mi zobrazovali prichádzajúce hovory a dalo sa s nimi telefonovať. Samotná kvalita zabudovaného mikrofónu a reproduktoru je na dobrej úrovni – povedal by som, že je totožná ako v prípade Huawei Watch GT 3 a Amazfit GTR 3 Pro.
Doplnené: Hodinky od Xiaomi dostali novú funkciu – od verzie 1.4.174 umožňujú ukladanie hudby priamo do hodiniek.
Dobrá výdrž batérie
Xiaomi Watch S1 majú 470 mAh batériu a ponúkajú výdrž na úrovni 12 dní (bežný spôsob používania), resp. 24 dní (v režime šetrenia batérie). Osobne som hodinky používal v režime, ktorý by som definoval ako náročný na spotrebu – mal som aktivované všetky zdravotné funkcie v celodňovom režime, pokročilú analýzu spánku a používal som meranie GPS počas približne 1 hodiny každý deň.
Pri takomto spôsobe používania som ich nabíjal každých 5 až 6 dní. Analýza spánku spotrebovala 6 % batérie za noc. Spotreba batérie v GPS režime bola na úrovni 1 % za každých 8 až 9 minút. Hodinky sa nabíjajú bezdrôtovo. Úplné nabitie pomocou priloženej bezdrôtovej nabíjačky trvá cca 1,5 hodiny. Môžete ich však nabíjať aj pomocou inej bezdrôtovej nabíjačky s podporou štandardu Qi.
Verdikt
Xiaomi Watch S1 sú dobré inteligentné hodinky, ktoré zaujmú dizajnom, konštrukciou (v tomto smere najmä zafírovým sklíčkom) a bezkontaktnými platbami. Práve tie predstavujú veľkú konkurenčnú výhodu. Hodinky fungujú s operačným systémom Android 6.0 a novším, resp. iOS 10.0 a novším.
Pomer cena/výbava je rozumný, avšak faktom je, že cenová kategória na úrovni 200 eur je veľmi silná z hľadiska konkurencie. Priamym konkurentom sú Huawei Watch GT 3 a Amazfit GTR 3 Pro s pokročilými tréningovými metrikami. Hodinky od Huawei vám dokonca vygenerujú aj bežecký plán.
Pokiaľ však nepatríte medzi náročných používateľov z hľadiska monitorovania športovania, potom by vám mohli Xiaomi Watch S1 svojou funkcionalitou stačiť. Vyzerajú pekne, majú dlhú výdrž batérie a môžete nimi platiť aj telefonovať.
Cena: 229 eur – Watch S1, resp. 169 eur – Watch S1 Active
Zapožičal: Xiaomi
Páči sa nám
- Kvalitná konštrukcia
- Luxusný a štýlový dizajn
- Bezkontaktné platby cez Xiaomi Pay
- Amazon Alexa (treba zmeniť región v nastavení aplikácie)
- Dobrá základná funkcionalita
- Meranie stresu funguje lepšie ako v prípade iných čínskych hodiniek
- Slušná výdrž batérie
- Bluetooth telefonovanie
- Dvojpásmové GPS je rýchle
- Úložisko na hudbu (táto funkcia prišla vo forme aktualizácie softvéru)
Nepáči sa nám
- Chýba slovenská lokalizácia
- Bezkontaktnému plateniu nie je možné priradiť rýchlu voľbu ani widget
- Konkurenčné hodinky ponúkajú pokročilejšie analýzy cvičenia a tréningového procesu
- Chýbajú PAI body
- Neponúkajú rýchle odpovede
- Celodňové meranie tepu môže byť v niektorých situáciách výrazne nepresné
Technické špecifikácie:
Xiaomi Watch S1 | |
Typ a veľkost displeja | 1,43″, 466 × 466 px, AMOLED |
Automatické / manuálne monitorovanie aktivity | Pripomienka na zapnutie tréningu / áno |
Barometer / GPS | Áno / Áno, dvojpásmové GPS (GPS, Beidou, GLONASS, Galileo, QZSS) |
Odolnosť voči vode | 5 ATM |
NFC platby / úložisko na hudbu | Áno, cez Xiaomi Pay / Áno |
Výdrž batérie | 6 až 24 dní v závislosti od spôsobu používania |
Extra funkcie | inštalácia aplikácií (ponuka je zatiaľ veľmi obmedzená), bezkontaktné platenie cez Xiaomi Pay, Amazon Alexa |
Rozmery / hmotnosť | 46,5 × 46,5 × 11 mm, 52 g |
Cena | 229 eur |
Prečítajte si aj: